Co nás fascinuje na sériových vrazích?

Sérioví vrazi budí veliký zájem, na mnohé z nich společnost nemůže zapomenout. I nyní nás fascinuje Jack Rozparovaž nebo Zodiac a lidé by chtěli vědět, kdo tito vrazi byli. Ale i ti, kteří byli dopadeni, se těší velkému zájmu.

Lidé se zdají být fascinováni vrahy a morbiditou a v dnešní době internetu není nic snadnějšího než najít si na počítači to, co by utišilo naši zvědavost. Vrazi jsou v televizi, v dokumentech, v internetových rádiích či ve článcích na internetu.

A ačkoliv prakticky každý řekne, že vražda je špatná a že je chování vrahů znechucuje, stejně se nemohou odtrhnout od příběhů vrahů. Co je na těchto lidech natolik zajímavého, že se jich lidé nemohou nabažit?

Mnozí lidé to vnímají podobně jako příjemný pocit děsu z hororu. Každé bodnutí a každý výkřik s sebou přináší vlnu neurotransmiterů, které zvyšují tlak a zrychlují dech a zvyšují hladinu cukru v krvi. Reakce se podobá vzrušení. Navíc se do těla vyloučí dopamin, který je spojený s jídlem či sexem.

Tato reakce může být v nebezpečných situacích cestou k našemu přežití, protože nám pomáhají reagovat na hrozbu. Ve chvíli, kdy jsou lidé v bezpečí, je tato reakce jen příjemným zpestřením.

Podle psycholožky médií Bridget Rubenking je toto chování celkem přirozené. „Je to pro nás bezpečný způsob, jak zjistit více o tak morbidních tématech,“ uvedla pro server IFL Science. Když si lidé o vrazích čtou nebo pustí film, jsou v bezpečí. „Je snazší toto podstoupit skrze média, protože risk je minimální.“

O tom, že nás fascinují sérioví vrazi a zločinci všeobecně, svědčí to, jak oblíbené jsou seriály jako Hannibal, Dexter nebo Perníkový táta. I série jako Hra o trůny člověka nutí k zamyšlení a britský seriál Sherlock přiměje člověka k uvědomění, že se mezi morálkou a nemorálností nachází jen tenká hranice.

Rubenking se ve své studii zaměřila na to, jak lidé reagují na filmy a seriály, které v nás probouzejí pocity odporu. Její tým měřil fyziologické změny, kterými účastníci procházeli, zatímco sledovali videa zobrazující tři různé druhy odporných věcí: smrt, krev a vnitřnosti a sociologicky morální odpornost (nevěra či podvod). U smrti a krve byly prvotní reakce velmi negativní, ovšem zároveň tato videa probudila nejsilnější projevy vzrušení a pozornosti.

To zatím mohlo ukazovat na jakékoliv násilí či nehezký pohled. Ale proč zrovna sérioví vrazi? Je něco přitažlivého a osvobozujícího na představě, že se někdo nenechá poutat morálními konvencemi. A právě to vyzařují sérioví vrazi. Jejich vraždy nejsou v amoku či z pomsty, vraždí proto, že chtějí.

Podle Rubenking je zjišťování více o nechutných věcech zcela praktickou záležitostí. Podle evoluce jsme se učili, co nejíst, a později čemu se vyhýbat. Sledování filmů o sériových zabijácích může být jedním z druhů učení. Zjišťujeme co nejvíce o něčem, co by pro nás mohlo být nebezpečné.

Na druhou stranu je velmi malá šance, že zrovna nás si vybere sériový vrah. Takže lidská fascinace vrahy nemusí být zcela praktická a jedná se spíše o schopnost uvažovat nad abstraktními koncepty dobra a zla. Zdá se tedy, že zájem o smrti a její vyobrazení, je to, co z nás dělá lidi.

Související

Více souvisejících

zajímavosti věda Sérioví vrazi Masoví vrazi

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy