Psychologická válka současnosti: Jak se vede bitva skrze sms zprávy?

Mlhavé ráno na východě Ukrajiny vypadalo nezvykle poklidně. Ukrajinští vojáci z Kyjeva mlčky pozorovali ostnatý drát, za kterým začíná území nepřítele. Znenadání jim všem na mobilní telefon přišla textová zpráva: „Nikdo nechce, aby se z tvých dětí stali sirotci.“ Po jejím přečtení se na sebe zděšeně podívali a začali zběsile volat svým dětem a manželkám.

Poprvé se to stalo v lednu letošního roku na estonské vojenské základně Tapa. Tamní vojáci zpozorovali, že se z jejich mobilních telefonů ztratily některé uložené kontakty a v blízkosti ruské hranice začínaly zničehonic přehrávat bláznivé písně v rytmu hip-hopu. Nakonec se někdo naboural i do jejich facebookových účtů.

Jinému typu útoku byly vystaveny jednotky NATO nasazené v Polsku a v Lotyšsku. Podle článku Daniela Browna pro businessinsider.com se domnělí ruští agenti v blízkosti vojáků NATO na veřejných prostranstvích bavili o detailech z jejich života. Tento druh psychologické války již roky probíhá také na východní Ukrajině. 

Rusové či Ruskem podporovaní separatisté chytře využili SMS zprávy, jimiž se snaží demoralizovat ukrajinské útvary na frontě. Daniel Brown zveřejnil několik zpráv, které jim byly doručeny, např.: „Ukrajinští vojáci, vaše těla najdou poté, co roztaje sníh.“ V dalších z nich stálo „odejděte a budete žít“ či „nikdo nechce, aby se z tvých dětí stali sirotci“.

Co je účinnější, propagandistický leták nebo dron?

Keir Giles se ve svém příspěvku pro carnegieendowment.org zabývá i operacemi ruské armády v Sýrii. Ruští důstojníci údajně považují využití a manipulaci s běžnými mobilními telefony za velmi efektivní nástroj. Nepřátelským bojovníkům byly opakovaně zasílány speciální zprávy, jež sloužily k narušení disciplíny a snížení morálky jednotek. Obvykle v nich stálo, kolik vydělávají jejich velitelé, v jakých zemích a u jakých bank mají účty a ve kterých letoviscích tráví dovolenou. 

Mezi Ruskem a státy NATO nadále panuje nesoulad ohledně definice informačních operací. Zatímco v průběhu vojenského cvičení OSKB v polovině loňského roku došlo k prověření účinnosti psychologických zbraní ruskými jednotkami pro informační boj, západní odborníci schopnosti takových jednotek spojují v první řadě s kyberprostorem. Rusko ovšem působnost těchto jednotek vnímá mnohem obšírněji a kyberprostor považuje jen za jednu z mnoha oblastí, kterým se tyto útvary věnují. Operace uskutečněné v průběhu cvičení či přímo na bojišti v Sýrii se v některých případech vůbec nezměnily od druhé světové války. Patří k nim třeba využití tlampačů a shazování propagandistických letáků. Mezi nové schopnosti jednotek pro informační boj se řadí bezpilotní letouny, jež jsou schopné narušit komunikaci a přenos dat v mobilních sítích.

Strategické informační operace a nasazení psychologických zbraní v kyberprostoru také bylo možné sledovat v průběhu amerických prezidentských voleb v roce 2016. Bývalý ředitel zpravodajských služeb Spojených států James Clapper řekl, že „Rusko zaujímá odhodlanější postoj, jež se zaměřuje na důležitou infrastrukturu a uskutečňování špionážních operací navzdory riziku prozrazení a pod dohledem veřejnosti“. Ruské vojenské myšlení o potenciálu informačního boje se mění a směřuje k podstatě toho, jakým způsobem se vyhrávají války, tzn. buď protivníka zničit, nebo ho učinit neschopným bojovat.

Kreml chce rozhodovat místo nás 

Dmytro Šymkiv z kanceláře ukrajinského prezidenta na konferenci Future in Review 2017 uvedl, že se Rusové snaží najít takové „prostředky, které mohou být použity k ovlivnění rozhodovacích procesů, chování lidí a odvádění pozornosti“. Ukrajina podle něj slouží jako cvičiště pro ruské psychologické zbraně, které budou později využity dále na západě. Rusko cílí především na osoby, jež mají ve společnosti důležité postavení a ovlivňují tak názor či rozhodování ostatních.    

„My všichni jsme jednoduše ovlivnitelní… Každý z nás je zranitelný vůči vlivu společenských sítí,“ řekl Dmytro Šymkiv. „Když byl anektován Krym, [Rusové] přerušili internetové spojení s Ukrajinou a využili sociální sítě k ovlivnění chování lidí… Neřekli napřímo ‚běžte volit‘, ale postupovali vychytrale, nahrávali stále nové příspěvky přes síť přátel… Rusko najímá psychiatry, vědce a neurology, kteří tyto postupy vytváří a zaměřují se pak na určité jedince.“

Související

Více souvisejících

Rusko psychologie telefony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy