Založil Ilumináty, následně byl obviněn ze spiknutí: Kdo byl Adam Weishaupt?

O organizaci s názvem Ilumináti jsme nejspíš alespoň jednou v životě slyšeli. V minulém století se stala předmětem řady konspiračních teorií, mezi ty nejoblíbenější patří to, že řád se spolčil proti lidstvu a nepřeje si nic jiného, než aby vládl na této planetě. Dali jsme si však někdy otázku, jak vůbec Ilumináti vznikli? Server National Geographic poskytl životní příběh člověka, jehož činnost ovlivňuje i dnešní svět.

Německý myslitel a filozof z 18. století Adam Weishaupt by byl zcela jistě ohromen, kdyby tušil, že jeho myšlenky budou jednou živit globální konspirační teorie, inspirovat autory nejprodávanějších románů nebo celovečerních filmů.

Až do jeho 36 let si to nemysleli ani jeho krajané, tedy alespoň většina z nich. Teprve poté byl tento uznávaný profesor označen za nepřítele státu a jeho společnost - Ilumináti - nebezpečím pro celou strukturu společnosti.

Weishaupt se narodil v roce 1748 v Ingolstadtu na území Bavorska. Byl potomkem manželského páru židovského původu, který však konvertoval ke křesťanství. Jako sirotka se jej později ujal jeho strýc, který ho zapsal do jezuitské školy, aby mu poskytl vzdělání.

Po studiích se stal Weishaupt profesorem přírodního a kanonického práva na Univerzitě v Ingolstadtu. Následně se oženil a založil rodinu. Člověk by si řekl, že to byl obyčejný život. Ten však trval pouze do roku 1784, kdy se bavorský stát dozvěděl o jeho "pobuřujících" nápadech.

Bližší pohled na jeho východu s odstupem času ukazuje, že Weishaupt měl vždy neklidnou mysl. Jako chlapec byl zaníceným čtenářem - líbili se mu především francouzští filozofové. Bavorsko bylo v té době hluboce konzervativní a katolické. Weishaupt nebyl rozhodně jediným, komu tato ideologie lezla krkem. Věřil, že monarchie a církev potlačují svobodu myšlení.

Přesvědčen o tom, že náboženské myšlenky již nejsou přirozeným systémem víry pro ovládání moderních společností, rozhodl se najít jinou formu. Chtělo to nějaký soubor nápadů a postupů, které by mohly být aplikovány do společnosti, čímž by radikálně změnily způsob fungování většiny evropských států.

Svobodné zednářství se v té době v Evropě neustále rozšiřovalo, nabízelo lidem alternativy. Proto se rozhodl Weishaupt pro vstup do této organizace. Jeho počáteční nadšení vystřídalo zklamání, i když našel zalíbení v knihách s ezoterickými tématy, jako byly například Tajemství sedmi mudrců z Memphisu a Kabbaly. Svobodným zednářem nezůstal, rozhodl se, že je potřeba založit vlastní spolek.

Weishaupt nebyl podle vlastních slov odpůrcem samotného náboženství, ale toho, jakým způsobem bylo praktikováno a vykládáno. Jak později napsal, jeho myšlení "nabídlo osvobození od všech náboženských předsudků, kultivování sociálních ctností a vyhlídku na všeobecné štěstí".

V první květnové noci roku 1776 došlo k prvnímu setkání Iluminátů, aby založili svůj spolek. Stalo se tak v jednom lese poblíž Ingolstadtu. U založení stálo pět mužů. Ti se domluvili na pravidlech, jakým způsobem nastolí pořádek. Se všemi budoucími zájemci o vstup muselo souhlasit všech pět členů. Zároveň se muselo jednat o lidi s dobrou pověstí, dobrými společenskými vazbami a s bohatstvím.

Původní systém rozdělení úloh v rámci společnosti byl poměrně jednoduchý, jak však rostl počet členů, musela se změnit i struktura. Podle dostupných údajů měl řád už v roce 1782 přes 600 členů. Mezi ně patřila smetánka, například bankéř Mayer Amschel Rothschild. Ačkoli byli prvními ilumináty lidé z Weishauptova okruhu, později se členství rozšířilo i na šlechtice, politiky, právníky, intelektuály nebo spisovatele (např. Goethe). Do konce roku 1784 měl spolek už téměř 3 tisíce členů.

Takové expanzi řádu však měl brzy nastat konec. Mohly za to tlaky zevnitř i zvenku. Řád se zdál být neudržitelný, jak Weishaupt, tak baron Knigge (jeden z prvních iluminátů, také přešel od svobodných zednářů - pozn. red.) stále častěji odráželi útoky a bojovali proti dalšímu směřování řádu. To nakonec skončilo tím, že Knigge raději opustil Ilumináty.

Na nejhorší však mělo teprve dojít - další bývalý člen řádu Josef Utzschneider napsal dopis bavorské velkovévodkyni, který údajně rozpustil mlhu nad jednou z nejtajnějších organizací světa.

Tento dopis obsahoval směsici pravd a lží. Utzschneider například napsal, že Ilumináti považují sebevraždu za legitimní, jejich nepřátelé mají být otráveni nebo že smysl náboženství je absurdní. V dopise také napsal, že se Ilumináti spolčili s Rakouskem, aby s jeho pomocí převzali vládu nad Bavorskem.

Po tomto varování na sebe odezva nenechala dlouho čekat - v červnu 1784 vydal bavorský vévoda edikt, podle nějž byla zakázána jakákoli seskupení nebo společenství, která nebyla dříve schválena zákonem.

Ilumináti si původně mysleli, že je tato vyhláška nijak neovlivní. Avšak v březnu 1785 byl vydán druhý edikt, který řád Iluminátů výslovně zakázal. Při zatýkání členů spolku našla policie vysoce kompromitující dokumenty včetně obhajování sebevraždy a ateismu, plánu na vytvoření ženské větve spolku, receptů napsaných neviditelným inkoustem nebo lékařských pokynů, jak postupovat při potratu.

Důkazy byly použity jako základ pro obvinění řádu za pokus o spiknutí proti náboženství a proti státu. V srpnu 1787 vydal bavorský vévoda třetí edikt, v němž zakázal řád Iluminátů a členství v něm se trestalo smrtí.

Weishaupt ztratil své místo na Univerzitě v Ingolstadtu a byl vykázán. Zbytek svého života strávil ve městečku Gotha v Sasku, kde přednášel filozofii na Univerzitě v Göttingenu. Bavorský stát považoval řád Iluminátů za zrušený.

Jeho dědictví však vytrvalo a bylo základem pro mnoho konspiračních teorií. Sám Weishaupt byl falešně obviněn, že napomáhal k provedení Velké francouzské revoluce. V nedávné době byli Ilumináti obviněni například z vraždy amerického prezidenta J. F. Kennedyho. 

Ovlivněni byli také spisovatelé, mezi nimi Dan Brown či Umberto Eco. Ačkoli byl řád Iluminátů rozpuštěn, Weishauptův odkaz dodnes přežil. Především to je myšlenka, že různé tajné společnosti jsou v pozadí světových událostí a tahají za nitky světových vůdců.

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Dezinformace, ilustrační foto

20 let od 11. září: Zájem konspirátorů se přenesl na covid-19

Pro Heather Bauerovou je výročí útoků z 11. září o něčem jiném než o pádu dvojčat v New Yorku, zející díře v Pentagonu nebo vraku letadla na poli v Pensylvánii. Tato Američanka je přesvědčená, že za atentáty stály Spojené státy, nikoli teroristická organizace Al-Káida. Tato konspirační teorie se bude spolu s dalšími ozývat na různých událostech ke 20. výročí útoků z 11. září, napsala agentura AFP.

Více souvisejících

Konspirační teorie neviditelnost Ilumináti

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Sídlo Evropského parlamentu

Vyšetřování korupce v Evropském parlamentu se má týkat i šéfa mezinárodních odborů

Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailisovou. 

před 40 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU čeká jednání o Ukrajině či energetice, summit začne ve čtvrtek

Tématy summitu lídrů zemí Evropské unie příští týden ve čtvrtek a v pátek mají být Ukrajina, energetika, obrana a bezpečnost, jižní sousedství či vnější vztahy. Návrhy okruhů probere Rada pro obecné záležitosti (GAC) v úterý v Bruselu. ČTK to sdělila Veronika Lukášová z oddělení komunikace kabinetu ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

před 1 hodinou

Úřad práce

Příbuzní zastřelené úřednice chtějí po státu miliony korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). 

před 1 hodinou

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu připravoval i známý šéfkuchař, je mezi zadrženými

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

před 2 hodinami

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Zdroj: ČTK

Další zprávy