Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má podle vědců velmi pozitivní vliv na paměť i další funkce mozku. Dnes (7.7) se navíc slaví Den čokolády. Odkazuje k datu, ve kterém byla v roce 1550 poprvé uvedena čokoláda na evropský trh. Potřebujete nějaký lepší důvod, proč si dát každý den kostičku?
Většina diet čokoládu zakazuje. Italští vědci však nedávno zjistili, že denní dávka kakaa je skvělým doplňkem stravy. Podle jejich výzkumu je pravidelná konzumace kakaa, základní suroviny pro výrobu čokolády, výborně pro paměť a zpracovávání vizuálních vjemů.
Kakao, vysušený plod kakaovníku, se již po staletí využívá pro výrobu dobrot. Po celou dobu je také intenzivně studováno. V průběhu let v něm vědci nalezli mnoho prospěšných přírodních prvků. Například polyphenoly v hořké čokoládě prokazatelně uklidňují.
Samozřejmě, čeho je moc, toho je příliš. Čokoláda obsahuje i toxickou látku theobromin. Aby jste však byli v riziku otravy, museli by jste spořádat celých 85 tabulek čokolády najednou.
V této nové studii se výzkumníci vyzkoušeli co se stane, když člověk požívá kakao pravidelně a po delší dobu. Testovaní lidé konzumovali malé, střední či velké množství kakaa ve formě nápoje nebo tyčinky po dobu mezi pěti dny a třemi měsíci.
Kakao skutečně funguje
Podle vědců byl nalezen dostatek důkazů, aby mohli tvrdit, že kakao je zdraví velmi prospěšné, zejména látka flavanol, kterou obsahuje. Vypozorovali zlepšení paměti a lepší zpracovávání vizuálních podnětů. Míra zlepšení závisela mimo jiné i na věku testovaných lidí.
U starších subjektů se ukázalo, že kakao značně vylepšilo pozornost, paměť, plynulost komunikaci a nejužitečnější je podle vědců pro ty, kteří trpí mírnou kognitivní poruchou nebo začínají ztrácet paměť.
„Získané výsledky naznačují velký potenciál flavanolů obsažených v kakau. V budoucnosti pomůžou ochránit ty části populace, které jsou náchylné ke ztrátě paměti a celkovému úpadku kognitivních schopností,“ vysvětlili vědci Valentina Socci a Michele Ferrara z Univerzity L'Aquila v Itálii.
Zajímavý efekt mělo kakao i u žen. Po celé noci ze spánku dokázalo kakao působit proti spánkové deprivaci, která v takovém případě přichází. To jsou slibné zprávy pro ty, kteří trpí chronickou poruchou spánku nebo pracující na směny, kteří mívají „rozhozený“ spánkový režim.
Co je na něm tak skvělého?
Proč přesně má kakao blahodárné účinky si vědci nejsou jistí, ale mají zhruba představu: „Flavanoli v kakau pomáhají s kardiovaskulárním systémem a zvyšují průtok krve mozkem. To jsou struktury, které stárnutí ovlivňuje nejvíce a zřejmě i proto souvisí s tím, že se s věkem postupně zhoršuje paměť,“ popsali výzkumníci.
Sami prý jedí čokoládu každý den a s tímto typem experimentování na sobě jsou velmi spokojení. Dodávají však pochopitelné a zřejmé varování o kalorické hodnotě čokolády. Pokud někdo jejich speciální dietu zkusí, měl by si dávat pozor, aby nenabral pár kilogramů k dobru.
Související

Dubajská čokoláda se dostává do světa i do Česka. Jaký je její příběh?

Milka podražila, ale tím to nekončí. Firma chystá další změnu v neprospěch zákazníků
Čokoláda , Vědci , Lidé , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 2 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 2 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 2 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 6 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 7 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 8 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 9 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera
Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Zdroj: Jakub Jurek