Máme raději jídlo nebo sex? Vědci porovnali základní lidské potřeby a zjistili, které dáváme přednost

Sexuální touha a potřeba jíst patří po pudu sebezáchovy k nejsilnějším lidským přirozenostem. Většina mužů je ale díky neuronové mozkové síti naprogramována tak, aby podléhali spíše intimnímu pokušení. Ženy však tuto síť postrádají, a tak je pro ně jídlo v žebříčku priorit na vyšším místě.

Vědci z londýnské univerzity zjistili, že mužský mozek je naprogramován vyhledat sex i za cenu dobrého jídla. Muži mají podle výzkumníků speciální neurony, které jim pomáhají potlačit touhu jíst a upřednostnit rozmnožování.

Ženy naopak takové neurony nemají, což naznačuje, že je pro ně sex až druhotný a vybraly by si místo něj jídlo. Upozornil na to server The Telegraph.

Přestože byl výzkum prováděn na hlísticích a ne na lidech, dá se podle vědců zobecnit i na mužskou populaci. "Studie byla provedena na malých červech, i tak nám ale dává novou perspektivu k pochopení lidské sexuality, orientace a genderu," tvrdí profesor Scott Emmons, spoluautor výzkumu.

"I když jsme nezkoumali lidi, je pravděpodobné, že i mužský mozek má neurony, který ten ženský nemá. To ale platí i obráceně. Tahle skutečnost může u obou pohlaví měnit i náhled na svět a jejich chování," říká profesor Emmons.

Vědecký tým byl překvapen, že nové buňky našel. Hlístice byly totiž už dříve rozsáhle studovány a nikdy předtím je výzkumníci nezaznamenali. Objevené neurony byly pojmenovány "záhadné mužské buňky" (MCM - mystery cells of males).

Červi, kteří byli ve studii použiti, mají dvě pohlaví - mužské a hermafroditní. Hermafroditi jsou vlastně modifikované "ženy", které nesou vlastní sperma a nepotřebují v některých podmínkách k reprodukci sex.

Pro červy ve výzkumu znamenala sůl v prostředí, že budou hladovět. Pokud nebyl nablízku žádný další červ, přesunuli se ze soli pryč. Když ale cítili "kamaráda", sunuli se dále k němu i přes možný hlad. To znamená, že sexuální touha byla silnější než obava z vyhladovění.

Související

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Nenechte se mýlit, sníženou hladinou testosteronu dnes trpí již muži kolem čtyřicátého roku věku. Na vině je genetická výbava, sedavý životní styl, nadměrný stres či některé léky. Nízká hladina tohoto hormonu pak dokáže pořádně znepříjemnit každodenní rutinu profesního i osobního života.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.

Více souvisejících

Muži ženy Pohlavní styk Láska, intimnosti, vztahy potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy