Málo rasistů nebo více intelektuálu? Vědci zjistili, co má zásadní vliv na naše chování

Vnímání charakterů je odlišné po celém světě. Francouzi jsou smyslní, Italové zase temperamentní. Jmenujte jakoukoliv zemi a lidi vám vyjmenuji alespoň jednou typickou vlastnost, která se k tomu národu pojí. Podle vědců se tyto typické vlastnosti nevyvinuly náhodou. Zásadní vliv na nás může mít podnebí, ve kterém žijeme.

Že se člověk formuluje podle společnosti, ve které se nachází, je známá věc. Ale aby počasí mohlo mít vliv na naše chování, s tím se vědci nyní setkávají poprvé. Z velké části se může jednat o předsudky, které vůči místním lidem máme, odborníci však dokázali změřit základní charakterové vlastnosti. Pokud je to pravda, jak moc se teda lidstvo změní s globálním oteplováním?

"Lidé se neustále mění a reagují na teplotu prostředí," píše se ve studii, kterou vypracovali vědci z Kolumbijské a Pekingské univerzity. "Vzhledem k tomu, že teplota je po celém světě výrazně proměnlivá, je myslitelné, aby měla vliv na základní dimenze osobnosti tím, že ovlivňuje obvyklé chování, které jsou základem osobnostních rysů," dodávají vědci.

Tak například pro lidi žijící hodně na severu je příznačné, že věří v nadřazenost své kultury vůči jiným národům, ale také nepříliš holdují rasismu. Deštivé podmínky v Anglii zase způsobují, že místní lidé se mnohem častěji oddávají intelektuálním zálibám ve srovnání s temperamentnějším a slunečnějším jihem.

Vědci tak nechali celkem 5,587 čínských studentů zkusit osobnostní test, kde se věnovali několika základním charakterovým rysům, které označila za Velkou pětku. Ty zahrnují schopnosti, jako je spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrémismus a otevřenost k novým zkušenostem.

Výsledky potvrdili předpoklad - studenti z přijatelnějších podnebných pásem byli častěji otevření k tomu, aby prozkoumali vnější svět, podporovali extrovertní chování a byli otevření k novým zkušenostem. Navíc se domnívali, že vystupování a setkávání s dalšími lidmi by také povzbudilo ochotu dělat kompromisy, velký pozitivní vliv to mělo i na emoční stabilitu.

Studie se později znovu uskutečnila v USA, kde ale získali výsledky od neuvěřitelných 1,6 milionů účastníků testu. Zde se neukázalo, že by třeba vlhkost nebo rychlost větru mohlo mít vliv na naši osobnost, ale dokázalo se, že obyvatelé žijící v příjemných podnebních podmínkách (cca 25 stupňů) jsou mnohem otevřenější vůči okolí.

Společně s tím se však ukázala i jedna zajímavá věc. Ve městech s častějším výskytem chřipky bývali lidé mnohem mrzutější. To podle vědců může znamenat, že třeba kromě klimatických změn může mít vliv na naše chování třeba i vakcinace proti chřipce. Na tohle téma však budou muset vědci uskutečnit další výzkumy.

Související

J. K. Rowlingová

Rowlingová, Kasparov, Rushdie. Osobnosti varují před "klimatem" netolerance

Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a "netolerantním klimatem" na všech stranách. Signatáři podle agentury Reuters vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, uvolněné emoce ale podle nich ve výsledku podkopávají společenskou debatu.

Více souvisejících

společnost Lidé psychologie globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy