Svět je dnes propojenější než kdy dříve. Jedním kliknutím můžete zavolat příteli z druhé strany planety, prstem na mapě procestovat Afriku a satelity nám dávají náhled i do tak izolovaných míst, jako je Severní Korea. Přesto žijí na Zemi stovky kmenů, o kterých ani nevíme, nejsme s nimi v kontaktu a nemají podvědomí o tom, co se na světě děje.
Neví kdo je Michael Jackson. Neví, že lidé přistáli na Měsíci. Nikdy neslyšeli o automobilech, letadlech ani jaderných zbraních. Žijí v naprosté izolaci od okolního světa a řada z nich ani neví, že nějaký existuje. Neznají lékaře, neumí léčit nemoci, ale sami si obstarávají potravu a staví obydlí. Řeč o několika stovkách domorodých kmenů, s nimiž nejsme v kontaktu.
Podle vědců o řadě z nich ani nevíme. Ne všechna místa na Zemi jsou prozkoumaná a na řadu z nich moderní člověk zatím nevkročil. To ale neznamená, že jsou neobydlená, a příkladem může být souostroví Andamanského ostrova.
To leží stovky kilometrů východně od Indie a lidé, nebo spíše jejich předchůdci, se na něj dostali před 26 tisíci lety, kdy pozemský most mezi Indií a těmito ostrovy vyčníval z mělkého moře. Lidé se jej rozhodli překročit předtím, než most zmizel pod stoupající hladinou moří a oceánů. A na ostrovech zůstali dodnes.
Po tisíce let žili tito lidé nerušeně svým způsobem života nezávisle na vnějším světě. Ten o nich totiž nevěděl, stejně jako oni o něm. Vzhledem k malému počtu se u nich nikdy nerozvinul průmysl ani žádná technická revoluce, vyvinuli se sice do podoby dnešního člověka, ale tím jakákoliv spojitost končí.
O těchto kmenech by se nikdo nedozvěděl, nebýt nečekaného kontaktu s vnějším světem v 18. století. Jen těžko odhadovat, jaké musely být reakce domorodců, když se jim u pobřeží zjevily obrovské galeony, co ale s jistotou víme je to, co následovalo.
Andamanské národy byly téměř zničeny. Zahubily je nemoce, násilí námořníků i invaze na jejich obydlí. Dnes už o nich lidé vědí a nechávají je žít si svým životem, přesto bylo několik kmenů na ostrovech vyhlazeno. Nyní jich zbývá jen asi 500.
Přesto o nich nevíme prakticky vůbec nic. Jeden z kmenů žije na severním Sentinelském ostrově a jejich jazyk je pro nás nesrozumitelný a nepochopitelný. Na rozdíl od nás se tito lidé neustále zmenšují jediné, co je o nich známo, je, že umí rozdělat oheň a pěstovat plodiny. Živí se lovem, rybařením a shromažďováním jedlých rostlin.
Není známo, kolik lidí na těchto ostrovech žije, může jich být několik stovek, ale jen několik desítek. Co je však zajímavé je, že na ně neměla žádný vliv vlna tsunami v roce 2004, která zabila asi čtvrt milionu lidí. Ačkoliv zasáhla i tyto ostrovy, domorodci ji přežili.
Andamanské souostroví ale není jediným místem na Zemi, kde žijí lidé, o nichž prakticky nic nevíme. Může se to vypadat jen těžko představitelné, ale na planetě s námi stále žijí kmeny, o kterých vůbec nevíme, že existují. Ještě těžší je představit si celou situaci z jejich pohledu. Svět učinil za poslední tisíce let obrovské pokroky, a oni nikdy neviděli jak mobilní telefon, tak mnohdy ani keramickou vázu.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
před 2 hodinami

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
před 2 hodinami

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
před 2 hodinami

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
před 3 hodinami

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
před 4 hodinami

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
před 5 hodinami

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
před 6 hodinami

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec
před 8 hodinami

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA
před 8 hodinami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené
před 9 hodinami

"Vydírat se nenecháme." Svět hledá cesty, jak jednat s Trumpem, Čína se mu otevřeně postavila
před 9 hodinami

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora
před 11 hodinami

Příjemné víkendové počasí slibuje aktuální předpověď. Nejsou vyloučeny bouřky
včera

Důchodový kalendář prochází změnami. Část lidí je pocítí až v létě
včera

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení
včera

Trump hrozí Číně ještě vyššími cly. Čas jí dává do úterý
včera

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov
včera

ANO je stále na cestě k volebnímu vítězství. Polepšila si SPD
včera

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení
včera
Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. překvapil veřejnost, když v době rozšiřující se epidemie spalniček poprvé veřejně podpořil očkování. Ačkoliv byl dlouhé roky známý jako jeden z nejvýraznějších kritiků vakcín, nyní na sociální síti X napsal: „Nejúčinnější ochranou proti spalničkám je vakcína MMR.“
Zdroj: Libor Novák