Fyzická těla nebudeme potřebovat, vědci úspěšně připojili mozek k internetu

Taky často používáte svůj smartphone k brouzdání na internetu? Oči vám projíždějí po displeji, palec u ruky mnohdy nestíhá. Tomu by však mohlo být jednou konec, vědci z univerzity v Johannesburgu úspěšně připojili lidský mozek k internetové síti.

Miliardář Elon Musk ve spolupráci americkou armádou se pokouší o podobnou myšlenku již dlouho, ale zatím se nepřibližují vůbec k realizaci. Jak se stalo, že mnohem menší skupina neurologů a inženýrů bez potřebných zdrojů zvládla úspěšně vyřešit rébus, na který byli v USA krátcí?

Pokud si představujete, že stačí pár drátků a váš mozek bude znát celý Google, pak se pohybujete v oblasti sci-fi literatury. Na přenášení vědomí třeba do počítače si ještě počkáme, ale současný úspěch může být tím prvním krůčkem. Celý experiment spočíval v tom, že všem známý přistroj EEG, který registruje aktuální elektrickou aktivitu v našem mozku, byl připojen k miniaturnímu počítači Rasberry Pi. Tímhle způsobem se přenášely neurologické aktivity do internetové sítě, kterou mohli sledovat všichni připojení.

V podstatě se vytvořil most mezi naší mozkovou aktivitou a uživatele internetu, momentálně si tak může každý přečíst EEG vlny, ale co znamenají, se nedozvědí. "Chceme teď pracovat na tom, aby propojení bylo oboustranné, to znamená, že informace z internetu by šly do mozku," řekl spoluautor projektu Adam Pantanowitz.

Problémem je, že lidský mozek a počítač fungují velmi odlišně a jeden nemůže rozkódovat zprávu toho druhého. V podstatě teď přes EEG vysíláme elektrické impulzy, ale počítač nemůže (zatím) vědět, co jaký signál znamená. Lidský mozek je ještě málo prozkoumaný a nejdřív musíme lépe poznat sebe, než budeme požadovat po stroji, aby nás správně přečetl. Inženýři však věří v budoucnost a zacházejí ještě dál - už nyní přemýšlí o mobilní aplikaci, která by výměnu umožňovala. Jak to bude vypadat a zda budeme napojení na chytrý telefon, vědci zatím neoznámili.

Související

Více souvisejících

internet mozek věda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy