Strašák jménem AIDS: Proč jde o jednu z nejhorších nemocí vůbec a proč ji neumíme vyléčit?

Každý ví, že virus HIV, který způsobuje nemoc zvanou AIDS, se přenáší krví nebo pohlavním stykem a je prakticky neléčitelný. Přesto se nemocí, před kterou lékaři varují dnes a denně, ročně nakazí jen u nás desítky až stovky lidí. A naděje na jejich vyléčení jsou mizivé. Čím ale tato nemoc opravdu děsí a jak blízko jsme k nalezení léku, který by nás této choroby zbavil?

AIDS, česky známý jako Syndrom získaného selhání imunity, není ve skutečnosti jednou chorobou. Jde o soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Za poslední čtyři desítky let se jí nakazily desítky milionů lidí a jde o chorobu nevyléčitelnou a smrtelnou.

Celosvětově se počet infikovaných osob odhaduje na 40 milionů, přičemž tři čtvrtiny nakažených žijí v subsaharské Africe, kde je lékařská péče špatně dostupná. I tak ale dokáže pouze nemoc oddálit, nikoliv zcela zastavit.

Poté, co se dotyčná osoba nakazí virem HIV, projde stádiem, které připomíná chřipku nebo mononukleózu, a poté se dostává do latentní fáze, kdy ve většině případů nepociťují lidé žádné účinky viru. Ta trvá klidně i více než deset let, během kterých se viry v těle v tichosti množí.

Následně dojde k selhání imunitního systému a propuknutí AIDS. V tu chvíli už tělo není schopno bránit se proti útokům virů, bakterií a plísní a nemocná osoba trpí několika nemocemi najednou. Neexistuje naděje, že se zdravotní stav zlepší. Nakaženého člověka postihnou infekce, nádorová onemocnění, neurologické potíže, změna chování a posléze smrt.

Průběh nemoci AIDS je sám o sobě bolestivý a čeká na každého, kdo se virem HIV nakazí. Léčba zatím neexistuje, a i když se vědci po celém světě snaží nemoc odbourat, uspokojivých výsledků ve většině případů nedosahují. Až na pár výjimek.

Na světě zatím existuje pouze jeden jediný člověk, který se nakazil virem HIV a vyléčil se. Jmenuje se Timothy Ray Brown a bydlí v Berlíně. Nemocí se nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006 kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.

Když lidé nakažení HIV přestanou brát své léky, nemoc se většinou do několika dní o hodně zhorší. Když však lékaři Timotymu odebrali krev, zjistili, že virus ustoupil a dál se nešíří. Od té doby je Timothy Brown pro odborníky celého světa záhadou.

Jak k jeho vyléčení došlo? Je možné, že chemoterapie Timotymu naprosto zničila celý imunitní systém a transplantace kostní dřeně mu poté nastartovala nový, ve kterém se virus již s nějakého důvodu nešířil. Sami vědci si dodnes nejsou jisti.

Vědci také učinili pokroky v oblasti nakažených dětí, které si s sebou nejčastěji přináší virus vrozeně, tedy formou přenosu z matky na plod. Devítileté dívce, která se narodila na jihu Afriky, lékaři diagnostikovali HIV krátce po jejím narození v roce 2007. Nyní však byla v remisi osm a půl roku. Přitom jí doktoři anti-HIV léky podávali jen v krátkém období jejího útlého dětství.

Jedná se teprve o třetí případ v posledních letech, který se týká dítěte. Dívčina z Afriky se připojuje k miminku z Mississippi a remisi francouzského dítěte, které už je bez léčby 12 let a je zdravé. Tyto případy dávají lidem naději, že brzké zahájení léčby by mohlo vést k celkovému vyléčení dětí postižených HIV.

Neznamená to ale, že je vyléčená. V dívčině krvi jsou zásobníky viru v drobných částech imunitních buněk – jedná se o takzvaně latentní HIV. Je to jediný zbývající důkaz o tom, že dívčina infekcí trpěla. Kromě těchto latentních zásob děvče žádné problémy neměla.

Přesto zatím lék, který by nemoc zastavil, chybí. Na celém světě je ve vývoji 40 látek na léčbu HIV nebo AIDS a ve fázi klinického testování je 13 přípravků a jejich kombinací, najít ale skutečně účinnou vakcínu se díky složitosti viru zatím nepovedlo. Některé vědecké týmy jsou ale velmi blízko.

Vědci Abraham Loyter a Asaf Friedler vytvořili peptid, který podporuje množení viru HIV při vstupu do buňky bílých krvinek. Namísto několika málo kopií DNA viru HIV se jich do infikované buňky dostane mnohem větší množství, čímž se buňka rozpadne. Virus se tak následně nedokáže množit.

Odborníci experimentální lék aplikovali do zkumavek obsahujících krev pacientů trpících na onemocnění AIDS. Výsledky testů ukázaly, že lék nazvaný Gammora zničí virus HIV v 97 procentech případů během osmi dnů.

Podle jednoho z tvůrců léku je vyloučeno, aby se virus do těla nakeženého po zničení někdy vrátil. "Všechny buňky s virem HIV budou během léčby zničeny," tvrdí podle serveru Times of Izrael Loyter.

Vědci dosud uměli postup viru v těle zpomalit, pacienta ale vyléčit nedokázali. Povedlo se to pouze v jednom případě. Timothy Ray Brown z Berlína se nemocí nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006, kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.

Lék se pokusila objevit i skupina lékařů z pěti britských univerzit, která předběžně oznámila, že testy nové léčby na prvních 50 pacientech vypadají velmi slibně. U jednoho muže po léčbě totiž nenašli žádné známky viru v těle, a mohl by se tak stát prvním, resp. druhým pacientem na světě, který byl vyléčen z tého nemoci.

Léčba zahrnuje tři kroky, přičemž v první fázi nasadí lékaři antiretrovirální léky, aby zabránili nakaženým buňkám v těle dalšímu množení. Druhá fáze spočívá v posílení imunitního systému. Tělo jako takové by poté tělo být schopno proti nakaženým buňkám bojovat a samo je ničit. Ve třetí fázi je pacientovi podán lék známý jako vorinostat, který aktivuje spící buňky a napomáhá zničení viru HIV v těle.

Vědci předpokládají, že nová metoda dokáže odstranit všechny stopy viru z těla, včetně spících buněk, tedy nakažených, ale zatím neaktivních. Právě díky nim ale lékaři nyní nedokáží přesně určit, zda lék zabral či nikoliv. To se ukáže až za několik let podle toho, jestli se spící buňky aktivují a zda budou nakažené.

"Bylo by skvělé, kdyby ten lék fungoval," uvedl 44letý pacient, u něhož léčba podle dosadavních zjištění zabrala, pro The Sunday Times. "Můj poslední krevní test byl před pár týdny a v mém těle neexistuje žádný zjistitelný vir. Nicméně musíme čekat, než si budeme moci být stoprocentně jistí," dodal. Mohl by se tak stát druhým vyléčeným pacientem na světě a hlavně přinést naději dalším nakaženým lidem.

Jeden z největších problémů spojených s šířením viru HIV je také jeho snadná přenositelnost skrze nechráněný pohlavní styk. Vědci v americkém vědeckém časopisu JAMA ale nedávno zveřejnili studii, podle které by mohla kombinace léků toto riziko značně snížit téměř na nulu.

Alison Rodgerová z Univerzity College London uvádí, že antiretrovirální terapie u pacienta, který je HIV pozitivní, snížila riziko přenosu viru na partnera či partnerku téměř na nulu. "To riziko je extrémně malé – pravděpodobně zanedbatelné," uvedla.

Zatím se toto tvrzení vztahuje pouze na heterosexuální skupiny, pro potvrzení jeho platnosti i pro homosexuální skupiny podle Rodgerové potřebují další data.

Antiretrovirální terapie snižuje množství viru v krvi pacienta. Ačkoliv si vědci byli vědomi faktu, že lidé, kteří terapii podstupují, mají menší riziko přenosu viru na ostatní, jedná se o první studii, která toto potvrzuje u sexuálního styku bez použití kondomu.

Související

virus HIV

Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS

V Česku letos do konce října přibylo mezi rezidenty, tedy cizinci s dlouhodobým pobytem, a občany ČR 249 nových případů infekce HIV. Česká republika tak zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS, uvedl dnes v tiskové zprávě ke Světovému dni boje proti AIDS Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dlouhodobě narůstá podíl rezidentů, letos poprvé je jich víc než polovina.

Více souvisejících

aids hiv lékaři nemoci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

před 4 hodinami

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 8 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 12 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 13 hodinami

včera

včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy