Radikální léčebné metody? Lidé si možná budou dobrovolně pěstovat prasečího parazita

Léčit se tak, že si do těla nasadíme parazity, kteří oslabí náš imunitní systém? To je základní myšlenka nového "léku", který chce na evropský trh dostat jedna z firem. Lékaři sice uznávají, že testují, zda by něco takového mohlo fungovat, zároveň ale pacientům radí, aby takové léky rozhodně nekupovali na internetu a neaplikovali si je sami bez odborného dohledu.

Německé úřady v tuto chvíli posuzují kontroverzní léčbu, při které lidé jedí vejce parazitních červů v naději, že tak vyléčí celou řadu onemocnění. Měly by rozhodnout, zda by mělo být povoleno, aby byla tato vajíčka prodávána široké veřejnosti. Pokud bude společnost Tanawisa se svou žádostí úspěšná, pak půjde o první oficiálně licencovaný výrobek tohoto druhu na regálech v Evropě.

Mnozí však nesouhlasí s myšlenkou, že parazitní červi by již brzy mohli být povoleni - a to hlavně proto, že mají být konzumováni, takže jejich aplikace bude považována za novou složku potravy. To znamená, že na rozdíl od lékařských produktů společnost nemusí prokazovat, že tento "lék“ funguje – prostě stačí, že bude bezpečné je jíst.

O tom, že parazitní červi mohou být použiti k léčbě řady stavů, se podle serveru IFL Science mluví už nějakou dobu. Hlavní argument spočívá v tom, že když se vajíčka vylíhnou a stanou se z nich červi, parazité přirozeně uvolňují chemikálie, které ovlivňují lidský imunitní systém tak, aby zabránili tomu, že je tělo zabije. A protože mnoho autoimunitních stavů, jako je celiakie, může být spojeno s nadměrně působícím imunitním systémem, předpokládá se, že jeho utlumení způsobené parazity pomůže zmírnit symptomy. 

Problém ale spočívá v tom, že zatímco tyto vedlejší účinky parazita mohou být přínosné, existují i jiné, které jsou negativní a které mohou způsobit problémy - od průjmu až po anémii. Proto se nedoporučuje, abyste se lidé záměrně nakazili podobnými parazity.

Společnost Tanawisa se proto zaměřila na aplikaci konkrétního parazitního červa, který je obvykle spojován s prasaty a který je známý jako Tenkohlavec prasečí (Trichuris suis). Firma očekává, že červ přinese pro tělo celou řadu výhod, ale protože nemůže skutečně infikovat člověka, zároveň nebude mít žádné negativní dopady.

Taková je alespoň teorie. Netřeba říkat, že existuje poměrně málo odborníků, kteří souhlasí s myšlenkou léčit lidi parazitními červy. A to i vzhledem k tomu, že neexistují žádné požadavky na klinické hodnocení ani žádné důkazy o tom, že je bezpečné tyto parazity konzumovat. Není ani jisté, jestli tato „léčba“ opravdu funguje.

„Samoléčení jakýmkoliv typem červů se nedoporučuje a je důležité si uvědomit, že v žádném případě nejsou zcela neškodní a mohou způsobit poměrně závažné nežádoucí účinky, pokud nebudou pacienti velmi pečlivě sledováni lékařem,“uvedla pro magazín New Helena Helmbyová z London School of Hygiene and Tropical Medicine’s. Drtivá většina lékařů radí, že i když je léčba parazitními červy skutečně zkoumána jako nový typ léčby, lidé by vajíčka parazitů rozhodně neměli kupovat na internetu a sami si je aplikovat.

Související

Více souvisejících

paraziti lékaři Vědci zdraví lidské tělo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy