Radikální léčebné metody? Lidé si možná budou dobrovolně pěstovat prasečího parazita

Léčit se tak, že si do těla nasadíme parazity, kteří oslabí náš imunitní systém? To je základní myšlenka nového "léku", který chce na evropský trh dostat jedna z firem. Lékaři sice uznávají, že testují, zda by něco takového mohlo fungovat, zároveň ale pacientům radí, aby takové léky rozhodně nekupovali na internetu a neaplikovali si je sami bez odborného dohledu.

Německé úřady v tuto chvíli posuzují kontroverzní léčbu, při které lidé jedí vejce parazitních červů v naději, že tak vyléčí celou řadu onemocnění. Měly by rozhodnout, zda by mělo být povoleno, aby byla tato vajíčka prodávána široké veřejnosti. Pokud bude společnost Tanawisa se svou žádostí úspěšná, pak půjde o první oficiálně licencovaný výrobek tohoto druhu na regálech v Evropě.

Mnozí však nesouhlasí s myšlenkou, že parazitní červi by již brzy mohli být povoleni - a to hlavně proto, že mají být konzumováni, takže jejich aplikace bude považována za novou složku potravy. To znamená, že na rozdíl od lékařských produktů společnost nemusí prokazovat, že tento "lék“ funguje – prostě stačí, že bude bezpečné je jíst.

O tom, že parazitní červi mohou být použiti k léčbě řady stavů, se podle serveru IFL Science mluví už nějakou dobu. Hlavní argument spočívá v tom, že když se vajíčka vylíhnou a stanou se z nich červi, parazité přirozeně uvolňují chemikálie, které ovlivňují lidský imunitní systém tak, aby zabránili tomu, že je tělo zabije. A protože mnoho autoimunitních stavů, jako je celiakie, může být spojeno s nadměrně působícím imunitním systémem, předpokládá se, že jeho utlumení způsobené parazity pomůže zmírnit symptomy. 

Problém ale spočívá v tom, že zatímco tyto vedlejší účinky parazita mohou být přínosné, existují i jiné, které jsou negativní a které mohou způsobit problémy - od průjmu až po anémii. Proto se nedoporučuje, abyste se lidé záměrně nakazili podobnými parazity.

Společnost Tanawisa se proto zaměřila na aplikaci konkrétního parazitního červa, který je obvykle spojován s prasaty a který je známý jako Tenkohlavec prasečí (Trichuris suis). Firma očekává, že červ přinese pro tělo celou řadu výhod, ale protože nemůže skutečně infikovat člověka, zároveň nebude mít žádné negativní dopady.

Taková je alespoň teorie. Netřeba říkat, že existuje poměrně málo odborníků, kteří souhlasí s myšlenkou léčit lidi parazitními červy. A to i vzhledem k tomu, že neexistují žádné požadavky na klinické hodnocení ani žádné důkazy o tom, že je bezpečné tyto parazity konzumovat. Není ani jisté, jestli tato „léčba“ opravdu funguje.

„Samoléčení jakýmkoliv typem červů se nedoporučuje a je důležité si uvědomit, že v žádném případě nejsou zcela neškodní a mohou způsobit poměrně závažné nežádoucí účinky, pokud nebudou pacienti velmi pečlivě sledováni lékařem,“uvedla pro magazín New Helena Helmbyová z London School of Hygiene and Tropical Medicine’s. Drtivá většina lékařů radí, že i když je léčba parazitními červy skutečně zkoumána jako nový typ léčby, lidé by vajíčka parazitů rozhodně neměli kupovat na internetu a sami si je aplikovat.

Související

Více souvisejících

paraziti lékaři Vědci zdraví lidské tělo

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Ilustrační fotografie.

Velký den. Vědci mají prvotní zárodečné buňky z ohroženého severního bílého nosorožce

Tým vědců z konsilia BioRescue vedeného Safari Parkem Dvůr Králové nad Labem vytvořil tzv. primordiální (prvotní) zárodečné buňky z kmenových buněk severního bílého nosorožce. Jsou předchůdkyněmi vajíček a spermií, uvedli dnes zástupci Safari Parku Dvůr Králové. Označili to za významný krok k záchraně druhu, na němž mají zásluhu hlavně odborníci z univerzity v Ósace. Dosud se toho nikdy nepodařilo dosáhnout u tak velkých savců.

před 23 minutami

Sídlo Evropského parlamentu

Vyšetřování korupce v Evropském parlamentu se má týkat i šéfa mezinárodních odborů

Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailisovou. 

před 41 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU čeká jednání o Ukrajině či energetice, summit začne ve čtvrtek

Tématy summitu lídrů zemí Evropské unie příští týden ve čtvrtek a v pátek mají být Ukrajina, energetika, obrana a bezpečnost, jižní sousedství či vnější vztahy. Návrhy okruhů probere Rada pro obecné záležitosti (GAC) v úterý v Bruselu. ČTK to sdělila Veronika Lukášová z oddělení komunikace kabinetu ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

před 1 hodinou

Úřad práce

Příbuzní zastřelené úřednice chtějí po státu miliony korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). 

před 1 hodinou

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu připravoval i známý šéfkuchař, je mezi zadrženými

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

před 2 hodinami

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy