O pozitivních dopadech očkování v zemích rozvojového světa přesvědčuje nová vědecká zpráva. Podle ní programy pro očkování v chudších zemích mohou do roku 2020 zachránit na 20 milionů životů, zároveň zemím pomáhají i ekonomicky. Udržují totiž obyvatelstvo zdravější a tím i ekonomicky aktivnější.
Očkování je považováno za jedno z nejúčinnějších opatření v oblasti zdravotní péče, které může země praktikovat. Od roku 2001 organizuje Organizace spojených národů (OSN) očkovací program pro 73 zemí s nízkým a středním příjmem jejich obyvatel. OSN tak chce zabránit šíření 10 nemocí. Nyní se očekává, že po dokončení projektu v roce 2020 bude mít za následek odvrácení zhruba 20 milionů úmrtí a současně ušetří neuvěřitelných 820 miliard dolarů.
Výzkum posoudil fungování programu Gavi, který představuje celosvětovou očkovací akci zahájenou v roce 2000, která poskytuje očkovací látky dětem v zemích, kde je hrubý národní příjem na obyvatele nižší než 1 000 amerických dolarů. Většina studií programu se soustředila na úspory, které akce přináší pouze v oblasti zdravotní péče, avšak nejnovější studie, zveřejněná ve Věstníku Světové zdravotnické organizace (WHO), vzala v úvahu mnohem širší ekonomické a sociální úspory z očkování.
"Náš výzkum širších ekonomických a sociálních přínosů očkování ukazuje i další podstatné výnosy spojené s očkováním," vysvětluje Sachiko Ozawa, jedna z vedoucích výzkumu. "Na rozdíl od předchozích odhadů, které počítaly jen s cenou za léčbu, naše odhady ze širšího ekonomického a společenského rámce ukazují, že očkování je cenné také pro delší dožití člověka a jeho zdravější život," uvedla.
Ekonomické benefity s tím spojené jsou masivní. Až program v roce 2020 skončí, měl by celkem ušetřit 350 miliard dolarů co se týče zdravotní péče, ale celkově ušetří až 820 miliard v rámci 73 nízkopříjmových zemí, ve kterých Gavi operuje.
Nejde jen o nižší náklady na zdravotní péči, neboť nemocím se očkováním předchází, ale vliv má i to, že lidé jsou zdravější a pracují delší dobu, a tím zvyšují produktivitu v těchto zemích po celou dobu svého života.
Podle vědkyně Ozawa by si politici měli uvědomit, že i očkování může pomoci ke zvýšení ekonomického potenciálu dané země. Ale očkování není jenom o penězích. Do roku 2020 by program měl zachránit 20 milionů dětských životů. Čerstvý výzkum je tak dalším důkazem pro tvrzení, že očkování v rozvojových zemích má smysl a může být cenným prostředkem hospodářského rozvoje.
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
očkování , zdraví , rozvojové země
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 11 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková