Málo rasistů nebo více intelektuálu? Vědci zjistili, co má zásadní vliv na naše chování

Vnímání charakterů je odlišné po celém světě. Francouzi jsou smyslní, Italové zase temperamentní. Jmenujte jakoukoliv zemi a lidi vám vyjmenuji alespoň jednou typickou vlastnost, která se k tomu národu pojí. Podle vědců se tyto typické vlastnosti nevyvinuly náhodou. Zásadní vliv na nás může mít podnebí, ve kterém žijeme.

Že se člověk formuluje podle společnosti, ve které se nachází, je známá věc. Ale aby počasí mohlo mít vliv na naše chování, s tím se vědci nyní setkávají poprvé. Z velké části se může jednat o předsudky, které vůči místním lidem máme, odborníci však dokázali změřit základní charakterové vlastnosti. Pokud je to pravda, jak moc se teda lidstvo změní s globálním oteplováním?

"Lidé se neustále mění a reagují na teplotu prostředí," píše se ve studii, kterou vypracovali vědci z Kolumbijské a Pekingské univerzity. "Vzhledem k tomu, že teplota je po celém světě výrazně proměnlivá, je myslitelné, aby měla vliv na základní dimenze osobnosti tím, že ovlivňuje obvyklé chování, které jsou základem osobnostních rysů," dodávají vědci.

Tak například pro lidi žijící hodně na severu je příznačné, že věří v nadřazenost své kultury vůči jiným národům, ale také nepříliš holdují rasismu. Deštivé podmínky v Anglii zase způsobují, že místní lidé se mnohem častěji oddávají intelektuálním zálibám ve srovnání s temperamentnějším a slunečnějším jihem.

Vědci tak nechali celkem 5,587 čínských studentů zkusit osobnostní test, kde se věnovali několika základním charakterovým rysům, které označila za Velkou pětku. Ty zahrnují schopnosti, jako je spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrémismus a otevřenost k novým zkušenostem.

Výsledky potvrdili předpoklad - studenti z přijatelnějších podnebných pásem byli častěji otevření k tomu, aby prozkoumali vnější svět, podporovali extrovertní chování a byli otevření k novým zkušenostem. Navíc se domnívali, že vystupování a setkávání s dalšími lidmi by také povzbudilo ochotu dělat kompromisy, velký pozitivní vliv to mělo i na emoční stabilitu.

Studie se později znovu uskutečnila v USA, kde ale získali výsledky od neuvěřitelných 1,6 milionů účastníků testu. Zde se neukázalo, že by třeba vlhkost nebo rychlost větru mohlo mít vliv na naši osobnost, ale dokázalo se, že obyvatelé žijící v příjemných podnebních podmínkách (cca 25 stupňů) jsou mnohem otevřenější vůči okolí.

Společně s tím se však ukázala i jedna zajímavá věc. Ve městech s častějším výskytem chřipky bývali lidé mnohem mrzutější. To podle vědců může znamenat, že třeba kromě klimatických změn může mít vliv na naše chování třeba i vakcinace proti chřipce. Na tohle téma však budou muset vědci uskutečnit další výzkumy.

Související

J. K. Rowlingová

Rowlingová, Kasparov, Rushdie. Osobnosti varují před "klimatem" netolerance

Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a "netolerantním klimatem" na všech stranách. Signatáři podle agentury Reuters vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, uvolněné emoce ale podle nich ve výsledku podkopávají společenskou debatu.

Více souvisejících

společnost Lidé psychologie globální oteplování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy