Nezemře 20 milionů dětí, říkají vědci. Očkování prý rozvojovým zemím významně pomohlo, navíc šetří peníze

O pozitivních dopadech očkování v zemích rozvojového světa přesvědčuje nová vědecká zpráva. Podle ní programy pro očkování v chudších zemích mohou do roku 2020 zachránit na 20 milionů životů, zároveň zemím pomáhají i ekonomicky. Udržují totiž obyvatelstvo zdravější a tím i ekonomicky aktivnější.

Očkování je považováno za jedno z nejúčinnějších opatření v oblasti zdravotní péče, které může země praktikovat. Od roku 2001 organizuje Organizace spojených národů (OSN) očkovací program pro 73 zemí s nízkým a středním příjmem jejich obyvatel. OSN tak chce zabránit šíření 10 nemocí. Nyní se očekává, že po dokončení projektu v roce 2020 bude mít za následek odvrácení zhruba 20 milionů úmrtí a současně ušetří neuvěřitelných 820 miliard dolarů.

Výzkum posoudil fungování programu Gavi, který představuje celosvětovou očkovací akci zahájenou v roce 2000, která poskytuje očkovací látky dětem v zemích, kde je hrubý národní příjem na obyvatele nižší než 1 000 amerických dolarů. Většina studií programu se soustředila na úspory, které akce přináší pouze v oblasti zdravotní péče, avšak nejnovější studie, zveřejněná ve Věstníku Světové zdravotnické organizace (WHO), vzala v úvahu mnohem širší ekonomické a sociální úspory z očkování.

"Náš výzkum širších ekonomických a sociálních přínosů očkování ukazuje i další podstatné výnosy spojené s očkováním," vysvětluje Sachiko Ozawa, jedna z vedoucích výzkumu. "Na rozdíl od předchozích odhadů, které počítaly jen s cenou za léčbu, naše odhady ze širšího ekonomického a společenského rámce ukazují, že očkování je cenné také pro delší dožití člověka a jeho zdravější život," uvedla. 

Ekonomické benefity s tím spojené jsou masivní. Až program v roce 2020 skončí, měl by celkem ušetřit 350 miliard dolarů co se týče zdravotní péče, ale celkově ušetří až 820 miliard v rámci 73 nízkopříjmových zemí, ve kterých Gavi operuje. 

Nejde jen o nižší náklady na zdravotní péči, neboť nemocím se očkováním předchází, ale vliv má i to, že lidé jsou zdravější a pracují delší dobu, a tím zvyšují produktivitu v těchto zemích po celou dobu svého života. 

Podle vědkyně Ozawa by si politici měli uvědomit, že i očkování může pomoci ke zvýšení ekonomického potenciálu dané země. Ale očkování není jenom o penězích. Do roku 2020 by program měl zachránit 20 milionů dětských životů. Čerstvý výzkum je tak dalším důkazem pro tvrzení, že očkování v rozvojových zemích má smysl a může být cenným prostředkem hospodářského rozvoje. 

Související

Více souvisejících

očkování zdraví rozvojové země

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy