Pomáhá sluneční svit našemu zdraví? Vliv má zejména na náladu

Sluneční paprsky podle různých vědeckých studií mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Kromě toho, že sluneční světlo zlepšuje náladu, může pomoci i lidem které čeká transplantace kostní dřeně. Paprsky mají za následek i větší produkci "hormonu štěstí".

Magazín The Time shrnuje poznatky z různých studií o dopadu slunečního svitu na naše zdraví. Vědci vztah mezi intenzitou vystavení se dennímu světlu a zdraví zkoumají také proto, že životní styl většiny populace se mění. Velká část produktivní populace prosedí většinu dne zavřená v kanceláři s počítačem. 

Vědci už v minulosti přišli se spojením "Sezónní afektivní porucha" (SAD), které poprvé použil doktor Normal Rosenthal. Ten tuto poruchu spojoval se stavy mnoha lidí v zimním období. Pacienti si často stěžovali na pocit letargie a smutku a na beznaděj. Tyto pocity se projevují zejména v zimním období v roce, kdy jsou dny nejkratší a noci nejdelší. Rosenthal zjistil, že ne každý je ovlivněn nedostatkem slunečního svitu stejně. Lidem, kteří jsou ale na světlo citliví a potřebují ho mít, prý stačí, když se vystaví jasnému světlu ve frekvenci přirozeného slunečního světla každý den ráno. Pozvedne jim to náladu a vykouzlí úsměv na tváři. 

Studie některých vědců také dokazují vliv slunečního svitu na metabolismus těla. Pokud někdo pracuje v noci pod umělým světlem a ve dne spí, je dokonalým příkladem. Narušení metabolismu totiž způsobuje dominový efekt, kdy je následně ovlivněn také imunitní systém a produkce chemických látek, které ovlivňují naši náladu, hmotnost a energii. Lidé, kteří pracují výhradně na noční směny, tak mají tendenci snadněji přibírat než lidé, kteří pracují ve dne. 

Podle magazínu je také vědecky dokázáno, že lidé, kteří pracují v noci, vylučují méně hormonu melatonin. Většinu tohoto hormonu lidé produkují navečer a večer před spaním. Když se v dopoledních hodinách objeví více světla, začnou hladiny hormonu opět klesat. V zimních měsících, kdy jsou dny kratší, mohou hladiny melatoninu kolísat, což může vést k některým změnám nálady spojeným se SAD. Studie zjistily, že méně melatoninu může také vést k nižšímu obsahu chemických látek, které tělo používá k opravě DNA. To by mohlo v důsledku vést až k většímu riziku vzniku rakoviny.

Další analýza zjistila, že obávané riziko odmítnutí transplantovaných buněk kostní dřeně může být minimalizováno za pomocí světla - v tomto případě ultrafialového světla. Vědci, kteří léčili myši, které prošly transplantací kůže, zjistili, že zaplnění transplantovaných buněk UV zářením eliminuje skupinu buněk, které jsou nejčastěji zodpovědné za vyvolání odmítavých reakcí.

Největší vliv má ale sluneční svit na již zmíněnou náladu. Studie se v této souvislosti zaměřily na obsah látky serotonin, kdy větší obsah látky v těle navozuje lepší náladu a pocity spokojenosti a klidu. Australská studie, která měřila hladiny podobných chemických látek, zjistila, že lidé měli vyšší hladiny serotoninu v jasných slunečných dnech než v těch oblačných. Množství látky neovlivňovala teplota vzduchu.

Výzkum mezi lidmi, kteří se rádi oddávají opalování, zjistil, že ultrafialové světlo může navodit pocity euforie. Existují také důkazy, že UV světlo může tlačit melanocyty - buňky, které produkují tmavý pigment v kůži - k uvolňování endorfinů, chemickou látku známou také jako "hormon štěstí". 

Nastane tak doba, kdy doktoři budou předepisovat "světelnou léčbu" pro lidi, kteří trpí depresemi? Světelná terapie prokazatelně pomáhá lidem, kteří trpí SAD. Důkazy o tom, že by pomáhala i lidem s depresemi, které se neváží na období v roce, však nejsou. 

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce zdraví věda

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 24 minutami

před 28 minutami

před 55 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy