Pokroky moderní medicíny dnes umožňují výměnu velké části lidských orgánů, ať už srdce, plic, jater, slinivky, anebo třeba kůže. K nejnovějším úspěchům patří dokonce transplantace dělohy, jedná se však o ojedinělé zákroky. Existují však i takové, které se dnes již provádějí běžně. Lékaři díky nim mohou vylepšit zrak, sluch nebo třeba pohyblivost svých pacientů. O jaké „součástky“ se jedná a proč je potřebujeme?
Umělé klouby
Nošení nevhodné obuvi, přetěžování nebo jednostranná zátěž snižují přirozenou pohyblivost. První příznaky obtíží se většinou projeví na nosných kloubech – kolenních a kyčelních, které jsou nejvíce zatěžovány, protože přenášejí celou váhu těla.
„Zničené klouby se nahrazují umělými implantáty, takzvanými endoprotézami, které obnovují funkci u kyčelních, kolenních, ramenních, loketních, zápěstních i prstových kloubů. Dnešní medicína dokáže pacientům vrátit pohyb také vkládáním velmi drobných implantátů do kloubů,“ říká MUDr. Jan Novotný z ortopedické ambulance v Ústí nad Labem.
„Brýle“ v očích
Zhruba každý desátý Čech má problémy se zrakem, a to především s poklesem akomodační schopnosti oka, tedy schopností vidět ostře předměty v různých vzdálenostech. Vedle korekce očních vad pomocí laseru se proto trendem stala implantace nitroočních čoček z hydrofobního akrylátu.
„Umělé nitrooční čočky umožňují řešení vysoké krátkozrakosti a dalekozrakosti. Hydrofobní akrylát je měkký a poddajný, chová se v oku naprosto přirozeně a zajistí, že čočka zůstane dlouhodobě čirá a nemění svůj tvar. Navíc nenasává usazeniny z nitrooční tekutiny, ale naopak vodu odpuzuje. Žlutý filtr chrání oko jak před UV zářením, tak před škodlivým modrým zářením, které může poškozovat sítnici, přitom neovlivňuje barevné vidění,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.
Bioelektronické ucho
Sluch v plném rozsahu zatím nelze pomocí technologií zcela nahradit. Alternativou k naslouchacím pomůckám jsou však od 80. let minulého století tzv. kochleární implantáty, tedy protézy pro částečnou nebo úplnou náhradu řetězce středoušních kůstek. Skládají se z přijímače umístěného ve skalní kosti a jemného svazku elektrod zavedených do hlemýždě. Vnější část tvoří zvukový procesor.
Kochleární implantáty jsou vhodné jak pro děti, tak dospělé i seniory. Nadějí pro neslyšící je podle amerických vědců implantát nové generace, který by se měl umisťovat přímo do sluchového nervu v uchu.
Keramické zuby
Konzumace velmi studených nebo naopak horkých nápojů či pokrmů, výkyvy v kyselosti a zásaditosti, vysoká mechanická zátěž – to vše výrazně ovlivňuje životnost zubů i zubních náhrad. Moderní protetické rekonstrukce kladou důraz na mechanickou odolnost a biologické působení a disponují vlastnostmi, které se nejvíce podobají přirozeným tkáním ústní dutiny. Nové materiály jsou často do stomatologické praxe zaváděny z leteckého průmyslu.
„Trendem moderní protetiky jsou celokeramické fixní zubní náhrady. Tyto systémy věrně napodobují přirozené zubní tkáně, jsou estetické a zajišťují mechanickou odolnost při žvýkání,“ říká MUDr. Jaroslava Havelková z privátní stomatologické praxe v Teplicích. Nejefektivnější ochranou vlastního chrupu je ale samozřejmě vždy dostatečná prevence.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , život , zubaři , zrak , lékaři , protext
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
před 1 hodinou

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů
před 3 hodinami

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
před 3 hodinami

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
před 4 hodinami

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
před 5 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump
před 5 hodinami

Konec ekonomické globalizace. Trump dnes může změnit způsob, jakým funguje světový obchod
před 5 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík
před 5 hodinami

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?
před 5 hodinami

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer
před 7 hodinami

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera
Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.
Zdroj: Libor Novák