Vědci po 70 letech zjistili, že se spletli. To, o čem tvrdili, že nám prospívá, naopak ničí zdraví

Říkalo se, že manželství je pro zdraví člověka prospěšné. Desítky let tomu lidé věřili a vědci to potvrzovali dalšími a dalšími výzkumy. Ten poslední ale podle televize NBC ukázal, jak šíleně se spletli. Je to totiž všechno přesně naopak.

Řada výzkumů publikovaná v posledních desetiletích ukazovala jedno a to samé. Manželský svazek je pro pár jednou z nejlepších věcí, jakou mohou pro své zdraví udělat. Vědci z lékařské fakulty v Ohiu ale ale nyní zjistili, že lidé žijící v manželství nejsou o nic zdravější, než ti svobodní. Naopak jim tento svazek může po zdravotní stránce uškodit.

Upozornil na to vědec Dmitry Tumin v odborném časopisu Social Science Quarterly, kde zveřejnil výsledky svého výzkumu o zdravotních dopadech manželství. Výzkum prováděl na 12 tisících lidech a analyzoval odpovědi mužů a žen zvlášť. Zohlednil při tom i věk respondentů nebo délku trvání manželství.

Nikdy se mu ale nepovedlo zjistit, že by sňatek posiloval zdraví. Pouze v případě starších žen našel určitou možnost zlepšení zdravotního stavu. Po 16 letech výzkumu tak vědci došli k závěru, že zdraví lidí žijících v manželském svazku není o nic lepší než zdraví lidí bez partnera.

Co však bylo zajímavé, někteří účastníci této studie naopak uvedli, že se jejich zdravotní stav po uzavření manželství zhoršil. Tím odborníci potvrdili výzkumy z roku 2012 a starší, které ukázaly, že manželství nepůsobí nijak blahodárně. 

Vědci se dříve domnívali, že sezdané páry mají někoho, o koho se mohou opřít, zatímco svobodní lidé ne. Své teorie stavěli na tom, že lidé žijící v manželství se navzájem podporují, v dobrém i zlém. Vzájemně se hlídají, aby příliš neholdovali alkoholu, a ulevit by se jim mělo také po ekonomické stránce. 

Proč tedy nakonec vyhráli lidé žijící sami? Podle televize možná proto, že se na ně zapomnělo. Vědci totiž dosud zkoumali dopady manželství, ale zapomínali na lidi žijící bez partnera. Svobodní lidé se přitom častěji stýkají s přáteli, sousedy, sourozenci a rodiči. Mívají tedy bohatší společenský život.

Navíc, ani v manželství se nelze vyvarovat pocitu samoty. Naopak svobodní lidé o sebe více dbají, zatímco lidé žijící v manželství mají tendenci posilovat zlozvyky, například přejídání nebo kouření. Nesezdaní lidé také prokazují větší osobnostní růst, umí žít podle vlastních hodnot a v pracovním životě se nestarají jen o peníze.

Odborníci už dříve poukázali i na další zajímavost spojenou s manželstvím. Zjistili, že sezdané páry jsou více ohrožené rakovinou mozku, než lidé s nižším vzděláním nebo svobodní. Vyplývá to ze studie, kterou odborníci zveřejnili v magazínu Journal of Epidemiological and Community Health.

Švédští vědci přišli na nečekané souvislosti mezi studiem, manželstvím a rakovinou mozku. Použili k tomu data několika milionů Švédů a výsledek překvapil i je samotné.

Odborníci zjistili, že na rakovině mozku se určitým způsobem podílí doba, po kterou člověk studuje. Právě získávání nových informací a snaha o jejich udržení v paměti podle výsledků napomáhá rozvoji rakoviny, zejména v případě, kdy dotyčná osoba studuje na vysoké škole.

Lidé, kteří za sebou mají alespoň tři roky vysokoškolského studie, tak mají o 20 procent vyšší šanci, že budou v budoucnu trpět tímto zákeřným a nebezpečným druhem rakoviny. Proč tomu tak je ale odborníci netuší.

Podobná situace nastává v případě manželství. Muži žijící v tomto svazku mají podle studie o 23 procent větší šanci, že se budou léčit s rakovinou mozku. Důvod je podle vědců opět nejasný.

Neexistuje totiž jediný důvod, který by zapřičinil, že se manželství nebo vzdělání projeví formou rakoviny. "Z biologického hlediska nevím, proč by vzdělávací nebo demografické faktory měly způsobovat riziko vzniku rakoviny," připustil podle serveru StatNews Jill Barnholtz-Sloan z Case Comprehensive Cancer Center.

V praxi tedy lze usoudit, že dle statistik mají lidé s vyšším vzděláním nebo lidé žijící v manželství větší riziko rakoviny mozku. Zároveň ale není možné prokázat, jak se tyto faktory na vzniku rakoviny podílí a podle odborníků více souvisí s doprovodnými jevy, jako například se stresem nebo špatnou ekonomickou situací, než se samotným faktem, že dotyčný studuje nebo je ženatý.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Láska, intimnosti, vztahy Vědci

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy