Nezemře 20 milionů dětí, říkají vědci. Očkování prý rozvojovým zemím významně pomohlo, navíc šetří peníze

O pozitivních dopadech očkování v zemích rozvojového světa přesvědčuje nová vědecká zpráva. Podle ní programy pro očkování v chudších zemích mohou do roku 2020 zachránit na 20 milionů životů, zároveň zemím pomáhají i ekonomicky. Udržují totiž obyvatelstvo zdravější a tím i ekonomicky aktivnější.

Očkování je považováno za jedno z nejúčinnějších opatření v oblasti zdravotní péče, které může země praktikovat. Od roku 2001 organizuje Organizace spojených národů (OSN) očkovací program pro 73 zemí s nízkým a středním příjmem jejich obyvatel. OSN tak chce zabránit šíření 10 nemocí. Nyní se očekává, že po dokončení projektu v roce 2020 bude mít za následek odvrácení zhruba 20 milionů úmrtí a současně ušetří neuvěřitelných 820 miliard dolarů.

Výzkum posoudil fungování programu Gavi, který představuje celosvětovou očkovací akci zahájenou v roce 2000, která poskytuje očkovací látky dětem v zemích, kde je hrubý národní příjem na obyvatele nižší než 1 000 amerických dolarů. Většina studií programu se soustředila na úspory, které akce přináší pouze v oblasti zdravotní péče, avšak nejnovější studie, zveřejněná ve Věstníku Světové zdravotnické organizace (WHO), vzala v úvahu mnohem širší ekonomické a sociální úspory z očkování.

"Náš výzkum širších ekonomických a sociálních přínosů očkování ukazuje i další podstatné výnosy spojené s očkováním," vysvětluje Sachiko Ozawa, jedna z vedoucích výzkumu. "Na rozdíl od předchozích odhadů, které počítaly jen s cenou za léčbu, naše odhady ze širšího ekonomického a společenského rámce ukazují, že očkování je cenné také pro delší dožití člověka a jeho zdravější život," uvedla. 

Ekonomické benefity s tím spojené jsou masivní. Až program v roce 2020 skončí, měl by celkem ušetřit 350 miliard dolarů co se týče zdravotní péče, ale celkově ušetří až 820 miliard v rámci 73 nízkopříjmových zemí, ve kterých Gavi operuje. 

Nejde jen o nižší náklady na zdravotní péči, neboť nemocím se očkováním předchází, ale vliv má i to, že lidé jsou zdravější a pracují delší dobu, a tím zvyšují produktivitu v těchto zemích po celou dobu svého života. 

Podle vědkyně Ozawa by si politici měli uvědomit, že i očkování může pomoci ke zvýšení ekonomického potenciálu dané země. Ale očkování není jenom o penězích. Do roku 2020 by program měl zachránit 20 milionů dětských životů. Čerstvý výzkum je tak dalším důkazem pro tvrzení, že očkování v rozvojových zemích má smysl a může být cenným prostředkem hospodářského rozvoje. 

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování zdraví rozvojové země

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy