Mlhavé ráno na východě Ukrajiny vypadalo nezvykle poklidně. Ukrajinští vojáci z Kyjeva mlčky pozorovali ostnatý drát, za kterým začíná území nepřítele. Znenadání jim všem na mobilní telefon přišla textová zpráva: „Nikdo nechce, aby se z tvých dětí stali sirotci.“ Po jejím přečtení se na sebe zděšeně podívali a začali zběsile volat svým dětem a manželkám.
Poprvé se to stalo v lednu letošního roku na estonské vojenské základně Tapa. Tamní vojáci zpozorovali, že se z jejich mobilních telefonů ztratily některé uložené kontakty a v blízkosti ruské hranice začínaly zničehonic přehrávat bláznivé písně v rytmu hip-hopu. Nakonec se někdo naboural i do jejich facebookových účtů.
Jinému typu útoku byly vystaveny jednotky NATO nasazené v Polsku a v Lotyšsku. Podle článku Daniela Browna pro businessinsider.com se domnělí ruští agenti v blízkosti vojáků NATO na veřejných prostranstvích bavili o detailech z jejich života. Tento druh psychologické války již roky probíhá také na východní Ukrajině.
Rusové či Ruskem podporovaní separatisté chytře využili SMS zprávy, jimiž se snaží demoralizovat ukrajinské útvary na frontě. Daniel Brown zveřejnil několik zpráv, které jim byly doručeny, např.: „Ukrajinští vojáci, vaše těla najdou poté, co roztaje sníh.“ V dalších z nich stálo „odejděte a budete žít“ či „nikdo nechce, aby se z tvých dětí stali sirotci“.
Co je účinnější, propagandistický leták nebo dron?
Keir Giles se ve svém příspěvku pro carnegieendowment.org zabývá i operacemi ruské armády v Sýrii. Ruští důstojníci údajně považují využití a manipulaci s běžnými mobilními telefony za velmi efektivní nástroj. Nepřátelským bojovníkům byly opakovaně zasílány speciální zprávy, jež sloužily k narušení disciplíny a snížení morálky jednotek. Obvykle v nich stálo, kolik vydělávají jejich velitelé, v jakých zemích a u jakých bank mají účty a ve kterých letoviscích tráví dovolenou.
Mezi Ruskem a státy NATO nadále panuje nesoulad ohledně definice informačních operací. Zatímco v průběhu vojenského cvičení OSKB v polovině loňského roku došlo k prověření účinnosti psychologických zbraní ruskými jednotkami pro informační boj, západní odborníci schopnosti takových jednotek spojují v první řadě s kyberprostorem. Rusko ovšem působnost těchto jednotek vnímá mnohem obšírněji a kyberprostor považuje jen za jednu z mnoha oblastí, kterým se tyto útvary věnují. Operace uskutečněné v průběhu cvičení či přímo na bojišti v Sýrii se v některých případech vůbec nezměnily od druhé světové války. Patří k nim třeba využití tlampačů a shazování propagandistických letáků. Mezi nové schopnosti jednotek pro informační boj se řadí bezpilotní letouny, jež jsou schopné narušit komunikaci a přenos dat v mobilních sítích.
Strategické informační operace a nasazení psychologických zbraní v kyberprostoru také bylo možné sledovat v průběhu amerických prezidentských voleb v roce 2016. Bývalý ředitel zpravodajských služeb Spojených států James Clapper řekl, že „Rusko zaujímá odhodlanější postoj, jež se zaměřuje na důležitou infrastrukturu a uskutečňování špionážních operací navzdory riziku prozrazení a pod dohledem veřejnosti“. Ruské vojenské myšlení o potenciálu informačního boje se mění a směřuje k podstatě toho, jakým způsobem se vyhrávají války, tzn. buď protivníka zničit, nebo ho učinit neschopným bojovat.
Kreml chce rozhodovat místo nás
Dmytro Šymkiv z kanceláře ukrajinského prezidenta na konferenci Future in Review 2017 uvedl, že se Rusové snaží najít takové „prostředky, které mohou být použity k ovlivnění rozhodovacích procesů, chování lidí a odvádění pozornosti“. Ukrajina podle něj slouží jako cvičiště pro ruské psychologické zbraně, které budou později využity dále na západě. Rusko cílí především na osoby, jež mají ve společnosti důležité postavení a ovlivňují tak názor či rozhodování ostatních.
„My všichni jsme jednoduše ovlivnitelní… Každý z nás je zranitelný vůči vlivu společenských sítí,“ řekl Dmytro Šymkiv. „Když byl anektován Krym, [Rusové] přerušili internetové spojení s Ukrajinou a využili sociální sítě k ovlivnění chování lidí… Neřekli napřímo ‚běžte volit‘, ale postupovali vychytrale, nahrávali stále nové příspěvky přes síť přátel… Rusko najímá psychiatry, vědce a neurology, kteří tyto postupy vytváří a zaměřují se pak na určité jedince.“
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , psychologie , telefony
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek