Nezemře 20 milionů dětí, říkají vědci. Očkování prý rozvojovým zemím významně pomohlo, navíc šetří peníze

O pozitivních dopadech očkování v zemích rozvojového světa přesvědčuje nová vědecká zpráva. Podle ní programy pro očkování v chudších zemích mohou do roku 2020 zachránit na 20 milionů životů, zároveň zemím pomáhají i ekonomicky. Udržují totiž obyvatelstvo zdravější a tím i ekonomicky aktivnější.

Očkování je považováno za jedno z nejúčinnějších opatření v oblasti zdravotní péče, které může země praktikovat. Od roku 2001 organizuje Organizace spojených národů (OSN) očkovací program pro 73 zemí s nízkým a středním příjmem jejich obyvatel. OSN tak chce zabránit šíření 10 nemocí. Nyní se očekává, že po dokončení projektu v roce 2020 bude mít za následek odvrácení zhruba 20 milionů úmrtí a současně ušetří neuvěřitelných 820 miliard dolarů.

Výzkum posoudil fungování programu Gavi, který představuje celosvětovou očkovací akci zahájenou v roce 2000, která poskytuje očkovací látky dětem v zemích, kde je hrubý národní příjem na obyvatele nižší než 1 000 amerických dolarů. Většina studií programu se soustředila na úspory, které akce přináší pouze v oblasti zdravotní péče, avšak nejnovější studie, zveřejněná ve Věstníku Světové zdravotnické organizace (WHO), vzala v úvahu mnohem širší ekonomické a sociální úspory z očkování.

"Náš výzkum širších ekonomických a sociálních přínosů očkování ukazuje i další podstatné výnosy spojené s očkováním," vysvětluje Sachiko Ozawa, jedna z vedoucích výzkumu. "Na rozdíl od předchozích odhadů, které počítaly jen s cenou za léčbu, naše odhady ze širšího ekonomického a společenského rámce ukazují, že očkování je cenné také pro delší dožití člověka a jeho zdravější život," uvedla. 

Ekonomické benefity s tím spojené jsou masivní. Až program v roce 2020 skončí, měl by celkem ušetřit 350 miliard dolarů co se týče zdravotní péče, ale celkově ušetří až 820 miliard v rámci 73 nízkopříjmových zemí, ve kterých Gavi operuje. 

Nejde jen o nižší náklady na zdravotní péči, neboť nemocím se očkováním předchází, ale vliv má i to, že lidé jsou zdravější a pracují delší dobu, a tím zvyšují produktivitu v těchto zemích po celou dobu svého života. 

Podle vědkyně Ozawa by si politici měli uvědomit, že i očkování může pomoci ke zvýšení ekonomického potenciálu dané země. Ale očkování není jenom o penězích. Do roku 2020 by program měl zachránit 20 milionů dětských životů. Čerstvý výzkum je tak dalším důkazem pro tvrzení, že očkování v rozvojových zemích má smysl a může být cenným prostředkem hospodářského rozvoje. 

Související

Více souvisejících

očkování zdraví rozvojové země

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy