Jak žije civilizace, o které jsme 26 tisíc let nevěděli, že existuje?

Svět je dnes propojenější než kdy dříve. Jedním kliknutím můžete zavolat příteli z druhé strany planety, prstem na mapě procestovat Afriku a satelity nám dávají náhled i do tak izolovaných míst, jako je Severní Korea. Přesto žijí na Zemi stovky kmenů, o kterých ani nevíme, nejsme s nimi v kontaktu a nemají podvědomí o tom, co se na světě děje.

Neví kdo je Michael Jackson. Neví, že lidé přistáli na Měsíci. Nikdy neslyšeli o automobilech, letadlech ani jaderných zbraních. Žijí v naprosté izolaci od okolního světa a řada z nich ani neví, že nějaký existuje. Neznají lékaře, neumí léčit nemoci, ale sami si obstarávají potravu a staví obydlí. Řeč o několika stovkách domorodých kmenů, s nimiž nejsme v kontaktu.

Podle vědců o řadě z nich ani nevíme. Ne všechna místa na Zemi jsou prozkoumaná a na řadu z nich moderní člověk zatím nevkročil. To ale neznamená, že jsou neobydlená, a příkladem může být souostroví Andamanského ostrova.

To leží stovky kilometrů východně od Indie a lidé, nebo spíše jejich předchůdci, se na něj dostali před 26 tisíci lety, kdy pozemský most mezi Indií a těmito ostrovy vyčníval z mělkého moře. Lidé se jej rozhodli překročit předtím, než most zmizel pod stoupající hladinou moří a oceánů. A na ostrovech zůstali dodnes.

Po tisíce let žili tito lidé nerušeně svým způsobem života nezávisle na vnějším světě. Ten o nich totiž nevěděl, stejně jako oni o něm. Vzhledem k malému počtu se u nich nikdy nerozvinul průmysl ani žádná technická revoluce, vyvinuli se sice do podoby dnešního člověka, ale tím jakákoliv spojitost končí. 

O těchto kmenech by se nikdo nedozvěděl, nebýt nečekaného kontaktu s vnějším světem v 18. století. Jen těžko odhadovat, jaké musely být reakce domorodců, když se jim u pobřeží zjevily obrovské galeony, co ale s jistotou víme je to, co následovalo. 

Andamanské národy byly téměř zničeny. Zahubily je nemoce, násilí námořníků i invaze na jejich obydlí. Dnes už o nich lidé vědí a nechávají je žít si svým životem, přesto bylo několik kmenů na ostrovech vyhlazeno. Nyní jich zbývá jen asi 500.

Přesto o nich nevíme prakticky vůbec nic. Jeden z kmenů žije na severním Sentinelském ostrově a jejich jazyk je pro nás nesrozumitelný a nepochopitelný. Na rozdíl od nás se tito lidé neustále zmenšují jediné, co je o nich známo, je, že umí rozdělat oheň a pěstovat plodiny. Živí se lovem, rybařením a shromažďováním jedlých rostlin.

Není známo, kolik lidí na těchto ostrovech žije, může jich být několik stovek, ale jen několik desítek. Co je však zajímavé je, že na ně neměla žádný vliv vlna tsunami v roce 2004, která zabila asi čtvrt milionu lidí. Ačkoliv zasáhla i tyto ostrovy, domorodci ji přežili.

Andamanské souostroví ale není jediným místem na Zemi, kde žijí lidé, o nichž prakticky nic nevíme. Může se to vypadat jen těžko představitelné, ale na planetě s námi stále žijí kmeny, o kterých vůbec nevíme, že existují. Ještě těžší je představit si celou situaci z jejich pohledu. Svět učinil za poslední tisíce let obrovské pokroky, a oni nikdy neviděli jak mobilní telefon, tak mnohdy ani keramickou vázu.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Země Domorodci

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy