Spotřeba masa je pro některé z nejcennějších a zároveň nejohroženějších oblastí světa zničující, a to především kvůli obrovskému množství půdy potřebnému k produkci krmiv. Uvádí to nová zpráva, ze které cituje server The Independent.
Rostoucí popularita západní stravy, která obsahuje vysoké množství masa a mléčných výrobků, ovlivňuje velkou část světa. Pokud by se celosvětová spotřeba živočišných produktů snížila tak, aby vyhovovala požadavkům na výživu, znamená to, že by byla ušetřena oblast, která rozlohou představuje 1,5 násobek velikosti Evropské unie, uvádí Světový fond na ochranu přírody (WWF).
Nová zpráva nazvaná „Chuť k ničení", která byla představena na konferenci o chovu hospodářských zvířat, říká, že vyšší spotřeba živočišných produktů vede k tomu, že je obrovské množství půdy používáno pouze na pěstování plodin na krmivo. A tato plocha se neustále zvyšuje.
Tento trend přitom ohrožuje oblasti včetně Amazonky, Konžské pánve a Himálají, kde jsou zdroje vody a půdy již tak pod značným tlakem, varovala zpráva. Nadměrná spotřeba živočišných produktů je podle organizace WWF zodpovědná za 60 % ztráty biologické rozmanitosti, přičemž jen britský potravinářský průmysl je přímo spojen se zánikem odhadovaných 33 druhů.
„Svět spotřebovává více živočišných bílkovin, než potřebuje, a to má zničující vliv na volně žijící zvířata," uvedl Duncan Williamson, ředitel pro potravinovou politiku WWF . „Ohromujících 60 procent globální ztráty biologické rozmanitosti způsobilo jídlo, které jíme. Víme, že mnoho lidí si je vědomo toho, že strava založená na mase má dopad na vodu a půdu a že také způsobuje emise skleníkových plynů, ale jen málo lidí ví, že největší problém způsobuje krmení, kterým jsou zvířata živena.“
Sója se vyrábí v tak velkém množství, že v roce 2010 britský hospodářský průmysl potřeboval plochu o velikosti Yorkshire, aby vyrobil sóju používanou k výživě zvířat. Aby svět udržel krok s nárůstem spotřeby masa, očekává se, že do roku 2050 vzroste produkce sóji o 80 procent.
Pokyny týkající se stravy doporučují 45 až 55 gramů bílkovin denně, přesto průměrná osoba ve Velké Británii spotřebuje 64 až 88 gramů, z toho 37 procent tvoří maso. Pokud by všichni lidé na planetě snížili spotřebu živočišných produktů tak, aby splňovali tato výživová doporučení, celkové množství potřebné zemědělské půdy by kleslo o 13 %, což by mělo za následek úspory téměř 650 milionů hektarů půdy, uvádí zpráva.
Maso, které jíme, je navíc méně výživné než dříve, varovala organizace. Intenzivní chov je totiž spojen s poklesem obsahu zdravých omega-3 mastných kyselin v živočišných produktech a nárůstem nezdravého nasyceného tuku. Zpráva také uvádí, že dnes musí člověk sníst šest kuřat z velkochovů, aby získal stejné množství omega-3 mastných kyselin, které se v 70. letech nacházelo v jediném kuřeti.
Williamson dodává: „Aby lidé a příroda prosperovali, musíme konzumovat a vyrábět potraviny jinak. Omezení konzumace živočišných bílkovin by nám umožnilo nastavit udržitelnější způsob hospodaření s menším dopadem na životní prostředí a zajistilo zdravější a výživnější potraviny.“
Související
Data ČSÚ: Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři také, v obchodech ale ceny potravin stále rostou
Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 36 minutami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 1 hodinou
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 2 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 2 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 3 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 3 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 4 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 5 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.
Zdroj: David Holub