Život bez masa: Co se stane s vaším tělem, když přejdete na veganskou stravu?

Počet veganů na celém světě roste. V současnosti vegetariánský či veganský způsob stravy preferuje půl milionu Britů. A ve věkové skupině 16 až 24 let ji vyznává dvacet procent lidí. To je nárůst o 350 procent za posledních 10 let, ukázala velká studie z roku 2016. Víte, co se vlastně s vaším tělem stane, pokud se z vás stane vegan?

Zdravotní výhody konzumace převážně rostlinné stravy jsou dobře zdokumentovány - nemluvě o etických a ekologických argumentech, proč se vzdát masa, píše server The Independent. Existuje řada důvodů, proč dnes lidé volí dietu bez masa, ale co veganství dělá z vaším tělem?

Únava

Vzhledem k nepřítomnosti červeného masa ve stravě trpí veganové (ale i vegetariáni) velmi často nedostatkem vitamínu B12 a železa. To může vést k únavě, bolestem hlavy, závratím a dokonce i k anémii.

Nicméně je velmi snadné doplnit jak B12, tak i železo - a to buď užíváním doplňků, nebo jedením veganských potravin, které jsou obohaceny o B12, jako jsou kvasnice. Existuje také řada potravin, které jsou přirozeně bohaté na železo, jako je lněné semínko, ořechy a špenát.

„Nezapomeňte do každého jídla zahrnout alespoň jednu dávku surovin bohatých na železo," doporučuje dietní lékař Bahee Van de Bor, který se specializuje na pediatrickou výživu.

Klesající hladina vápníku

Když přestanete jíst mléčné výrobky, bude vám chybět vápník. Stejně jako u železa a B12 se to však dá snadno napravit. „Řešení spočívá v přechodu na rostlinné mléko, které je také obohaceno o vápník," říká Van de Bor. „Většina sójových nápojů obsahuje 120 mg vápníku na 100 ml, což je úroveň podobná kravskému mléku," uvedl pro The Independent.

Častější návštěva toalety

Vegani mají přirozeně mnohem vyšší příjem vlákniny, vysvětluje profesor Ian Rowland, vedoucí oddělení výživy na University of Reading. Luštěniny, celozrnné pečivo a zelenina obsahující hodně škrobu – to jsou běžné součásti veganské stravy, které jsou přirozeně bohaté na vlákninu.

Pravidelná konzumace takových jídel přirozeně zlepší zažívací systém. „To je dobré pro laxaci," řekl Rowland a dodal, že většina všežravců nejí jídla s dostatkem vlákniny, takže veganství může být v tomto ohledu výhodné.

Klesá riziko kardiovaskulárních onemocnění

„Stuidie na biochemické úrovni naznačují, že veganské bílkoviny, zejména sója, mohou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění prostřednictvím zlepšeného profilu cholesterolu a krevního tlaku," říká Van de Bor.

Rowland souhlasí a vysvětluje, že řada studií ukázala, že veganové a vegetariáni mají nižší příjem nasycených tuků než většina masožravců, což následně snižuje riziko srdečních infarktů a onemocnění koronární arterie. Poznamenal však, že většina studií týkajících se hladin nasycených tuků se týká vegetariánství, jen málo z nich zkoumalo vegany. Je prý proto třeba provést další výzkum, který by potvrdil tato tvrzení.

Ztráta na váze

Studie naznačují, že vegané mají tendenci mít nižší BMI než všežravci. To může snížit riziko vzniku cukrovky. A proč veganové a vegetariáni vlastně mají tendenci mít nižší tělesnou hmotnost? Odpověď je jednoduchá. „Vegani se mohou cítit plnější z jídel na bázi ovoce a zeleniny bohatých na vlákninu," vysvětluje Van de Bor. To může následně snížit chuť na další jídlo.

Pokud však vegani budou jíst potraviny plné škrobu, jako jsou chléb, chipsy a sušenky, ke ztrátě hmotnosti dojít nemusí – ba naopak. Je důležité nepoužívat veganství jako omluvu pro konzumaci nezdravých, i když rostlinných potravin, dodal Van de Bor.

Související

Ilustrační fotografie.

Zájem o rostlinné potraviny stoupá, supermarkety se trendu přizpůsobují

V Česku roste zájem o rostlinné potraviny. Počet veganů a vegetariánů zůstává téměř stejný, mnohem více lidí stravujících se konvenčně však maso a mléčné produkty omezuje. Rostlinné alternativy jsou již běžně k dostání i v potravinových řetězcích. Ty navíc zavádějí vlastní řady veganských výrobků a předhánějí se v širším sortimentu. Dávno tedy neplatí, že rostlinná strava znamená pouze konzumaci salátů, k dostání jsou rostlinná mléka, řízky, burgery, nebo dokonce náhražky ryb. Pestrá rostlinná strava přitom může přinášet benefity pro lidi, zvířata i planetu.

Více souvisejících

veganství Vegetariánské potraviny zdraví Ovoce potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy