Další krok k objevení mimozemského života: Co našli vědci ve vesmíru?

Molekuly potřebné k vytvoření života jsou prokazatelně i mimo planetu Zemi v hlubokém vesmíru. Na to přišla skupina vědců z Univerzity v Sherbrooku. Podle nich by mohlo jít o důležitý krok k potvrzení hypotézy Panspermie fyzika Stephena Hawkinga. Ta říká, že život na planetu Zemi přišel právě z vesmíru díky mikroorganismům na meteoritech. O objevu informoval britský deník The Independent.

Molekulární tzv. "stavební kameny", které jsou nezbytné pro život na Zemi, se mohly vytvářet v hlubokém vesmíru. Alespoň to tvrdí nová studie. Vědci z Univerzity v Sherbrooku dokázali tuto hypotézu tím, že vytvořili podmínky vesmíru, tj. vakuum a nízkou teplotu. Pozorování přinesla zjištění, že za těchto podmínek se molekuly dokáží formovat.

To má podle výzkumníků dokazovat, že všechny stavební prvky, bez kterých by život nemohl vzniknout, včetně propylenu, etanu nebo acetylenu, mohou pocházet z vesmíru, nikoli ze Země.

Chemické sloučeniny, které vědci objevili, se velmi podobají těm, které byly nalezeny ve vesmírném prachu, jenž byl předtím součástí objektů jako komety, asteroidy nebo měsíce.

"Myslím, že je tato studie zajímavá, protože nám dává nový způsob, jak vytvářet komplexnější organické molekuly pomocí radiace," řekl pro Independent astrobiolog profesor Charles Cockell z Univerzity v Edinburghu, který se sám výzkumu neúčastnil.

Vědci se již po dlouhou dobu domnívali, že život, nebo alespoň molekuly potřebné k jeho vytvoření, mohly vzniknout mimo Zemi. Hypotéza Stephena Hawkinga nazvaná "panspermie" tak získává nový rozměr.

Hawking byl toho názoru, že "by se život mohl šířit z planety na planetu, nebo z hvězdné soustavy na hvězdnou soustavu, přičemž přenos důležitých látek potřebných pro život zařizují meteority".

Taková je tedy teorie, praxe je však o něco složitější. Otevřený vesmír sice má podmínky stejné, jako byly v experimentu, je však nesrovnatelně větší. Proto není příliš pravděpodobné, aby se skupiny molekul k sobě dostaly a vytvořily potřebné látky.

Teorie však poukazuje na to, že zmrzlé vesmírné objekty, jakými jsou například asteroidy, by mohly být dobrým místem k tomu, aby spolu chemické látky začaly reagovat.

"Tyto experimenty nám ukázaly, že i při extrémně nízkých teplotách v meziplanetárním nebo mezihvězdném prostoru se mohou objevit chemické reakce, které vedou ke tvorbě složitějších organických sloučenin," uvedl profesor Cockell.

Skotský vědec však uznává, že tvorba těchto látek má ještě hodně daleko k vytvoření reálného života. "To, co vědci ze Sherbrooku dokázali, je jen další cestou k vytváření komplexnějších uhlovodíků," vysvětlil.

Jakým způsobem vznikl život na samotné Zemi, to zůstává záhadou. Profesor Cockell nepředpokládá, že na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď.

"Jak jsme se sem (na Zemi) dostali, to stále zůstává ve hvězdách. Lidé si ovšem budou muset nejspíš připustit, že část z nich se začala od jednoduchých molekul formovat zde a část přiletěla z vesmíru," uzavírá profesor.

Související

Meteorit

Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority

Jsou doslova z jiného světa a jejich cena dosahuje astronomických výšin; lidé, kteří si na Zemi mohou dovolit cokoliv, nyní chtějí trochu vesmíru. Meteority přitahují pozornost sběratelů z řad celebrit, a ceny kamenů, které se před dopadem na naši planetu řítily stovky nebo dokonce tisíce let vesmírem, tak za poslední desetiletí vzrostly až desetkrát, píše list The Guardian.

Více souvisejících

Meteorit meteority Země fyzika Stephen Hawking Vědci vesmir chemie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy