Sérioví vrazi budí veliký zájem, na mnohé z nich společnost nemůže zapomenout. I nyní nás fascinuje Jack Rozparovaž nebo Zodiac a lidé by chtěli vědět, kdo tito vrazi byli. Ale i ti, kteří byli dopadeni, se těší velkému zájmu.
Lidé se zdají být fascinováni vrahy a morbiditou a v dnešní době internetu není nic snadnějšího než najít si na počítači to, co by utišilo naši zvědavost. Vrazi jsou v televizi, v dokumentech, v internetových rádiích či ve článcích na internetu.
A ačkoliv prakticky každý řekne, že vražda je špatná a že je chování vrahů znechucuje, stejně se nemohou odtrhnout od příběhů vrahů. Co je na těchto lidech natolik zajímavého, že se jich lidé nemohou nabažit?
Mnozí lidé to vnímají podobně jako příjemný pocit děsu z hororu. Každé bodnutí a každý výkřik s sebou přináší vlnu neurotransmiterů, které zvyšují tlak a zrychlují dech a zvyšují hladinu cukru v krvi. Reakce se podobá vzrušení. Navíc se do těla vyloučí dopamin, který je spojený s jídlem či sexem.
Tato reakce může být v nebezpečných situacích cestou k našemu přežití, protože nám pomáhají reagovat na hrozbu. Ve chvíli, kdy jsou lidé v bezpečí, je tato reakce jen příjemným zpestřením.
Podle psycholožky médií Bridget Rubenking je toto chování celkem přirozené. „Je to pro nás bezpečný způsob, jak zjistit více o tak morbidních tématech,“ uvedla pro server IFL Science. Když si lidé o vrazích čtou nebo pustí film, jsou v bezpečí. „Je snazší toto podstoupit skrze média, protože risk je minimální.“
O tom, že nás fascinují sérioví vrazi a zločinci všeobecně, svědčí to, jak oblíbené jsou seriály jako Hannibal, Dexter nebo Perníkový táta. I série jako Hra o trůny člověka nutí k zamyšlení a britský seriál Sherlock přiměje člověka k uvědomění, že se mezi morálkou a nemorálností nachází jen tenká hranice.
Rubenking se ve své studii zaměřila na to, jak lidé reagují na filmy a seriály, které v nás probouzejí pocity odporu. Její tým měřil fyziologické změny, kterými účastníci procházeli, zatímco sledovali videa zobrazující tři různé druhy odporných věcí: smrt, krev a vnitřnosti a sociologicky morální odpornost (nevěra či podvod). U smrti a krve byly prvotní reakce velmi negativní, ovšem zároveň tato videa probudila nejsilnější projevy vzrušení a pozornosti.
To zatím mohlo ukazovat na jakékoliv násilí či nehezký pohled. Ale proč zrovna sérioví vrazi? Je něco přitažlivého a osvobozujícího na představě, že se někdo nenechá poutat morálními konvencemi. A právě to vyzařují sérioví vrazi. Jejich vraždy nejsou v amoku či z pomsty, vraždí proto, že chtějí.
Podle Rubenking je zjišťování více o nechutných věcech zcela praktickou záležitostí. Podle evoluce jsme se učili, co nejíst, a později čemu se vyhýbat. Sledování filmů o sériových zabijácích může být jedním z druhů učení. Zjišťujeme co nejvíce o něčem, co by pro nás mohlo být nebezpečné.
Na druhou stranu je velmi malá šance, že zrovna nás si vybere sériový vrah. Takže lidská fascinace vrahy nemusí být zcela praktická a jedná se spíše o schopnost uvažovat nad abstraktními koncepty dobra a zla. Zdá se tedy, že zájem o smrti a její vyobrazení, je to, co z nás dělá lidi.
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Svatomartinská husa 2023: Produkce se snižuje, ceny letí vzhůru
zajímavosti , věda , Sérioví vrazi , Masoví vrazi
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák