O čem sní lidé v kómatu? Lékařům se poprvé podařilo komunikovat s lidmi v bezvědomí

Na konci roku 1999 se nadějný mladý student vydal domů od svého dědečka v Ontariu. V autě s ním seděla jeho přítelkyně. Po krátké době dojeli na křižovatku. Na tu také dorazilo policejní auto, které spěchalo na místo činu. Srážka jejich životy změnila navždy.

Šestadvacetiletý Scott Routley studoval fyziku a před sebou měl slibnou kariéru v robotice. Bohužel právě do jeho strany auta narazilo policejní auto. Policista i Scottova přítelkyně skončili s mírnými zraněními. Scott však takové štěstí neměl a utržil rozsáhlá zranění

Scotta odvezli do nemocnice, kde ho změřili na základě Glasgow stupnice kómatu – nejnižší skóre je 3, kdy člověk neotevře oči, nehýbe se a nevydává zvuky. Při 15, což je nejvyšší možnost, je člověk zcela vzhůru. Scott se rychle dostal na 4. Ačkoliv Scott neměl žádné viditelné zranění, po nárazu auta byl jeho mozek pohmožděn.

Po 12 letech, které Scott strávil ve vegetativním stavu, se o jeho případ začal zajímat neurolog Adrian Owen. Jeho rodina byla celých dvanáct let přesvědčená, že Scott vnímá své okolí, i když lékaři nikdy neviděli žádný projev.

Podle Owena Scott vypadal, jako že je ve vegetativním stavu. Owen si zavolal kolegu, který se Scottovi věnoval dříve, a chtěl se s ním o Scottově stavu poradit. Rozhodli se Scotta vyšetřit pomocí funkční magnetické resonance (fMRI), který pomáhá detekovat mozkovou aktivitu spojenou s myšlenkami a pocity.

Scanner zachytí, která část mozku je více okysličená, což naznačuje aktivitu. To lékařům umožní všimnout si, jestli je člověk při vědomí a mozek funguje normálně, i když se zvenčí zdá ve stavu podobném zombie.

Díky fMRI lékaři zjistili, že 15 až 20 % lidí, o nichž si lidé myslí, že jsou si podobně vědomi své inteligence jako hlávka salátu, je ve skutečnosti naprosto při vědomí, i když neodpovídají na žádné stimuly. Mnoho lidí je opravdu zcela mimo a jejich mozek není schopen myšlenky. Oproti tomu někteří mají zcela jasnou mysl v poškozeném těle. Neurologové dokonce našli způsob, jak s těmito lidmi komunikovat.

Scottovi rodiče Anne a Jim byli přesvědčení, že je Scott při vědomí. „Jeho tvář je expresivní. Mrká. Zvedá palec, když s něčím souhlasí,“ tvrdila podle The Guardian Anne Owenovi, i když diagnóza říkala něco jiného.

Owen ani Bryan ani nikdo jiný nedokázal Scotta přimět, aby zvedl palec. Ani lékaři nikdy nezaznamenali, že byl schopný zvednout palec od té doby, co byl hospitalizován. I přesto se rodina nenechala přesvědčit a stále si tvrdila svou.

Je sice pravděpodobné, že by si něčeho první všimla právě rodina. Nicméně rodina je také často zoufalá po zázraku, že si nějaké projevy zdraví vsugeruje. Věda však potřebuje důkazy. Owen zažil mnoho projevů tohoto sklonu.

Při fMRI vyšetření se Owen vrací k určité rutině. Většinou pacienty žádají, aby si představili, jak hrají tenis. Když si lidé představují, jak pohybují rukama, aktivuje to část mozku, která je za to zodpovědná. Pokud se část aktivuje, znamená to, že jsou pacienti při vědomí a poslouchají rozkazy. Musí se to samozřejmě stát více než jednou, aby to bylo prokazatelné.

Owen si prý dodnes pamatuje explozi aktivity, kterou zaznamenal, když Scotta požádal o to, aby si představil tenis. Owen pak Scotta žádal, aby si představil procházku po svém domě. Pak se zeptal Anne, jestli se může Scotta ptát na to, jestli je v bolestech. „Do toho. Ať vám to Scott řekne,“ odpověděla prý.

Owen pak Scotta požádal, aby si představil, jak hraje tenis, jestli není v bolestech. Protože ho natáčela BBC, místnost byla plná lidí, kteří téměř nedýchali. Všichni čekali na odpověď a děsili se jí. Existovala možnost, že Scott žil 12 let v bolestech.

Naštěstí se na obrazovce objevila aktivita spojená s představováním. Scott odpovídal. A naštěstí jim řekl „Ne, nejsem v bolestech“. Všem se ulevilo. Všem kromě Anne, která byla přesvědčená, že kdyby byl v bolestech, řekl by jí to.

Lékaři se Scottem dlouze komunikovali pomocí fMRI. Scott se vyjadřoval, mluvil skrze přístroj. Řekl lékařům, že ví, kdo je, kde je a jak moc času od jeho nehody uběhlo. A naštěstí znovu potvrdil, že není v bolestech.

Lékaři se ptali na otázky se dvěma cíli. Prvním bylo zlepšení Scottova života – ptali se například, co rád sleduje, aby mu mohli program pustit. Druhým cílem bylo zjistit co nejvíce o jeho situaci. Co si pamatuje, jak se cítí, jak moc si je vědom svého okolí. Scott dodal informace o takzvané šedé zóně, kdy u pacientů nikdo neví, jestli jsou při vědomí či ne.

Mnoho lidí si dlouho myslelo, že lidé v kómatu nevnímají čas, nepamatují si příčiny kómatu a podobně. Scott jim však řekl něco jiného. Čas vnímal a dokonce si uvědomoval, co bylo za rok. Věděl, že je v nemocnici, jak se jmenuje a jak se jmenuje jeho hlavní pečovatel. Nejenže si pamatoval minulost, dokázal si vytvářet nové vzpomínky – to patřilo k dalším obavám.

V roce 2013 Scott zemřel na následky své nehody. To se často stává, i léta po nehodě. Upoutání na lůžku, vystavení virům, bakteriím a plísním, které se objevují v každé nemocnici, ničí imunní systém. Pacient je pak zranitelný vůči problémům, jako je zápal plic.

Owen v článku uvedl, že to pro něj a jeho tým bylo šokující. Strávili se Scottem mnoho času a považovali ho za člena rodiny. Scott byl prvním pacientem v kómatu, se kterým se Owenovi podařilo navázat kontakt. Owen dodnes děkuje Scottovi za to, že mu umožnil spojit se s pacienty.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek zdraví nemocnice věda nemoci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 7 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

včera

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy