Mobilní a wifi sítě nás obklopují na každém kroku. Co dělají s lidským tělem?

To, že by nebyla někde wi-fi síť je v dnešní době rarita. Bohužel v životě během 21. století se totiž jen těžko vyhneme radiaci z mobilních telefonů a množství wi-fi vysílačů. Bezdrátově s námi komunikují už i lavičky, lampy či nabíječky telefonů.

Prakticky není možné se radiaci z množství "přístrojů", které nás obklopují, vyhnout. Mnoho lidí i uléhá s tím, že si dá telefon pod hlavu, nebo má vedle, na nočním stolku blikající wi - fi připojení. Jak bychom pak mohli klidně spát? 

Většina z nás žije v průniku mnoha elektromagnetických polí, pro něž se zažil lidový termín elektrosmog. Ve vysokých frekvencích nás obklopují vlny bezdrátového internetu, mobilních vysílačů, mikrovlnných trub, v nízkých frekvencích pak vedení vysokého napětí, rozvody a přístroje v domácnostech a další. Zní to až hrozivě, že?

Všudypřítomnému elektromagnetickému záření různí vědci připisují zvýšené riziko výskytu celé škály neduhů jako je bolest hlavy a kloubů, nespavost, poruchy soustředění a koncentrace či dokonce rakovina prsu nebo potraty a alergie. 

Jak se preventivně chránit? Není to boj s větrnými mlýny? 

Telefonujte krátce. Zapomeňte na hodinové hovory. Raději se s přáteli sejděte u šálku kávy a vše si řekněte osobně. Hovory zahajujte pokud možno jen při dobrém signálu, neboť při špatném signálu je výkon telefonu nejsilnější.

Netlačte telefon k uchu - mnoho z nás má tendenci držet aparát ramenem a při telefonování dělat ještě další činnosti, jako například vaření či úklid. 

Nenoste telefony v kapsách. Mobil i v pohotovostním režimu stále komunikuje se základnovou stanicí a vydává záření.

Pokud to není nutné, mějte standardně vypnuté funkce wifi, bluetooth a datové přenosy. Nepoužívejte telefony v autě, autobuse a ve vlaku. Záření odražené od kovových konstrukcí zvyšuje expozici, při hledání sítí mobil navíc pracuje na plný výkon.

Neumísťujte wifi do místnosti, kde lidé pobývají a nenabíjejte mobilní telefony v ložnici. A nakonec, omezte na minimum hovory po mobilu pro děti do 16 let.

Je nad slunce jasné, že dodržovat tato pravidla alespoň z poloviny, je velmi těžký úkol. Zkuste si to dát ale jako jakousi osobní výzvu a vzít si to do budoucna za své. Jde nejen o zdraví vás samotných, ale i vašich dětí a okolí.

Například Francie letos zákonem zakázala používat wifi v jeslích a omezila jejich používání na základních školách pouze pro potřeby výuky. Zákon přikazuje, aby veškerá mobilní zařízení byla vybavena jasnými instrukcemi, jak chránit hlavu před elektromagnetickými vlnami.

V budovách přístupných veřejnosti musí být pokrytí bezdrátovým signálem wifi jasně označeno a pod pokutou 75 000 euro se zakazuje veškerá reklama propagující mobilní telefony přímo u hlavy. To znamená logicky jediné - riziko není zanedbatelné.

Je alarmující, že podle odborníků se mohou účinky záření projevit třeba až za 20 nebo 30 let - stejně tak, jako trvalo léta, než se hodnověrně prokázal škodlivý vliv radioaktivního záření, azbestu či nikotinu. Jak víme, pýcha předchází pád a proto volte prevenci nyní, nežli "poplach" v budoucnu.

Související

Více souvisejících

internet mobily bezplatné wifi

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy