Vědci strávili neuvěřitelných 75 let studováním lidského štěstí. A co se dozvěděli?

Vědci z prestižní univerzity v Harvardu strávili neuvěřitelných 75 let studováním štěstí. Co se vlastně dozvěděli?

Nabízí se hned několik otázek. Je vůbec možné změřit štěstí? Jak je možné empiricky říci, co dělá jednu konkrétní osobu v životě šťastnou? Právě to se pokoušejí odborníci po celá desetiletí odhalit. Vědci na Harvardu teď možná nalezli odpověď.

Před 75 lety byl na na lékařské fakultě na Harvardu založen projekt nesoucí název Studium vývoje dospělých, který hned od svého počátku provádí nejdelší studií o štěstí člověka, uvádí server Independent.

Tito vědci byli pověřeni neobvyklým úkolem – měli zjistit, co zlepšuje blaho jednotlivce. A proč je to tak zvláštní? Většina studií se totiž zabývala spíše tím, co lidské blaho zhoršuje.

Během oněch 75 let sledovali experti životy 724 mužů, kterých se každoročně ptali, jak se vyrovnávají s každodenními věcmi v jejich životě. Dnes je stále na živu 60 z nich. Tito muži se stále studie účastní.

Testovaní muži pocházeli ze dvou různých skupin. Jednou z nich byli studenti druhého ročníku na Harvardu v roce 1938, tedy ročníku, kdy studie poprvé začala. Do druhé patřily děti z jedné z nejchudších oblastí Bostonu, kteří žili ve velmi ubohém prostředí.

Aby získali informace o jejich životě, vědci jednotlivým účastníkům výzkumu zasílali dotazníky, naskenovali jejich mozky, odebírali krevní vzorky, studovali jejich lékařské záznamy a hovořili s jejich rodinami.

Časem se také rozhodli zapojit do projektu manželky a děti těchto mužů a dále rozšiřovat svou stidii. Revoluční výzkum byl první svého druhu na světě a přinesl některé překvapivé výsledky.

Největším objevem ze všech bylo to, že „dobré vztahy způsobují, že jsme zdravější a šťastnější“. Naproti tomu ti, kteří měli špatné vztahy nebo byli osamělí, měli větší pravděpodobnost, že budou trpět bolestí, nespokojeností a že povedou nezdravý životní styl.

Existují samozřejmě jasné limity této studie - například to, že původní subjekty byly privilegovaní bílí muži. Zjištění přesto přinášejí neocenitelný pohled na základní rozměry lidského štěstí a životní spokojenosti. Odpovídají na otázku, kdo žije do devadesát a proč, co předpovídá seberealizace a úspěch v kariéře, či jak funguje souhra přírody a vzorců výchovy na to, kým se stáváme, dodávají vědci.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé věda Harvardova univerzita zdraví

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy