Mají mít sportovci sex před závodem či utkáním, nebo až po nich? Vědecké studie na toto téma hovoří jasně: při sexu jde o uvolňování hormonu testosteronu, který však má různé účinky v závislosti na fyzické konstituci atleta.
Otázku, zda mít sex před závodem, či zda to není bláznovství, které může poškodit sportovní výkonnost, si jistě kladli četní sportovci před příjezdem do olympijské vesnice v Riu de Janeiro. David Bishop, profesor na Institutu sportu, tělesné výchovy a aktivního života při Viktoriině univerzitě v Austrálii, srovnával vědecké studie, které se tohoto problému týkaly. "Jsou pouze čtyři a všechny byly realizovány jen u mužů," uvádí v závěru své studie Bishop.
Například ve studii publikované v roce 2000 v Journal of Sports Medicine bylo zahrnuto 15 předních sportovců ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, kteří se zúčastnili dvoudenního experimentu. Atleti se museli zříci sexu po dobu nejméně 24 hodin a následující den byli podrobeni sérii fyzických a psychických testů. Zároveň jim byla odebírána krev, aby bylo možno měřit hladinu testosteronu. Poté mohli mít sportovci sex se svými obvyklými partnery a všechny testy se zopakovaly.
Vědci zjistili, že sexuální aktivita neměla žádný významný vliv na výkonnost sportovců. Dospěli k závěru, že schopnost regenerace sportovce může být ovlivněna v případě, že by měl sex dvě hodiny před zápasem.
Jiná studie, která byla letos v červenci publikovaná v časopise Frontiers in Physiology, systematicky shrnula nový výzkum na toto téma, aniž by se však dotkla problémů vztahu mezi sexem a sportem. Sexuální aktivita mezi sportovci je málo probádaná, a to se týká mužů i žen. Přesto údaje, které jsou k dispozici, nenaznačují, že by sexuální aktivita měla na výkonnost sportovce negativní vliv.
"Sportovci, kteří se účastní olympijských her v Riu, se nemuseli příliš znepokojovat tím, jak sex může ovlivnit jejich výkon," zdůrazňuje Emmanuele Jannini, profesor endokrinologie a sexuologie při univerzitě Roma-Tor Vergata. "Sex je nejen zábavný, ale také zdravý. Přesto však bych sportovcům poradil, aby se vyhnuli sexu několik dní před výkonem, protože to může narušit jejich soustředění," dodává. "Sex pravděpodobně ovlivňuje sportovce jen v tom směru, že se u něho může projevit nedostatek spánku, a podle toho se musí každý zařídit," uvádí Bishop.
A tím se řídí i trenéři: záleží na tom, aby se sportovec dobře vyspal. "Ve vrcholovém sportu se dnes aplikuje takový přístup, že si sportovci musejí sami vybrat," zdůrazňuje Mark Anshel z Tennesseeské státní univerzity. "Četní sportovci mají sex před závodem, aniž by měli pocit provinění, a to často právě proto, že jim to pomáhá dobře se vyspat. Většina trenérů s tím zřejmě souhlasí a nezakazuje jim to," dodává.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák