Mozek nás umí pořádně oklamat. Proč si lidé pletou napravo a nalevo?

Některých lidí je lepší se neptat na cesty. Ať se snaží sebevíc, nedokážou pořádně rozeznat levou stranu od pravé. Těmhle lidem nebudete ani moc nápomocní, když jim sami dáváte cestovní instrukce. Vždycky je nejlepší jim být v patách a neustále připomínat, že jste mysleli jiný směr.

A pokud se to občas stává i vám, pak nezoufejte, protože v tom nejste sami. Až dvacet procent populace totiž vnímá strany poněkud jinak než ten zbytek. Tenhle problém mnohem častěji postihuje leváky, ženy nebo lidi s nadprůměrným IQ. Naše vnímání prostoru se přitom rozvíjí již v dětství a je velmi nepravděpodobné, že byste se ve starším věku naučili lepší orientaci.

Během růstu prochází naše rozlišování pravé a levé strany dvěma fázemi. Během té první rozeznáváme svět dle naší perspektivy, tedy vůči čemu stojíme čelem, ale během další fáze náš mozek opouští vnímání z našeho pohledu a naopak se dostává do představy druhého člověka, nebo třeba zrcadla. Pak to začíná být obráceně.

Tuto obrácenou vizi začínají rozlišovat děti kolem devátého roku, ale většinou je to spojováno už se psaním a četbou. Ve věku do 11 let má údajně jen 50 procent dětí schopnost vnímat svět zrcadlově, a čím jsou starší, tím je horší se to naučit. Možná si myslíte, že se jedná o velmi jednoduchou věc, v tom případě budete patřit mezi ty většinové šťastlivce, ale pak nikdy nepochopíte tu pětinu obyvatelstva, pro které je tohle téměř nadlidský úkol.

Jedná se totiž o mnohem složitější proces, než by se mohlo zdát. Rozeznat zrcadlovou pravou od levé totiž vyžaduje spolupráci schopností prostorových, paměťových a koordinačních. Zároveň zde existuje i několik mozkových poruch, které nám znemožní „běžnou“ orientaci v prostoru.

Podle vědců správně rozeznat směry i ve zrcadlovém vidění totiž vyžaduje, aby byly obě naše hemisféry málo symetrické. Nejedná se o chybu, opravdu je vyžadováno, aby levá hemisféra zodpovědná za prostorovou orientaci byla lépe vyvinutá než ta pravá. Každý člověk je jedinečný, ale u žen se obecně má za to, že jsou více emočně založené, proto u nich převládá hemisféra.

Podle vědců se většina lidí naučila orientovat pomocí vlastního těla, tudíž i když jejich mozek nerozeznává pravou stranu od levé, dobře si pamatují například svoje ruce, pomocí kterých pak reagují. Tento proces je pro ně už tak přirozený, že vlastně ani neví o tom, že nějaké potíže ve vnímání mají.  Podle vědců však nedostatky v jedné oblasti obvykle znamenají skvělé schopnosti jinde, takže i když příště špatně zabočíte, nemusíte si s tím lámat hlavu.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy