Každý ví, že virus HIV, který způsobuje nemoc zvanou AIDS, se přenáší krví nebo pohlavním stykem a je prakticky neléčitelný. Přesto se nemocí, před kterou lékaři varují dnes a denně, ročně nakazí jen u nás desítky až stovky lidí. A naděje na jejich vyléčení jsou mizivé. Čím ale tato nemoc opravdu děsí a jak blízko jsme k nalezení léku, který by nás této choroby zbavil?
AIDS, česky známý jako Syndrom získaného selhání imunity, není ve skutečnosti jednou chorobou. Jde o soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Za poslední čtyři desítky let se jí nakazily desítky milionů lidí a jde o chorobu nevyléčitelnou a smrtelnou.
Celosvětově se počet infikovaných osob odhaduje na 40 milionů, přičemž tři čtvrtiny nakažených žijí v subsaharské Africe, kde je lékařská péče špatně dostupná. I tak ale dokáže pouze nemoc oddálit, nikoliv zcela zastavit.
Poté, co se dotyčná osoba nakazí virem HIV, projde stádiem, které připomíná chřipku nebo mononukleózu, a poté se dostává do latentní fáze, kdy ve většině případů nepociťují lidé žádné účinky viru. Ta trvá klidně i více než deset let, během kterých se viry v těle v tichosti množí.
Následně dojde k selhání imunitního systému a propuknutí AIDS. V tu chvíli už tělo není schopno bránit se proti útokům virů, bakterií a plísní a nemocná osoba trpí několika nemocemi najednou. Neexistuje naděje, že se zdravotní stav zlepší. Nakaženého člověka postihnou infekce, nádorová onemocnění, neurologické potíže, změna chování a posléze smrt.
Průběh nemoci AIDS je sám o sobě bolestivý a čeká na každého, kdo se virem HIV nakazí. Léčba zatím neexistuje, a i když se vědci po celém světě snaží nemoc odbourat, uspokojivých výsledků ve většině případů nedosahují. Až na pár výjimek.
Na světě zatím existuje pouze jeden jediný člověk, který se nakazil virem HIV a vyléčil se. Jmenuje se Timothy Ray Brown a bydlí v Berlíně. Nemocí se nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006 kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.
Když lidé nakažení HIV přestanou brát své léky, nemoc se většinou do několika dní o hodně zhorší. Když však lékaři Timotymu odebrali krev, zjistili, že virus ustoupil a dál se nešíří. Od té doby je Timothy Brown pro odborníky celého světa záhadou.
Jak k jeho vyléčení došlo? Je možné, že chemoterapie Timotymu naprosto zničila celý imunitní systém a transplantace kostní dřeně mu poté nastartovala nový, ve kterém se virus již s nějakého důvodu nešířil. Sami vědci si dodnes nejsou jisti.
Vědci také učinili pokroky v oblasti nakažených dětí, které si s sebou nejčastěji přináší virus vrozeně, tedy formou přenosu z matky na plod. Devítileté dívce, která se narodila na jihu Afriky, lékaři diagnostikovali HIV krátce po jejím narození v roce 2007. Nyní však byla v remisi osm a půl roku. Přitom jí doktoři anti-HIV léky podávali jen v krátkém období jejího útlého dětství.
Jedná se teprve o třetí případ v posledních letech, který se týká dítěte. Dívčina z Afriky se připojuje k miminku z Mississippi a remisi francouzského dítěte, které už je bez léčby 12 let a je zdravé. Tyto případy dávají lidem naději, že brzké zahájení léčby by mohlo vést k celkovému vyléčení dětí postižených HIV.
Neznamená to ale, že je vyléčená. V dívčině krvi jsou zásobníky viru v drobných částech imunitních buněk – jedná se o takzvaně latentní HIV. Je to jediný zbývající důkaz o tom, že dívčina infekcí trpěla. Kromě těchto latentních zásob děvče žádné problémy neměla.
Přesto zatím lék, který by nemoc zastavil, chybí. Na celém světě je ve vývoji 40 látek na léčbu HIV nebo AIDS a ve fázi klinického testování je 13 přípravků a jejich kombinací, najít ale skutečně účinnou vakcínu se díky složitosti viru zatím nepovedlo. Některé vědecké týmy jsou ale velmi blízko.
Vědci Abraham Loyter a Asaf Friedler vytvořili peptid, který podporuje množení viru HIV při vstupu do buňky bílých krvinek. Namísto několika málo kopií DNA viru HIV se jich do infikované buňky dostane mnohem větší množství, čímž se buňka rozpadne. Virus se tak následně nedokáže množit.
Odborníci experimentální lék aplikovali do zkumavek obsahujících krev pacientů trpících na onemocnění AIDS. Výsledky testů ukázaly, že lék nazvaný Gammora zničí virus HIV v 97 procentech případů během osmi dnů.
Podle jednoho z tvůrců léku je vyloučeno, aby se virus do těla nakeženého po zničení někdy vrátil. "Všechny buňky s virem HIV budou během léčby zničeny," tvrdí podle serveru Times of Izrael Loyter.
Vědci dosud uměli postup viru v těle zpomalit, pacienta ale vyléčit nedokázali. Povedlo se to pouze v jednom případě. Timothy Ray Brown z Berlína se nemocí nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006, kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.
Lék se pokusila objevit i skupina lékařů z pěti britských univerzit, která předběžně oznámila, že testy nové léčby na prvních 50 pacientech vypadají velmi slibně. U jednoho muže po léčbě totiž nenašli žádné známky viru v těle, a mohl by se tak stát prvním, resp. druhým pacientem na světě, který byl vyléčen z tého nemoci.
Léčba zahrnuje tři kroky, přičemž v první fázi nasadí lékaři antiretrovirální léky, aby zabránili nakaženým buňkám v těle dalšímu množení. Druhá fáze spočívá v posílení imunitního systému. Tělo jako takové by poté tělo být schopno proti nakaženým buňkám bojovat a samo je ničit. Ve třetí fázi je pacientovi podán lék známý jako vorinostat, který aktivuje spící buňky a napomáhá zničení viru HIV v těle.
Vědci předpokládají, že nová metoda dokáže odstranit všechny stopy viru z těla, včetně spících buněk, tedy nakažených, ale zatím neaktivních. Právě díky nim ale lékaři nyní nedokáží přesně určit, zda lék zabral či nikoliv. To se ukáže až za několik let podle toho, jestli se spící buňky aktivují a zda budou nakažené.
"Bylo by skvělé, kdyby ten lék fungoval," uvedl 44letý pacient, u něhož léčba podle dosadavních zjištění zabrala, pro The Sunday Times. "Můj poslední krevní test byl před pár týdny a v mém těle neexistuje žádný zjistitelný vir. Nicméně musíme čekat, než si budeme moci být stoprocentně jistí," dodal. Mohl by se tak stát druhým vyléčeným pacientem na světě a hlavně přinést naději dalším nakaženým lidem.
Jeden z největších problémů spojených s šířením viru HIV je také jeho snadná přenositelnost skrze nechráněný pohlavní styk. Vědci v americkém vědeckém časopisu JAMA ale nedávno zveřejnili studii, podle které by mohla kombinace léků toto riziko značně snížit téměř na nulu.
Alison Rodgerová z Univerzity College London uvádí, že antiretrovirální terapie u pacienta, který je HIV pozitivní, snížila riziko přenosu viru na partnera či partnerku téměř na nulu. "To riziko je extrémně malé – pravděpodobně zanedbatelné," uvedla.
Zatím se toto tvrzení vztahuje pouze na heterosexuální skupiny, pro potvrzení jeho platnosti i pro homosexuální skupiny podle Rodgerové potřebují další data.
Antiretrovirální terapie snižuje množství viru v krvi pacienta. Ačkoliv si vědci byli vědomi faktu, že lidé, kteří terapii podstupují, mají menší riziko přenosu viru na ostatní, jedná se o první studii, která toto potvrzuje u sexuálního styku bez použití kondomu.
Související
AIDS je možné vymýtit do roku 2030, tvrdí OSN. Jsou ale nutné investice
Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák