Molekuly potřebné k vytvoření života jsou prokazatelně i mimo planetu Zemi v hlubokém vesmíru. Na to přišla skupina vědců z Univerzity v Sherbrooku. Podle nich by mohlo jít o důležitý krok k potvrzení hypotézy Panspermie fyzika Stephena Hawkinga. Ta říká, že život na planetu Zemi přišel právě z vesmíru díky mikroorganismům na meteoritech. O objevu informoval britský deník The Independent.
Molekulární tzv. "stavební kameny", které jsou nezbytné pro život na Zemi, se mohly vytvářet v hlubokém vesmíru. Alespoň to tvrdí nová studie. Vědci z Univerzity v Sherbrooku dokázali tuto hypotézu tím, že vytvořili podmínky vesmíru, tj. vakuum a nízkou teplotu. Pozorování přinesla zjištění, že za těchto podmínek se molekuly dokáží formovat.
To má podle výzkumníků dokazovat, že všechny stavební prvky, bez kterých by život nemohl vzniknout, včetně propylenu, etanu nebo acetylenu, mohou pocházet z vesmíru, nikoli ze Země.
Chemické sloučeniny, které vědci objevili, se velmi podobají těm, které byly nalezeny ve vesmírném prachu, jenž byl předtím součástí objektů jako komety, asteroidy nebo měsíce.
"Myslím, že je tato studie zajímavá, protože nám dává nový způsob, jak vytvářet komplexnější organické molekuly pomocí radiace," řekl pro Independent astrobiolog profesor Charles Cockell z Univerzity v Edinburghu, který se sám výzkumu neúčastnil.
Vědci se již po dlouhou dobu domnívali, že život, nebo alespoň molekuly potřebné k jeho vytvoření, mohly vzniknout mimo Zemi. Hypotéza Stephena Hawkinga nazvaná "panspermie" tak získává nový rozměr.
Hawking byl toho názoru, že "by se život mohl šířit z planety na planetu, nebo z hvězdné soustavy na hvězdnou soustavu, přičemž přenos důležitých látek potřebných pro život zařizují meteority".
Taková je tedy teorie, praxe je však o něco složitější. Otevřený vesmír sice má podmínky stejné, jako byly v experimentu, je však nesrovnatelně větší. Proto není příliš pravděpodobné, aby se skupiny molekul k sobě dostaly a vytvořily potřebné látky.
Teorie však poukazuje na to, že zmrzlé vesmírné objekty, jakými jsou například asteroidy, by mohly být dobrým místem k tomu, aby spolu chemické látky začaly reagovat.
"Tyto experimenty nám ukázaly, že i při extrémně nízkých teplotách v meziplanetárním nebo mezihvězdném prostoru se mohou objevit chemické reakce, které vedou ke tvorbě složitějších organických sloučenin," uvedl profesor Cockell.
Skotský vědec však uznává, že tvorba těchto látek má ještě hodně daleko k vytvoření reálného života. "To, co vědci ze Sherbrooku dokázali, je jen další cestou k vytváření komplexnějších uhlovodíků," vysvětlil.
Jakým způsobem vznikl život na samotné Zemi, to zůstává záhadou. Profesor Cockell nepředpokládá, že na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď.
"Jak jsme se sem (na Zemi) dostali, to stále zůstává ve hvězdách. Lidé si ovšem budou muset nejspíš připustit, že část z nich se začala od jednoduchých molekul formovat zde a část přiletěla z vesmíru," uzavírá profesor.
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority
Meteorit , meteority , Země , fyzika , Stephen Hawking , Vědci , vesmir , chemie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák