5. prosinec je u nás den, kdy městy a vesnicemi prochází Mikuláš se svou družinou tvořenou čerty a anděly. Víte, že svatý Mikuláš opravdu existoval? Byl světec a přítel dětí, patron zajatců, biskup, mučedník a pomocník v nouzi. Legenda o jeho štědrosti je ale poměrně pikantní - je totiž spojena s prostitucí.
Sv. Mikuláš se narodil kolem roku 270 v řeckém Patrasu. Kolem roku 300 se jako mladý muž stal biskupem v Myře v dnešním Turecku. Brzy poté tam začalo pronásledování křesťanů. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Poznamenaný mučením dokonce vystoupil v roce 325 na Nicejském koncilu. Více se o jeho životě a působení s jistotou neví. Je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí - 6.12. mezi roky 345 a 351.
Mikuláš byl známý štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec - po Panně Marii.
Jeho kult se rozšířil asi po dvou staletích ve východní církvi, později i ve slovanských zemích. K největšímu Mikulášovu uctívání došlo od 8. století v Rusku, jehož je od té doby patronem. Od 10. století je úcta k sv. Mikuláši rozšířena v Německu, Francii a Anglii a od 11. století v Itálii, kam italští piráti přenesli v Turecku uloupené Mikulášovy ostatky. Dodnes jsou uloženy v bazilice sv. Mikuláše v jihoitalském městě Bari. Kryptu s Mikulášovými ostatky posvětil roku 1089 papež Urban II.
Legenda o zadluženém šlechtici a jeho třech dcerách
Jde o jednu z nejstarších legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala hned v několika podobách. Podle nejextrémnější verze zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.
Umírněnější a poměrně rozšířenější verze říká, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou nuceny prodávat se v nevěstinci. K tomu však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.
Vzhledem k této legendě – především její „extrémní“ variantě - je světec též označován jako patron prostitutek, jsou tím však myšleny především bývalé prostitutky, či sexuální otrokyně. Na stejné legendě je také založena dodnes v Česku udržovaná tradice mikulášské nadílky.
Jak Mikuláš vypadal?
Postava Mikuláše bývala nejčastěji oděna do dlouhé bílé košile, jako kabát měl dlouhý, zlatou nití vyšívaný plášť, většinou v kombinaci barev červená a bílá. Na hlavě měl biskupskou čepici, která byla taktéž červené či bílé barvy se zlatým křížem vpředu. V jedné ruce držíval dlouhou zlatou berlu (biskupskou hůl) a v druhé pak vak (buď bílý pytel, zlatem vyšívaný nebo obyčejný jutový pytel) s dárky.
Ve 30. letech 20. století nosíval navíc metličku z březových proutků, která sloužila k vyplácení zlobivých dětí. Tato metlička byla ozdobena červenými pentlemi, rukojeť byla obalena zlatým staniolem. Mikuláš byl vždy vyšší postavy, s dlouhým bílým vousem. Až na malé výjimky, chodil u nás sv. Mikuláš pěšky.
Mikuláš inspiroval také Santu Clause
Svatý Mikuláš je také uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je též patronem států (Rusko, Lotrinsko) a měst (Amsterdam, Bari, Barranquilla a mnoha dalších.). V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem (obvykle v předvečer 5. prosince).
Byl inspirací pro vytvoření mýtické postavy Santa Clause, dodáním dalších atributů. Sv. Mikuláš nebo St. Nicolaus dodnes naděluje dětem dárky o Vánocích v Anglii, USA, Švédsku a v dalších zemích.
Ve střední Evropě ale ke spojení postavy sv. Mikuláše s vánoční nadílkou nedošlo. V české tradici se mikulášská nadílka konala vždy v předvečer světcova svátku. U nás o tom pojednávají nejstarší zápisy již ze 14. století. Jinde, např. v některých oblastech Slovenska, se Mikulášova štědrost připomíná přesně v den jeho památky, 6.12., v ranních i večerních hodinách.
Související
Svátek svatého Mikuláše 2022: Děti dnes jako každý rok navštíví Mikuláš s čertem a andělem
Za mikulášskou nadílku a kostýmy Češi letos utratí přes půl miliardy
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 59 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák