Kde končí všechny vyhozené odpadky? Zachytává je unikátní místo

Napadlo vás někdy, kde končí veškerý vyhozený odpad? Pokud jej dáme do košů nebo popelnic, pak samozřejmě na skládce. Co se ale děje s odpadem, který vyhodíme jen tak do vody nebo do moře? Kam pluje a kde nakonec končí?

Naše planeta je kulatá a logicky tedy žádný konec ani začátek nemá. Pokud bychom ale přesto chtěli hovořit o konci světa, můžeme jím pojmenovat například Hendersonův ostrov, jedno z nejodlehlejších a nejvzdálenějších míst daleko od veškeré civilizace. To si alespoň odborníci mysleli, než na něj zavítali.

Hendersonův ostrov je malý skalnatý korálový ostrůvek ležící v Tichém oceánu. Ostrov o rozloze 37,3 km² je porostlý deštným pralesem, ale neobydlený, není na něm totiž žádná pramenitá voda.

Jedním z důvodů, proč lze právě toto místo nazvat koncem světa, je jeho odlehlost. Od nejbližšího osídleného místa je vzdálen více než 5000 kilometrů. To ale není jediné, v čem je unikátní.

Ostrov leží na konci obrovského víru mořských proudů v oblasti jižního Tichého oceánu. Prakticky tak zachycuje vše, co unesou oceánské vlny, a většina věcí skončí právě zde, při pobřeží tohoto ostrova. 

Ten, kdo ví, co se v mořích a oceánech nachází, už nyní asi tuší, co na ostrově odborníci, kteří na něj zavítali, objevili. Z ostrova se stala skládka, a rovnou ta největší na světě. Vědci zde totiž narazili na největší hustotu plastového odpadu, jakou kdy kdo viděl.

Podle agentury AP to odborníci uvedli ve studii zabývající se znečištěním oceánů a vlivem odpadu na mořské ekosystémy, kterou publikovali po více než tříletém výzkumu. Odhadují, že pláže ostrova pokrývá kolem 38 milionů kusů plastu s celkovou váhou přes 17 tun.

Autorka studie a výzkumná pracovnice Tasmánské univerzity Jennifer Laversová napočítala 671 kusů plastu na metr čtvereční. To činí nejvyšší hodnotu, jaká byla na světě zaznamenána, a z ostrova to dělá největší "přírodní" skládku odpadu, jaká kdy byla objevena.

Podle Laversové ale mohou být údaje o 17 tunách odpadů podhodnocené. Podle ní totiž výzkumní pracovníci dokázali počítat jen kousky větší než 2 milimetry a sondy byly pouštěny jen do hloubky 10 centimetrů. Ve skutečnosti tak může být na místě odpadků mnohem více.

Množství plastu, které končí v oceánech, je jedním z vážných problémů, o kterém se moc nemluví. Podle expertů přitom přibude každoročně na 300 milionů tun plastu a v moři skončí zhruba osm milionů tun. Ve všech světových oceánech může být nyní až 110 milionů tun plastového odpadu.

Související

Povodně, ilustrační fotografie

Osmikilometrová skládka v Belgii je svědectvím zkázy, kterou přinesly záplavy

Opuštěná dálnice ve východní části Belgie je téměř pohřbena pod nahromaděnými odpadky - zničenými lednicemi, rozbitým nábytkem, roztrhanými závěsy, plyšáky nebo nefunkční elektronikou. Na provizorní, osm kilometrů dlouhé skládce u Lutychu se nahromadilo 90.000 tun odpadů z domácností poškozených červencovými záplavami.
Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie na hranicích zadržela kamiony s ilegálním odpadem

Jihočeští policisté v minulých dnech zadrželi na hraničních přechodech s Rakouskem několik kamionů, které převážely do republiky ilegální komunální odpad. Podle nich náklad mířil na černé skládky v Česku. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Milan Bajcura. Údajně šlo o odpad z jižní Evropy, především z Itálie. Případy teď řeší celníci a inspektorát životního prostředí.

Více souvisejících

skládka Lidé

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy