Strašák jménem AIDS: Proč jde o jednu z nejhorších nemocí vůbec a proč ji neumíme vyléčit?

Každý ví, že virus HIV, který způsobuje nemoc zvanou AIDS, se přenáší krví nebo pohlavním stykem a je prakticky neléčitelný. Přesto se nemocí, před kterou lékaři varují dnes a denně, ročně nakazí jen u nás desítky až stovky lidí. A naděje na jejich vyléčení jsou mizivé. Čím ale tato nemoc opravdu děsí a jak blízko jsme k nalezení léku, který by nás této choroby zbavil?

AIDS, česky známý jako Syndrom získaného selhání imunity, není ve skutečnosti jednou chorobou. Jde o soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Za poslední čtyři desítky let se jí nakazily desítky milionů lidí a jde o chorobu nevyléčitelnou a smrtelnou.

Celosvětově se počet infikovaných osob odhaduje na 40 milionů, přičemž tři čtvrtiny nakažených žijí v subsaharské Africe, kde je lékařská péče špatně dostupná. I tak ale dokáže pouze nemoc oddálit, nikoliv zcela zastavit.

Poté, co se dotyčná osoba nakazí virem HIV, projde stádiem, které připomíná chřipku nebo mononukleózu, a poté se dostává do latentní fáze, kdy ve většině případů nepociťují lidé žádné účinky viru. Ta trvá klidně i více než deset let, během kterých se viry v těle v tichosti množí.

Následně dojde k selhání imunitního systému a propuknutí AIDS. V tu chvíli už tělo není schopno bránit se proti útokům virů, bakterií a plísní a nemocná osoba trpí několika nemocemi najednou. Neexistuje naděje, že se zdravotní stav zlepší. Nakaženého člověka postihnou infekce, nádorová onemocnění, neurologické potíže, změna chování a posléze smrt.

Průběh nemoci AIDS je sám o sobě bolestivý a čeká na každého, kdo se virem HIV nakazí. Léčba zatím neexistuje, a i když se vědci po celém světě snaží nemoc odbourat, uspokojivých výsledků ve většině případů nedosahují. Až na pár výjimek.

Na světě zatím existuje pouze jeden jediný člověk, který se nakazil virem HIV a vyléčil se. Jmenuje se Timothy Ray Brown a bydlí v Berlíně. Nemocí se nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006 kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.

Když lidé nakažení HIV přestanou brát své léky, nemoc se většinou do několika dní o hodně zhorší. Když však lékaři Timotymu odebrali krev, zjistili, že virus ustoupil a dál se nešíří. Od té doby je Timothy Brown pro odborníky celého světa záhadou.

Jak k jeho vyléčení došlo? Je možné, že chemoterapie Timotymu naprosto zničila celý imunitní systém a transplantace kostní dřeně mu poté nastartovala nový, ve kterém se virus již s nějakého důvodu nešířil. Sami vědci si dodnes nejsou jisti.

Vědci také učinili pokroky v oblasti nakažených dětí, které si s sebou nejčastěji přináší virus vrozeně, tedy formou přenosu z matky na plod. Devítileté dívce, která se narodila na jihu Afriky, lékaři diagnostikovali HIV krátce po jejím narození v roce 2007. Nyní však byla v remisi osm a půl roku. Přitom jí doktoři anti-HIV léky podávali jen v krátkém období jejího útlého dětství.

Jedná se teprve o třetí případ v posledních letech, který se týká dítěte. Dívčina z Afriky se připojuje k miminku z Mississippi a remisi francouzského dítěte, které už je bez léčby 12 let a je zdravé. Tyto případy dávají lidem naději, že brzké zahájení léčby by mohlo vést k celkovému vyléčení dětí postižených HIV.

Neznamená to ale, že je vyléčená. V dívčině krvi jsou zásobníky viru v drobných částech imunitních buněk – jedná se o takzvaně latentní HIV. Je to jediný zbývající důkaz o tom, že dívčina infekcí trpěla. Kromě těchto latentních zásob děvče žádné problémy neměla.

Přesto zatím lék, který by nemoc zastavil, chybí. Na celém světě je ve vývoji 40 látek na léčbu HIV nebo AIDS a ve fázi klinického testování je 13 přípravků a jejich kombinací, najít ale skutečně účinnou vakcínu se díky složitosti viru zatím nepovedlo. Některé vědecké týmy jsou ale velmi blízko.

Vědci Abraham Loyter a Asaf Friedler vytvořili peptid, který podporuje množení viru HIV při vstupu do buňky bílých krvinek. Namísto několika málo kopií DNA viru HIV se jich do infikované buňky dostane mnohem větší množství, čímž se buňka rozpadne. Virus se tak následně nedokáže množit.

Odborníci experimentální lék aplikovali do zkumavek obsahujících krev pacientů trpících na onemocnění AIDS. Výsledky testů ukázaly, že lék nazvaný Gammora zničí virus HIV v 97 procentech případů během osmi dnů.

Podle jednoho z tvůrců léku je vyloučeno, aby se virus do těla nakeženého po zničení někdy vrátil. "Všechny buňky s virem HIV budou během léčby zničeny," tvrdí podle serveru Times of Izrael Loyter.

Vědci dosud uměli postup viru v těle zpomalit, pacienta ale vyléčit nedokázali. Povedlo se to pouze v jednom případě. Timothy Ray Brown z Berlína se nemocí nakazil v roce 1995 a trpěl jí až do roku 2006, kdy zjistil, že se u něj vyvinula leukémie. Chemoterapie nezabrala, a tak doktorům nezbývalo nic jiného než dát Timotymu transplantaci kostní dřeně a vysadit jeho léky na AIDS.

Lék se pokusila objevit i skupina lékařů z pěti britských univerzit, která předběžně oznámila, že testy nové léčby na prvních 50 pacientech vypadají velmi slibně. U jednoho muže po léčbě totiž nenašli žádné známky viru v těle, a mohl by se tak stát prvním, resp. druhým pacientem na světě, který byl vyléčen z tého nemoci.

Léčba zahrnuje tři kroky, přičemž v první fázi nasadí lékaři antiretrovirální léky, aby zabránili nakaženým buňkám v těle dalšímu množení. Druhá fáze spočívá v posílení imunitního systému. Tělo jako takové by poté tělo být schopno proti nakaženým buňkám bojovat a samo je ničit. Ve třetí fázi je pacientovi podán lék známý jako vorinostat, který aktivuje spící buňky a napomáhá zničení viru HIV v těle.

Vědci předpokládají, že nová metoda dokáže odstranit všechny stopy viru z těla, včetně spících buněk, tedy nakažených, ale zatím neaktivních. Právě díky nim ale lékaři nyní nedokáží přesně určit, zda lék zabral či nikoliv. To se ukáže až za několik let podle toho, jestli se spící buňky aktivují a zda budou nakažené.

"Bylo by skvělé, kdyby ten lék fungoval," uvedl 44letý pacient, u něhož léčba podle dosadavních zjištění zabrala, pro The Sunday Times. "Můj poslední krevní test byl před pár týdny a v mém těle neexistuje žádný zjistitelný vir. Nicméně musíme čekat, než si budeme moci být stoprocentně jistí," dodal. Mohl by se tak stát druhým vyléčeným pacientem na světě a hlavně přinést naději dalším nakaženým lidem.

Jeden z největších problémů spojených s šířením viru HIV je také jeho snadná přenositelnost skrze nechráněný pohlavní styk. Vědci v americkém vědeckém časopisu JAMA ale nedávno zveřejnili studii, podle které by mohla kombinace léků toto riziko značně snížit téměř na nulu.

Alison Rodgerová z Univerzity College London uvádí, že antiretrovirální terapie u pacienta, který je HIV pozitivní, snížila riziko přenosu viru na partnera či partnerku téměř na nulu. "To riziko je extrémně malé – pravděpodobně zanedbatelné," uvedla.

Zatím se toto tvrzení vztahuje pouze na heterosexuální skupiny, pro potvrzení jeho platnosti i pro homosexuální skupiny podle Rodgerové potřebují další data.

Antiretrovirální terapie snižuje množství viru v krvi pacienta. Ačkoliv si vědci byli vědomi faktu, že lidé, kteří terapii podstupují, mají menší riziko přenosu viru na ostatní, jedná se o první studii, která toto potvrzuje u sexuálního styku bez použití kondomu.

Související

virus HIV

Vědci hlásí přelomový objev v boji proti HIV

Významný krok směrem k možnému vyléčení HIV učinili vědci z australského institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne. Ve výzkumu publikovaném v prestižním vědeckém časopise Nature Communications oznámili, že našli dosud nevídaný způsob, jak přimět virus HIV, aby se „odhalil“ uvnitř lidských bílých krvinek – tedy buněk, v nichž se doposud dokázal skrývat před imunitním systémem i dostupnými léky.

Více souvisejících

aids hiv lékaři nemoci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Na Ukrajinu dorazily americké tanky M1A1 Abrams

Austrálie potvrdila dodávku první várky amerických tanků M1A1 Abrams, které byly darovány Ukrajině jako součást širšího balíčku vojenské pomoci. Z celkového počtu 49 tanků jich většina již dorazila na ukrajinské území, přičemž zbývající kusy mají být dodány v následujících měsících. 

před 1 hodinou

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?

Noc co noc se obloha nad Ukrajinou plní těžko odrazitelnými roji ruských dronů, řízených střel a balistických raket. Moskva zintenzivnila své nálety na konkrétní města, přičemž cíle jako Lutsk se ocitají pod opakovaným tlakem. Zatímco dříve mezi masivními útoky ubíhalo klidně i deset dní, nyní je interval zkrácen na tři až pět dní. Ukrajinská protivzdušná obrana je přetížená, a civilní ztráty dosáhly v červnu nejvyššího počtu za poslední tři roky: 232 obětí.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

před 6 hodinami

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy