Říjnové vydání odborného časopisu Biological Conservation přišlo s návrhem "globálního plánu na záchranu parazitů". Asi desítka vědců z celého světa v něm varuje před zkáznými následky toho, kdyby se lidem podařilo tuto často přehlíženou a nepříliš oblíbenou skupinu organismů vyhubit, napsal list The Washington Post.
"Nalezneme je napříč celým stromem života v každém ekosystému. Parazité jsou jedněmi z nejrůznorodějších a ekologicky nejdůležitějších zvířat na Zemi - ale téměř ve všech případech jsou nejméně chráněni při snahách o zachování ekosystémů a volně žijících živočichů," píší autoři plánu. Požadují proto nejen prohlásit některé z parazitů za chráněné, ale také výrazně posílit výuku o těchto organismech ve školách a povzbudit také zájem široké veřejnosti.
"Většina lidí slyšela o parazitech jen tehdy, když se mluvilo o těch, jež jsou škodliví pro lidi," řekla spoluautorka plánu Kelly Speerová. "Přitom ale neexistuje zdravý ekosystém, který by v sobě neměl parazity," dodala.
Vědcům je dnes známo mnoho důvodů, proč si parazitů vážit. Jedna z hypotéz například tvrdí, že správně fungujícího lidského imunitního systému lze dosáhnout jen po nákaze různými červy. Parazitní druhy vos také například v USA šetří farmářům miliony dolarů ročně, protože likvidují zemědělské škůdce tím, že do jejich těl kladou svoje vajíčka, které následně hmyz sežerou zaživa.
Jen asi jedno procento ze všech známých parazitů přitom napadá člověka. "Jsou to regulátoři populací, jsou základem řady vazeb v potravinových řetězcích a tvoří hodně biomasy v ekosystémech," řekl další autor plánu Colin Carlson. "Jsou jako temná hmota - pohybují se ekosystémy, propojují jednotlivé prvky a hrají zásadní roli, ale nikdy je nevidíme," dodal.
Je těžké přesně vyčíslit, jaké výhody parazité světu přináší, protože ani v dnešní době jednoduše nevíme, kolik jich vlastně je. Vědci se domnívají, že asi 40 procent ze všech živočichů jsou parazité, ale jen zlomek z nich už se podařilo určit, ačkoliv se nachází téměř na každém tvorovi. Biologové proto volají po rychlém zlepšení znalosti vědců o co největším množství druhů parazitů.
Obavy z vyhynutí těchto organismů přitom nejsou neopodstatněné. Parazité čelí stále většímu tlaku kvůli úbytku přirozeného prostředí, klimatickým změnám a vymírání svých hostitelů. "Realita je taková, že vždy, když vymře například vakovlk, tak nepřijdete jen o něj, a tím pádem o jeden druh. Přijdete o celou řadu druhů," řekl Kevin Lafferty z americké geologické služby USGS. Studie z roku 2017 například předpovídá, že by na zemi mohla do roku 2070 vyhynout až třetina parazitických červů.
V rámci záchrany parazitů, kteří s námi stále přežívají, volají vědci po ambiciózní veřejné osvětové kampani. Nejde přitom o ochranu parazitů škodlivých lidem, jakými jsou například komáři přenášející malárii nebo takzvaní guinejští červi. Cílem vědců je informovat o všech těch ostatních, kteří si podle nich zaslouží větší ohled veřejnosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Zvláště o tasemnicích by se podle ekoložky Chelsea Woodové z Washingtonské univerzity mohly točit pořady pro hlavní vysílací čas v televizích. "Už máme týden žraloků (na kanálu Discovery Channel - pozn. ČTK). Myslím, že nastal čas pro týden parazitů," řekla listu The Washington Post.
Související

Venuše je vulkanicky aktivní, zjistili z desítky let starých snímků vědci

Močení vsedě je podle vědců ze zdravotního hlediska pro muže lepší
Vědci , paraziti , Příroda , zdraví
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC
před 21 minutami

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence
před 32 minutami

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
před 36 minutami

Stagnace Německa skončila. Scholz slíbil rychlou modernizaci
Aktualizováno před 38 minutami

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu
Aktualizováno před 44 minutami

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
Aktualizováno před 46 minutami

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno před 50 minutami

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let
před 53 minutami

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
před 58 minutami

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu
před 1 hodinou

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra
před 1 hodinou

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště
před 1 hodinou

Rusko přestává sdílet informace s USA o svých jaderných zbraních
před 1 hodinou

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
Aktualizováno před 1 hodinou

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu
Aktualizováno před 2 hodinami

Pekarová Adamová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, sešla se s prezidentkou i premiérem
před 2 hodinami

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí
Aktualizováno před 2 hodinami

Putinův blízký spolupracovník má konfrontaci mezi jadernými mocnostmi za nepřípustnou
před 2 hodinami
Senát pravděpodobně schválí misi vojenských policistů na Ukrajinu
Senát pravděpodobně schválí misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasit bude zřejmě také s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Senátní výbor pro obranu dnes oba návrhy jednomyslně podpořil. Vedle senátorů musí s vysláním souhlasit i poslanci.
Zdroj: ČTK