Zázrak v neurologii: Pacient po 15 letech ve vegetativním stavu reaguje na nervovou stimulaci

Před 15 lety se tehdy dvaceti letému francouzskému mladíkovi stala nehoda, po které leží dodnes ve vegetativním stavu na nemocničním lůžku. Vědcům se však nedávno podařilo mu do hrudi implantovat nervový stimulátor, a nestačí se divit - nejenže stoupla aktivita mozku, pacient dokonce vykazuje náznaky vnímání.

Nervový stimulátor není přitom žádnou novinkou, už nějakou dobu se používá i při léčení epilepsie a deprese. Lékaři varují, že pokud je člověk v bezvědomí déle než 12 měsíců, šance na probuzení jsou statisticky minimální. Proto je současný úspěch tak důležitý, řekla autorka studie Angela Sirigu. Vegetativní stav se od kómatu liší, pacient čas od času dokonce otevírá oči. Není to však radostná zpráva, jedná se pouze o fyziologický jev, který není znamením zlepšení.

U vagové stimulace se implantuje do těla elektroda, která se napojí na bloudivý nerv. Stimulátor pak vysílá v pravidelných intervalech pulzy, které se prokázaly jako účinné i na léčbu nespavosti a špatné nálady, u pacientů s Alzheimerovou chorobou dokonce zlepšuje paměť.

Podle Sirigu musel její tým vybrat pacienta, kde šance na zlepšení byly minimální. "Museli jsme si být jistí, že za pozitivní změny může právě stimulátor," řekla neuroložka. Již po měsíci pak začali sledovat nadějný vývoj. Podle lékařů dnes již pětatřicetiletý muž má stále jen malé šance na probuzení, ale zvýšená mozková aktivita je velkým úspěchem. Čeká je však ještě dlouhá cesta k metodě, která by spolehlivě léčila pacienty s poškozeným mozkem.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek lékaři věda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy