Křeč v noze: Proč tak bolí a jak se jí rychle zbavit?

Ať už rádi sportujete nebo trávíte volný čas u televize či počítače, určitě jste se už někdy setkali se svalovou křečí. V tu chvíli lze myslet jen na jedno - jak se jí co nejdříve zbavit. S tím vám nyní pomůžeme.

Bez ohledu na věk, pohlaví či povolání, svalovou křeč zná snad každý. Akutního bolestivého stavu, při němž máte pocit, že se vám kroutí snad všechny svaly v noze, se ale lze poměrně rychle zbavit. Nejprve si ale řekněme, co svalovou křeč způsobuje.

Křeče v nohách či v jiných částech těla vznikají z velké řady různých příčin. Právě ty na nohou jsou ale jedny z nejčastějších, protože svaly u nohou bývají přes den nejvíce zatěžovány. Dlouhodobá chůze, sedavé zaměstnání, nevhodná obuv, fyzicky náročné aktivity, to vše vede ke vzniku křečí na nohou. Příčinou také bývá i nedostatek hořčíku nebo draslíku, vápníku, vitamínu D, E, ale i nedostatek tekutin, alkohol, těhotenstí nebo příliš vysoká či nízká teplota. 

Běžíte, plavete v bazénu, ležíte v posteli nebo sedíte na židli a chytne vás křeč. Stav, který trvá několik sekund i minut je nesmírně nepříjemný, bolestivý a postižený má mnohokrát strach s bolestivou končetinou pohnout nebo to jednoduše nedokáže. Jak se v takové situaci zachovat?

Jak se zbavit akutních křečí?

Především je důležité se uklidnit. Nejeden plavec či potápěč se utopil ve chvíli, kdy ho postihla svalová křeč uprostřed jezera či v moři. Druhak je nutné postižený sval natáhnout a ideálně promasírovat. Pokud máte křeč v lýtku, nejlepším řešením je rukama chytnout prsty na nohou a pomalu jimi táhnout směrem k hlavě.

V případě, že vás chytne křeč v oblasti kotníku a prstů na nohou, zkuste se na nohu postavit celou svojí vahou a podle bolesti buď přesouvat váhu na patu nebo na špičku chodidla. Při křeči stehenního svalu je nejlepší zaujmout polohu v leže a bolavou nohu natáhnout. Ve všech případech je lepší si vypomáhat rukama a nesnažit se hýbat postiženou nohou samotnou, docílili byste pouze zvýšení bolestivosti.

Jak křečím předcházet?

Nejlepším lékem na křeče je ale stejně jako na ostatní bolesti jejich prevence. Právě bolestivým svalovým stahům se přitom dá velmi lehce předcházet. Před větší pohybovou aktivitou je důležité se pořádně rozcvičit a zahřát tělo, velmi důležitý je také dostatek tekutin vyjma kávy a alkoholu, které tělo odvodňují.

Důležité je také dbát na vhodnou obuv, která by neměla nohu příliš svírat. Ženy by si měly dát si pozor na vysoké podpatky, které rovněž napomáhají vzniku svalových křečí. Stejně tak důležitý je i spánek, zejména jeho poloha. Pokud máte sedavé zaměstnání, stříídejte polohy, abyste zabránili strnutí svalů a následným bolestem. 

A na závěr jedna velmi důležitá rada - až křeč odezní, nevracejte nohy do původní polohy, v níž jste křeč chytli. S největší pravděpodobností by se okamžitě vrátila.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé zdraví lidské tělo

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy