Učitele národů si ze školy pamatují všichni. Sám Komenský by však podobný pseudonym neuvítal. Se současnými učiteli v ČR by si však možná rozuměl v tom, že práce na poli pedagogiky je prostě zdrojem obživy. Komenského zájmy směřovaly jinam.
Komenského zásluhy na poli pedagogické teorie jsou nezpochybnitelné. Jeho myšlenky o tom jak vést žáky ve škole jsou v mnohém dodnes nepřekonané, a většina postupů „moderních - alternativních škol“ by se našla i v Komenského pedagogických spisech i přesto, že vznikly o několik století dříve.
Samotný Komenský považoval svou práci na pedagogickém poli za nutné zlo. Ovšem mecenáši, kteří jeho práci financovali, stáli především o tuto složku Komenského práce. A měl nabídky vskutku z celého světa. Ze Švédska, Anglie, Francie, Polska, Maďarska (tehdejší Uhry) nebo Holandska. Většinu těchto zemí i navštívil, ovšem ta nejzajímavější nabídka přišla z amerických kolonií, aby se Komenský stal prvním rektorem dnes nejprestižnější univerzity na světě.
Pracovat na vznikající Harvardově univerzitě však Komenský nezačal, jelikož by musel absolvovat náročnou měsíční plavbu do zámoří. Jenže Komenský se plavení na moři bál a ze své plavby, kterou absolvoval při cestě do Anglie, si nesl strach z plaveb do konce života. Zmínky o této Komenského fóbii najdeme na řadě míst jeho díla včetně Labyrintu světa a ráje srdce.
Učitel nebo filosof?
Sám Komenský se nepovažoval za učitele, ale mnohem více za filozofa, který se snažil vymyslet, jak uskutečnit tzv. nápravu věcí lidských. Jinými slovy, jak to udělat, aby na světě bylo všechno v nejlepším pořádku. Kvalitní vzdělání pak měl být nástroj, jak vytouženého cíle dosáhnout. V možnostech člověka byl Komenský velkým optimistou. Na své poměry až extrémním.
V Komenského době církve tlačili člověka, aby byl přesvědčen o své hříšnosti a nicotnosti, což je v rozporu s Komenského přesvědčením, že lidstvo může někdy dosáhnout velkého cíle ve vlastní nápravě.
Nemilosrdný osud
Největším paradoxem je, že samotný Komenského život byl naplněn celou řadou osobních tragédií. Celý život doufal ve zvrat politických poměrů po porážce českého stavovského povstání z roku 1620 a až do roku své smrti 1670 marně věřil, že se bude moci vrátit do vlasti. Návrat mu však nebyl nikdy umožněn. Krizovým okamžikům byl Komenský vystaven nejen kvůli politické situaci. Byl třikrát ženatý, ale nikoli kvůli partnerským neshodám a návazným rozvodům. To v 17. století ještě nebylo možné.
První manželka Jana Amose Komenského Magdalena Vizovská zemřela v důsledku morové epidemie i s dvouletým synem. Záhy se oženil s Marií Dorotou Cyrillovou, která však po více než dvaceti letech sňatku zemřela v důsledku neznámé nemoci. Rok na to se Komenský znovu oženil a jeho poslední manželka Jana Gajusová ho již přežila, pravděpodobně však jen o rok a to i přesto, že byla o třicet let mladší. Pro Komenského se jednalo o zdrcující životní okolnosti.
Div že se z toho nezbláznil. I když to také není úplná pravda. Přestože i po těchto velkých osobních tragédiích pokračoval v práci na svém díle o nápravě věcí lidských, stále více se zajímal o mysticismus a náboženská vytržení, která neměla daleko k halucinacím. Dodnes není zcela jasné, jak Komenský v psychické rovině překonával truchlivý osud. Snažil se životní neštěstí kompenzovat usilovnou prací, jejichž výsledky však můžeme číst dodnes.
Související
Další významný den? MZV chce připomínat Čechy žijící v zahraničí, datum vzešlo z ankety
Moderní metody Komenského? Pro rákosku by nešel daleko
Jan Amos Komenský , historie , Třicetiletá válka
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák