Svět šokoval údajný test vodíkové bomby provedený KLDR. Předpokládá se, že Severní Korea provedla test vodíkové bomby. Seizmické rázové vlny z podzemního testu byly pociťovány v Číně a rychle detekovány jak Jižní Koreou, tak Japonskem - obě nezávisle potvrdily, že jde o jadernou zkoušku. Jakým způsobem ale tyto informace získali? Neil Wilkins, doktorant na School of Earth Science University of Bristol podává přehled toho, jak seismické vědy zkoumají jaderné testy.
Použití tzv. „forenzní seismologie" k odhalení a identifikaci jaderných testů se datuje téměř k samotné počátku použití jaderných zbraní. V roce 1946 provedly USA první podvodní test jaderné bomby na atolu Bikini v Tichém oceánu. Šokové vlny způsobené obrovskou explozí byly zaznamenány na seismometrech po celém světě a vědci si uvědomili, že seizmologie může být použita k monitorování těchto druhů testů.
V roce 1963, ve vrcholu studené války, se jaderné testování přestěhovalo do podzemí. Seizmické vlny z podzemních testů jsou obtížnější zjistit, protože otřes na tak dlouhých vzdálenostech je velmi malý - jen asi jeden milióntina centimetru. Vědci proto vyvinuli citlivější seismometrické nástroje a začali je instalovat do seismických soustav, které jsou více schopnější zaznamenat malé vibrace z určitého zdroje než jediný seismometr a mohou s větší přesností sledovat zdroj, odkud se vlny šíří.
V roce 1996 byla podepsána Smlouva o úplném zákazu testů (CTBT), která zakazovala všechny jaderné výbuchy. Aby byla tato smlouva prosazena, založila Organizace CTBT založená ve Vídni mezinárodní monitorovací systém s více než 50 seismologickými stanicemi pro monitorování jaderných testů kdekoli na Zemi.
Kromě seismometrických nástrojů jsou používány infračervené přístroje naslouchající velmi nízkým kmitočtovým zvukovým vlnám, které nejsou slyšet lidským uchem a jsou generovány potenciálními jadernými výbuchy v atmosféře; hydroakustické přístroje naslouchající zvukovým vlnám, které cestují dlouhé vzdálenosti přes oceány a jsou generované výbuchy pod vodou a radionuklidové detektory, které „vyčenichají" radioaktivní plyny uvolněné z jaderného testovacího místa.
Po čem pátrají seizmické monitory?
Každé zemětřesení nebo exploze, ať už přírodní nebo způsobené člověkem, produkuje různé druhy rázových vln, které procházejí Zemí a které mohou být detekovány seismometry, měřícími velmi malé pohyby země. Nejrychlejší vlny jsou primární vlny (vlny P), následované sekundárními vlnami (S vlnami), které cestují hluboko po Zemi. Pak přicházejí pomalejší povrchové vlny, které je možné pocítit i na povrchu. Seismometrické nástroje analyzují rozdíly v časech příjezdu různých typů vln, aby zjistily, jak daleko došlo k zemětřesení nebo výbuchu a jak hluboko v podzemí byl jeho zdroj. Mohou také měřit, jak silné bylo zemětřesení (jeho velikost).
Jak seismologové rozlišují mezi výbuchem a zemětřesením?
Existuje několik způsobů, jak to udělat. Jedním z nich je změřit hloubku, v níž došlo k zemětřesení. I při moderní technologii vrtání je možné umístit jaderné zařízení jen několik kilometrů pod zem. Pokud zemětřesení nastane v hloubce více než 10 km, lze hovořit o tom, že nešlo o jaderný výbuch.
Studie četných jaderných testů, které proběhly během studené války, ukazují, že exploze generují větší vlny P než vlny S ve srovnání se zemětřesením. Výbuchy také vytvářejí proporcionálně menší povrchové vlny než P vlny. Seismologové mohou proto porovnat velikost různých typů vln, aby se pokusili určit, zda vlny pocházejí z výbuchu nebo jsou produktem přirozeného zemětřesení.
Co se dá zjistit o testu uskutečněným KLDR
V případě KLDR je možné přímo porovnat tvar vln zaznamenaných z každého testu, které země uskutečňuje od roku 2006. . Vzhledem k tomu, že všechny testy byly prováděny v místech, které se nacházejí v několika kilometrech od sebe, mají vlny podobný tvar, lišící se pouze velikostí. Seizmologické údaje hovoří jasně o tom, že šlo v případě poslední vlny, co tak vyděsila svět, o výbuch.
Nelze ale říci zatím říci, zda byla tato exploze způsobena jadernou hlavicí nebo konvenčními výbušninami. Konečné potvrzení, že výbuch byl jaderný, může potvrdit až analýza radionuklidů nebo prostřednictvím experimentů na samotném místě testování. Stejně tak nelze explicitně rozlišit mezi nukleární bombou a termonukleární vodíkovou bombou, ani nelze říci, jestli je bomba dost malá na to, aby mohla být namontována na raketu, jak tvrdí severokorejská vláda.
Z dat lze však získat představu o velikosti výbuchu. Není to jednoduché, protože velikost seismických vln a jejich vztah k výbušné síle bomby závisí hodně na tom, kde přesně a jak hluboko pod zemí se test uskutečnil. Ale v případě tohoto nejnovějšího testu je možné přímo porovnat velikost s předchozími korejskými testy.
Tato nejnovější exploze je mnohem silnější než poslední test na severu v září 2016; norské středisko pro monitorování seizmického průzkumu NORSAR odhaduje, že síla výbuchu byla ekvivalentní 120 kilotunám TNT. Pro srovnání, jaderné bomby shozené na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945 měly sílu výbuchu okolo 15 a 20 kilotun.
Související

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , vodíková bomba
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 25 minutami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 1 hodinou

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 3 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera
Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.
Zdroj: Libor Novák