Nečekané využití cigaret? Nedopalky mohou sloužit společnosti

Cigarety jsou již nějakou dobu vnímány jako velký problém. Z dřívější společenské záležitosti a později frajeřiny se stal démon, před kterým varují lékaři, jsou na něj uvaleny vysoké daně a byl zakázán v hospodách. Přes veškerou snahu kouří lidé dál a tvoří tak tuny nedopalků, které jsou toxické. Vědci nyní přišli s nápadem jak odpad využít.

Nedopalky, vajgly, špačky. Zbytek po dokouřené cigaretě se nazývá různě a je zdánlivě maličký a nevýznamný. Podle některých odhadů však nedopalky ročně generují 1,2 milionu tun toxického odpadu. Vědcům se nyní konečně podařil vymyslet způsob, jak tento produkt oblíbeného lidského zlozvyku využít pro dobro společnosti: nacpat je do silnice.

Zní to bláznivě, říkáte si. Jenže testy ukázaly, že asfalt s příměsí nedopalků dokáže skvěle izolovat jejich toxicitu a zároveň tato směs přijímá mnohem méně tepla, než čistý asfalt. Jeho přehřívání přitom běžně vede k tzv. efektu městského tepelného ostrova (v originále urban heat island effect, pozn. red.),který znamená, že městská zástavba vykazuje znatelně vyšší teplotu, než její okolí. A může za to právě asfalt, který tak ochotně absorbuje teplo ze slunce.

Podle věděckého týmu z australské RMIT University jsou nedopalky jeden z nejběžnějších odpadů na světě a trvá velmi dlouho, než se rozloží (podle několika zdrojů zhruba 15 let, pozn. red.). „Udržitelné a praktické řešení problému znečišťování nedopalky jsem se snažil najít mnoho let,“ uvedl vedoucí výzkumník Abbas Mohajerani.

Mezi nebezpečné chemikálie z nedopalků patří například arsenik, chrom, nikl nebo kadmium. Tým nedopalky zabalil do parafínového vosku a klasického asfaltu, který se používá pro stavění silnic. Chemikálie zůstaly uzavřené vevnitř a nedocházelo k žádnému úniku. Nově vytvořený asfalt unesl plný provoz a zároveň absorboval méně tepla, než jeho klasická varianta.

Vědci zatím nedokážou odhadnout, kdy by jejich vynález mohl přijít do komerčního sektoru a postupně i do našich silnic. Jsou však jistí tím, že materiálu bude dost. Každý rok je vyrobeno asi 6 bilionů cigaret a s nárůstem populace se zřejmě do roku 2025 zvýší až o 50%.

Mohajerani a jeho tým se na problém soustředí dlouhodobě, loni vyrobili cihly, které fungují na podobném principu a mají mnoho benefitů. Jsou lehčí, mají lepší izolační funkci a tím zlevňují vytápění budov. Nezbývá než doufat, že se některý z jejich inovativních produktů dostane z laboratoře i na světlo komerčního světa.

„Cigaretové filtry jsou vyrobené tak, aby zadržovaly stovky toxických chemikálií a jediný způsob, jak mít tento odpad pod kontrolou, je uzavřít je do nových lehkých materiálů nebo do pálených cihel. Náš výzkum ukázal, že můžete vyrobit nové stavební materiály a zároveň zbavit životní prostředí velkého problému,“ uzavřel Mohajerani.

Související

Více souvisejících

cigarety Kouření věda společnost Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy