Čeká města radikální proměna? Země se otepluje, řešením může být nový asfalt a speciální zdi

Mnohé pařížské ulice se během červnové vlny veder proměnily v bazény, ze stovek požárních hydrantů se staly městské gejzíry. Paříž se však snaží najít bezpečnější způsoby, jak od extrémního horka ulevit svým obyvatelům a zároveň při tom neplýtvat vodou, napsal francouzský deník Le Monde.

Dosud nezveřejněná studie, jejíž výsledky má Le Monde k dispozici, se zaměřila na "ostrůvky svěžesti", zatímco dosud se odborníci věnovali "ostrůvkům tepla" (ICU) v Paříži. "Cílem výzkumu bylo najít řešení pro jev ostrůvků tepla a vytvořit strategii pro adaptaci na globální oteplování," vysvětlila Célia Blauelová, zástupkyně starostky pro životní prostředí. "Otočili jsme logiku ICU, abychom mohli nalézt a rozvíjet ostrůvky svěžesti," uvedla.

Zatím přitahovaly pozornost vědců hlavně ICU - fenomén způsobený nadměrnou hustotou zástavby a dlážděných ploch, která již nedovoluje městům v noci vychladnout. Studie zveřejněná na jaře v časopise Nature Climate Change předpovídá, že pět procent nejlidnatějších měst zažije do roku 2100 nárůst teplot až o osm stupňů Celsia, pokud nebudou učiněny kroky proti efektu ICU.

Pařížský výzkum realizovaný v období 2014-2016 ve spolupráci radnice a pařížského urbanistického atelieru (APUR) podrobně analyzoval termoregulační roli zelených ploch a vlhkých prostor. Vědci tři roky sledovali teploty různých povrchů v různých denních dobách a podnikli nad francouzskou metropolí pozorovací lety, což jim umožnilo sestavit teplotní mapy města.¨Na jejich základě nyní navrhují několik urbanistických změn.

"Jde o pravidla, která bude nutné dodržovat, aby byl život ve městě snesitelnější," říká Blauelová.

Prvním bodem je výměna materiálů, které přes den nahromadí teplo a v noci příliš nevychladnou (asfalt, betonová dlažba) za materiály s výhodnějšími teplotními vlastnostmi, například dlažební kostky, dřevo, písek, štěrk a trávník.

Experti dále požadují vysazení velkých stromů podél ulic a bulvárů a uvnitř parků. Výsadba však nesmí být chaotická. "Rozložení stromů je strategické a musí být podřízené potenciálnímu stínu přes den," popisuje studie.

Podle vědců by pomohlo i používání světlých barev při výstavbě veřejných prostranství, neboť termografie ukázala, že tyto plochy zadržují méně tepla. Dalším bodem je omezení teplých plynných emisí, které produkují automobily či klimatizační zařízení. Místo individuální klimatizace navrhuje studie vybudování městského chladícího systému.

Pokud jde o parky, výzkum ukazuje, že výrazné noční ochlazení nastává pouze u ploch určité velikosti (alespoň 30.000 metrů čtverečních) a s určitým podílem stromů (minimálně 30 procent) a travnaté plochy (nejméně 20 procent). V časech mimořádných veder doporučují autoři studie přes den v parcích využívat rozprašovače vody - dobrá alternativa k divokému otevírání hydrantů.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Slunce oteplování Paříž

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy