Kosatky nejsou jen vraždícími monstry. V aquaparcích by vůbec neměly být

Film Zachraňte Willyho v roce 1993 okouzlil děti i dospělé přátelstvím chlapce s problémovou minulostí a kosatky jménem Willy. Realita kosatek v zajetí však není pohádková. V článku najdete útoky kosatek na lidi i sebe navzájem.

V Americe najdete kosatky dravé v aquaparcích Sea World. Společnost se zaměřuje na představení s mořskými zvířaty a od šedesátých let jsou kosatky jejich hlavní atrakcí. Sea World zpočátku získával své kosatky lovem těchto divokých zvířat, později se zaměřil na jejich chov v zajetí.

Na konci loňského roku Sea World uzavřel i svůj chovný program. V tiskovém prohlášení uvedli, že důvodem je vzrůst zájmu o kosatky a lásky k nim. Podle jejich názoru se lidé dříve kosatek báli, jejich program to však změnil, a proto chtějí s chovem přestat a nechat dožít jen ty kosatky, které právě teď mají.

Ve skutečnosti je důvod mnohem prozaičtější. V roce 2010 jedna z kosatek, samec Tilikum, zabil svou trenérku v Sea World Orlando. Tento skandál silně narušil příjmy z kosatčích atrakcí. V roce 2013 vznikl dokument Blackfish, který popisoval útoky kosatek v zajetí, ale i historii jejich lovu.

Tento film pomohl společnosti uvědomit si, že všechno není růžové. A ukázal lidem, že smrt trenérky není první, dokonce není prvním útokem Tilika. Tilikum zemřel v květnu 2016, když mu bylo 35 let, pravděpodobně na plicní infekci.

Proč by kosatky neměly být v zajetí

Kosatky v přírodě plavou často víc než 100 kilometrů za den. Jejich bazény v zábavních parcích jsou mnohem menší, mají délku jen okolo 100 metrů. Aby kosatka naplnila svou denní dávku, musela by bazén přeplavat stokrát. V bazénech je navíc málo podnětů, kosatky se pak nudí a nevědí, co s časem.

Tito savci, kteří mají blíže delfínům než velrybám, žijí v rodinných skupinkách. Každá taková skupina má svůj vlastní dialekt, jako jsou lidské jazyky. Protože Sea World lovil kosatky z různých skupin, prakticky k sobě strčil cizince, kteří si nerozuměli.

Protože jsou kosatky frustrované nejen z nedostatku pohybu, ale také z toho, že jsou oddělené od svých rodin, často útočí na mříže a sklo svých nádrží, ale také na sebe navzájem. V divočině vůči sobě kosatky nejsou agresivní téměř nikdy. Pokud mají nějaký problém, mají celý oceán prostoru, aby se uklidnili.

V akváriích taková možnost neexistuje.  Tilikum se ve svém prvním „domově“ stal obětí dvou samic, které si na něm vybíjely svou frustraci a nevybitou energii. Jeho situace se nezlepšila ani v Sea World v Orlandu, a tak Tilikum trávil většinu času v izolaci.

Pobyt v akváriích pro ně není zdravý. V divočině mají kosatky vzpřímenou hřbetní ploutev. U samců může být hřbetní ploutev dlouhá až dva metry. A v zajetí se u většiny samců zhroutí. Ačkoliv Sea World tvrdí, že je to přirozené a obvyklé, důvodem je pravděpodobně nedostatek pohybu.

Protože jsou ploutve tak dlouhé a nemají kosterní podporu, pohyb pod vodou ji pomáhá udržet vzpřímenou. V parcích tráví kosatky mnohem více času u hladiny a jejich ploutve nemají dostatek podpory. A ačkoliv se to může stát i v divočině, v zajetí se to stává téměř 90 procentům samců.

V zajetí se kosatky dožívají nízkého věku. V divočině se kosatka dožívá okolo padesáti let, některé však mohou žít osmdesát či dokonce sto. V zajetí se často dožijí méně než 30 let, a proto Sea World často prohlašuje, že obvyklá délka života je okolo třiceti let.

Malé a uzavřené prostory způsobují zdravotní problémy. V mělkých bazénech jsou kosatky vystaveny většímu množství slunečního záření, než na které jsou přizpůsobeny. To jim způsobuje popáleniny a oční katarakty. Voda je sice filtrována, ovšem ne čistá, a tak mnoho kosatek onemocní, nejobvykleji plicními infekcemi. Na plicní infekci zemřel Tilikum i původní Sea World kosatka Namu.

Kosatky v zajetí jsou agresivní

Od roku 1968 do září 2015 je zaznamenáno 175 útoků či agresivního chování vůči trenérům či návštěvníkům. Ne všechny byly smrtelné či přehnaně násilné, i tak však bylo zraněno a zemřelo příliš mnoho lidí. Jen Tilikum sám o sobě má na svědomí smrt 2 trenérů a jednoho člověka, kdo se k jeho nádrži připlížil tajně.

Mediálně nejznámějším útokem byl útok Tilika na svou čtyřicetiletou trenérku Dawn Bransheau. Tilikum ji stáhl pod vodu, když ji na konci show popadl za ruku a hrál si s ní. Podle pitvy měla Dawn zlomený vaz, rozbitou čelist a vykloubený loket a koleno. Jednu paži Tilikum nepustil a utrhl ji. Sea World dlouho tvrdil, že chyba byla na straně Bransheau.

Tilikum byl kosatkou s největším záznamem násilí vůči lidem, už když se do Sea World dostal, měl na svědomí smrt své trenérky. Protože Sea World dostal zákaz lovit, rozhodl se kosatky chovat. A Tilikum byl prakticky jediný samec v zajetí.

Kdyby se jednalo o psa, po útoku na člověka by byl utracen. Rozhodně by se ho nikdo nepokoušel množit. Vedení Sea World však vnímalo, že Tilikum je samec, který může oplodnit jejich samice. A ignorovali jeho násilnou historii. Dnes je téměř 50 procent kosatek v Sea World Tilikovými potomky.

 

Je tedy nutné uvědomit si, že kosatky nejsou jen cvičená zvířata, které můžete vnímat jako přerostlé psy. Jsou to dravci, kteří mají své potřeby a kterým život v zajetí rozhodně nedělá dobře. Jedná se o divoká zvířata a jako taková patří do divočiny.

Není sice možné vypustit desítky kosatek, které nyní žijí v zajetí. Je však možné přesunout je do větších prostor rezervací, kde by se o ně stále lidé starali, ovšem už by nebyli atrakcí.

Související

Více souvisejících

zajímavosti Zvířata Delfíni kosatky

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy