Další krok k objevení mimozemského života: Co našli vědci ve vesmíru?

Molekuly potřebné k vytvoření života jsou prokazatelně i mimo planetu Zemi v hlubokém vesmíru. Na to přišla skupina vědců z Univerzity v Sherbrooku. Podle nich by mohlo jít o důležitý krok k potvrzení hypotézy Panspermie fyzika Stephena Hawkinga. Ta říká, že život na planetu Zemi přišel právě z vesmíru díky mikroorganismům na meteoritech. O objevu informoval britský deník The Independent.

Molekulární tzv. "stavební kameny", které jsou nezbytné pro život na Zemi, se mohly vytvářet v hlubokém vesmíru. Alespoň to tvrdí nová studie. Vědci z Univerzity v Sherbrooku dokázali tuto hypotézu tím, že vytvořili podmínky vesmíru, tj. vakuum a nízkou teplotu. Pozorování přinesla zjištění, že za těchto podmínek se molekuly dokáží formovat.

To má podle výzkumníků dokazovat, že všechny stavební prvky, bez kterých by život nemohl vzniknout, včetně propylenu, etanu nebo acetylenu, mohou pocházet z vesmíru, nikoli ze Země.

Chemické sloučeniny, které vědci objevili, se velmi podobají těm, které byly nalezeny ve vesmírném prachu, jenž byl předtím součástí objektů jako komety, asteroidy nebo měsíce.

"Myslím, že je tato studie zajímavá, protože nám dává nový způsob, jak vytvářet komplexnější organické molekuly pomocí radiace," řekl pro Independent astrobiolog profesor Charles Cockell z Univerzity v Edinburghu, který se sám výzkumu neúčastnil.

Vědci se již po dlouhou dobu domnívali, že život, nebo alespoň molekuly potřebné k jeho vytvoření, mohly vzniknout mimo Zemi. Hypotéza Stephena Hawkinga nazvaná "panspermie" tak získává nový rozměr.

Hawking byl toho názoru, že "by se život mohl šířit z planety na planetu, nebo z hvězdné soustavy na hvězdnou soustavu, přičemž přenos důležitých látek potřebných pro život zařizují meteority".

Taková je tedy teorie, praxe je však o něco složitější. Otevřený vesmír sice má podmínky stejné, jako byly v experimentu, je však nesrovnatelně větší. Proto není příliš pravděpodobné, aby se skupiny molekul k sobě dostaly a vytvořily potřebné látky.

Teorie však poukazuje na to, že zmrzlé vesmírné objekty, jakými jsou například asteroidy, by mohly být dobrým místem k tomu, aby spolu chemické látky začaly reagovat.

"Tyto experimenty nám ukázaly, že i při extrémně nízkých teplotách v meziplanetárním nebo mezihvězdném prostoru se mohou objevit chemické reakce, které vedou ke tvorbě složitějších organických sloučenin," uvedl profesor Cockell.

Skotský vědec však uznává, že tvorba těchto látek má ještě hodně daleko k vytvoření reálného života. "To, co vědci ze Sherbrooku dokázali, je jen další cestou k vytváření komplexnějších uhlovodíků," vysvětlil.

Jakým způsobem vznikl život na samotné Zemi, to zůstává záhadou. Profesor Cockell nepředpokládá, že na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď.

"Jak jsme se sem (na Zemi) dostali, to stále zůstává ve hvězdách. Lidé si ovšem budou muset nejspíš připustit, že část z nich se začala od jednoduchých molekul formovat zde a část přiletěla z vesmíru," uzavírá profesor.

Související

Meteorit

Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority

Jsou doslova z jiného světa a jejich cena dosahuje astronomických výšin; lidé, kteří si na Zemi mohou dovolit cokoliv, nyní chtějí trochu vesmíru. Meteority přitahují pozornost sběratelů z řad celebrit, a ceny kamenů, které se před dopadem na naši planetu řítily stovky nebo dokonce tisíce let vesmírem, tak za poslední desetiletí vzrostly až desetkrát, píše list The Guardian.

Více souvisejících

Meteorit meteority Země fyzika Stephen Hawking Vědci vesmir chemie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy