Málo rasistů nebo více intelektuálu? Vědci zjistili, co má zásadní vliv na naše chování

Vnímání charakterů je odlišné po celém světě. Francouzi jsou smyslní, Italové zase temperamentní. Jmenujte jakoukoliv zemi a lidi vám vyjmenuji alespoň jednou typickou vlastnost, která se k tomu národu pojí. Podle vědců se tyto typické vlastnosti nevyvinuly náhodou. Zásadní vliv na nás může mít podnebí, ve kterém žijeme.

Že se člověk formuluje podle společnosti, ve které se nachází, je známá věc. Ale aby počasí mohlo mít vliv na naše chování, s tím se vědci nyní setkávají poprvé. Z velké části se může jednat o předsudky, které vůči místním lidem máme, odborníci však dokázali změřit základní charakterové vlastnosti. Pokud je to pravda, jak moc se teda lidstvo změní s globálním oteplováním?

"Lidé se neustále mění a reagují na teplotu prostředí," píše se ve studii, kterou vypracovali vědci z Kolumbijské a Pekingské univerzity. "Vzhledem k tomu, že teplota je po celém světě výrazně proměnlivá, je myslitelné, aby měla vliv na základní dimenze osobnosti tím, že ovlivňuje obvyklé chování, které jsou základem osobnostních rysů," dodávají vědci.

Tak například pro lidi žijící hodně na severu je příznačné, že věří v nadřazenost své kultury vůči jiným národům, ale také nepříliš holdují rasismu. Deštivé podmínky v Anglii zase způsobují, že místní lidé se mnohem častěji oddávají intelektuálním zálibám ve srovnání s temperamentnějším a slunečnějším jihem.

Vědci tak nechali celkem 5,587 čínských studentů zkusit osobnostní test, kde se věnovali několika základním charakterovým rysům, které označila za Velkou pětku. Ty zahrnují schopnosti, jako je spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrémismus a otevřenost k novým zkušenostem.

Výsledky potvrdili předpoklad - studenti z přijatelnějších podnebných pásem byli častěji otevření k tomu, aby prozkoumali vnější svět, podporovali extrovertní chování a byli otevření k novým zkušenostem. Navíc se domnívali, že vystupování a setkávání s dalšími lidmi by také povzbudilo ochotu dělat kompromisy, velký pozitivní vliv to mělo i na emoční stabilitu.

Studie se později znovu uskutečnila v USA, kde ale získali výsledky od neuvěřitelných 1,6 milionů účastníků testu. Zde se neukázalo, že by třeba vlhkost nebo rychlost větru mohlo mít vliv na naši osobnost, ale dokázalo se, že obyvatelé žijící v příjemných podnebních podmínkách (cca 25 stupňů) jsou mnohem otevřenější vůči okolí.

Společně s tím se však ukázala i jedna zajímavá věc. Ve městech s častějším výskytem chřipky bývali lidé mnohem mrzutější. To podle vědců může znamenat, že třeba kromě klimatických změn může mít vliv na naše chování třeba i vakcinace proti chřipce. Na tohle téma však budou muset vědci uskutečnit další výzkumy.

Související

J. K. Rowlingová

Rowlingová, Kasparov, Rushdie. Osobnosti varují před "klimatem" netolerance

Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a "netolerantním klimatem" na všech stranách. Signatáři podle agentury Reuters vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, uvolněné emoce ale podle nich ve výsledku podkopávají společenskou debatu.

Více souvisejících

společnost Lidé psychologie globální oteplování

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy