Sedm rad jak si udržet bystrý mozek i ve stáří, vyvarujete se demence i Alzheimera

Alzheimerova choroba nebo demence je čím dál větším strašákem pro seniory. Podle odborníků ale lze i těmto nemocem předcházet. A pomoci by vám mohly podobné věci, které činíte pro zdraví vašeho těla jakožto celku. Nová vědecká příručka nabízí sedm kroků, jak udržet váš mozek zdravý a bystrý a jak se vyvarovat kognitivním poruchám ve stáří.

Nová vědecká příručku vydala Americká asociace pro srdce (AHA) ve spolupráci s Americkou asociací pro mrtvice (ASA). Odborníci v ní mluví o sedmi krocích ke zlepšení kondice vašeho mozku.

Mezi těchto sedm kroků patří sledování a udržování si přiměřené hodnoty krevního tlaku, kontrola hladiny cholesterolu či kontrola hladiny cukru v krvi. Kromě těchto specifických aspektů mluví také o udržování si fyzické aktivity, zdravou a vyváženou stravu, zbavení se zbytečných kil navíc a v poslední řadě vyvarování se kouření.

Tyto činnosti pomáhají lidem předcházet mrtvicím a onemocněním srdce - a není to žádná náhoda. V posledních letech další vědecké poznatky významně přispěly k přesvědčení, že stejné činnosti pomáhají udržet mozek zdravým.

"V devadesátých letech jsme si začali všímat, že rizika spojená s kardiovaskulárními nemocemi nepřispívají jen mrtvicím a infarktům a dalším nemocem srdce, ale mohou mít za následek i vážné kognitivní poruchy," říká neurolog Philip Gorelick, který se podílel na sestavení zprávy.

Na začátku tisíciletí se objevily první výzkumy, které spojovaly rizikové faktory pro kardiovaskulární nemoci také s Alzheimerovou nemocí. V roce 2015 přišli vědci s důkazy, že pokud budete dbát na přiměřenou hladinu cukru v krvi a váš krevní tlak bude vyvážený, tak vám hrozí menší riziko onemocnění spojených s mozkem.

Tým vědců letos prostudoval na 182 publikovaných studií, které se tématu věnují. Mozek potřebuje přiměřený průtok krve k tomu, aby fungoval optimálně, a když je průtok krve zpomalen nebo zablokován, mozková tkáň se může poškodit, dodává Gorelick. Zvýšený krevní tlak, cholesterol a krevní cukr mohou poškodit krevní cévy vedoucí k mozku a mohou způsobit mrtvici nebo menší mozkové příhody, které mohou vést k následnému kognitivnímu poklesu nazývanému vaskulární demence.

Budete-li sledovat oněch sedm kroků, je velmi pravděpodobné, že vaše pozornost, schopnost přijímat a rozpoznávat informace smysly, schopnost učit se pamatovat, komunikovat, řešit problémy a přijímat rozhodnutí bude velmi vysoká. Zároveň dokážete lépe ovládat vaši mobilitu a kontrolovat emoce. Důležité je tyto faktory sledovat už od mládí, dodávají vědci. Zužování tepen může začít už v dětství.

Je samozřejmě zapotřebí i dalšího výzkumu, aby bylo možné dále definovat optimální zdravotní stav mozku, jak lidé stárnou, a určit nejlepší kombinace životního stylu a lékařských strategií k dosažení tohoto cíle. Autoři článku zdůrazňují, že tradiční aktivity zaměřené na posilování mozku - jako je průběžné vzdělávání se a sociální interakce po celý život - jsou neméně důležité pro duševní zdraví a zdraví vašeho mozku.

"Alzheimerova choroba je tradičně vnímána jako takzvaná neurodegenerativní porucha a lidé s ní obvykle nespojují zdraví srdce," říká Gorelick. "Teď, když do kanceláře vchází pacient, můžeme mu opřeni o důkazy říct, že tím, že kontrolujeme kardiovaskulární rizikové faktory, můžeme snížit riziko mrtvice a srdečního záchvatu - a také budeme schopni pomáhat zachovat jeho schopnost poznán," uzavírá.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek věda Vědci důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 46 minutami

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo

Dramatické chvíle se v uplynulých dnech odehrály na hradu Windsor, kde tou dobou pobývali princ William a princezna Kate se svými dětmi. Do areálu totiž pronikli kriminálníci, kterým se navíc podařilo uniknout, aniž by byli dopadeni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy