Na konci roku 1999 se nadějný mladý student vydal domů od svého dědečka v Ontariu. V autě s ním seděla jeho přítelkyně. Po krátké době dojeli na křižovatku. Na tu také dorazilo policejní auto, které spěchalo na místo činu. Srážka jejich životy změnila navždy.
Šestadvacetiletý Scott Routley studoval fyziku a před sebou měl slibnou kariéru v robotice. Bohužel právě do jeho strany auta narazilo policejní auto. Policista i Scottova přítelkyně skončili s mírnými zraněními. Scott však takové štěstí neměl a utržil rozsáhlá zranění
Scotta odvezli do nemocnice, kde ho změřili na základě Glasgow stupnice kómatu – nejnižší skóre je 3, kdy člověk neotevře oči, nehýbe se a nevydává zvuky. Při 15, což je nejvyšší možnost, je člověk zcela vzhůru. Scott se rychle dostal na 4. Ačkoliv Scott neměl žádné viditelné zranění, po nárazu auta byl jeho mozek pohmožděn.
Po 12 letech, které Scott strávil ve vegetativním stavu, se o jeho případ začal zajímat neurolog Adrian Owen. Jeho rodina byla celých dvanáct let přesvědčená, že Scott vnímá své okolí, i když lékaři nikdy neviděli žádný projev.
Podle Owena Scott vypadal, jako že je ve vegetativním stavu. Owen si zavolal kolegu, který se Scottovi věnoval dříve, a chtěl se s ním o Scottově stavu poradit. Rozhodli se Scotta vyšetřit pomocí funkční magnetické resonance (fMRI), který pomáhá detekovat mozkovou aktivitu spojenou s myšlenkami a pocity.
Scanner zachytí, která část mozku je více okysličená, což naznačuje aktivitu. To lékařům umožní všimnout si, jestli je člověk při vědomí a mozek funguje normálně, i když se zvenčí zdá ve stavu podobném zombie.
Díky fMRI lékaři zjistili, že 15 až 20 % lidí, o nichž si lidé myslí, že jsou si podobně vědomi své inteligence jako hlávka salátu, je ve skutečnosti naprosto při vědomí, i když neodpovídají na žádné stimuly. Mnoho lidí je opravdu zcela mimo a jejich mozek není schopen myšlenky. Oproti tomu někteří mají zcela jasnou mysl v poškozeném těle. Neurologové dokonce našli způsob, jak s těmito lidmi komunikovat.
Scottovi rodiče Anne a Jim byli přesvědčení, že je Scott při vědomí. „Jeho tvář je expresivní. Mrká. Zvedá palec, když s něčím souhlasí,“ tvrdila podle The Guardian Anne Owenovi, i když diagnóza říkala něco jiného.
Owen ani Bryan ani nikdo jiný nedokázal Scotta přimět, aby zvedl palec. Ani lékaři nikdy nezaznamenali, že byl schopný zvednout palec od té doby, co byl hospitalizován. I přesto se rodina nenechala přesvědčit a stále si tvrdila svou.
Je sice pravděpodobné, že by si něčeho první všimla právě rodina. Nicméně rodina je také často zoufalá po zázraku, že si nějaké projevy zdraví vsugeruje. Věda však potřebuje důkazy. Owen zažil mnoho projevů tohoto sklonu.
Při fMRI vyšetření se Owen vrací k určité rutině. Většinou pacienty žádají, aby si představili, jak hrají tenis. Když si lidé představují, jak pohybují rukama, aktivuje to část mozku, která je za to zodpovědná. Pokud se část aktivuje, znamená to, že jsou pacienti při vědomí a poslouchají rozkazy. Musí se to samozřejmě stát více než jednou, aby to bylo prokazatelné.
Owen si prý dodnes pamatuje explozi aktivity, kterou zaznamenal, když Scotta požádal o to, aby si představil tenis. Owen pak Scotta žádal, aby si představil procházku po svém domě. Pak se zeptal Anne, jestli se může Scotta ptát na to, jestli je v bolestech. „Do toho. Ať vám to Scott řekne,“ odpověděla prý.
Owen pak Scotta požádal, aby si představil, jak hraje tenis, jestli není v bolestech. Protože ho natáčela BBC, místnost byla plná lidí, kteří téměř nedýchali. Všichni čekali na odpověď a děsili se jí. Existovala možnost, že Scott žil 12 let v bolestech.
Naštěstí se na obrazovce objevila aktivita spojená s představováním. Scott odpovídal. A naštěstí jim řekl „Ne, nejsem v bolestech“. Všem se ulevilo. Všem kromě Anne, která byla přesvědčená, že kdyby byl v bolestech, řekl by jí to.
Lékaři se Scottem dlouze komunikovali pomocí fMRI. Scott se vyjadřoval, mluvil skrze přístroj. Řekl lékařům, že ví, kdo je, kde je a jak moc času od jeho nehody uběhlo. A naštěstí znovu potvrdil, že není v bolestech.
Lékaři se ptali na otázky se dvěma cíli. Prvním bylo zlepšení Scottova života – ptali se například, co rád sleduje, aby mu mohli program pustit. Druhým cílem bylo zjistit co nejvíce o jeho situaci. Co si pamatuje, jak se cítí, jak moc si je vědom svého okolí. Scott dodal informace o takzvané šedé zóně, kdy u pacientů nikdo neví, jestli jsou při vědomí či ne.
Mnoho lidí si dlouho myslelo, že lidé v kómatu nevnímají čas, nepamatují si příčiny kómatu a podobně. Scott jim však řekl něco jiného. Čas vnímal a dokonce si uvědomoval, co bylo za rok. Věděl, že je v nemocnici, jak se jmenuje a jak se jmenuje jeho hlavní pečovatel. Nejenže si pamatoval minulost, dokázal si vytvářet nové vzpomínky – to patřilo k dalším obavám.
V roce 2013 Scott zemřel na následky své nehody. To se často stává, i léta po nehodě. Upoutání na lůžku, vystavení virům, bakteriím a plísním, které se objevují v každé nemocnici, ničí imunní systém. Pacient je pak zranitelný vůči problémům, jako je zápal plic.
Owen v článku uvedl, že to pro něj a jeho tým bylo šokující. Strávili se Scottem mnoho času a považovali ho za člena rodiny. Scott byl prvním pacientem v kómatu, se kterým se Owenovi podařilo navázat kontakt. Owen dodnes děkuje Scottovi za to, že mu umožnil spojit se s pacienty.
Související

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény
mozek , zdraví , nemocnice , věda , nemoci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
před 2 hodinami

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
před 3 hodinami

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 3 hodinami

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 4 hodinami

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 5 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 5 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 6 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 7 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 7 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 8 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 9 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 9 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 10 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 10 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 11 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 11 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 12 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 12 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 13 hodinami
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek