Založil Ilumináty, následně byl obviněn ze spiknutí: Kdo byl Adam Weishaupt?

O organizaci s názvem Ilumináti jsme nejspíš alespoň jednou v životě slyšeli. V minulém století se stala předmětem řady konspiračních teorií, mezi ty nejoblíbenější patří to, že řád se spolčil proti lidstvu a nepřeje si nic jiného, než aby vládl na této planetě. Dali jsme si však někdy otázku, jak vůbec Ilumináti vznikli? Server National Geographic poskytl životní příběh člověka, jehož činnost ovlivňuje i dnešní svět.

Německý myslitel a filozof z 18. století Adam Weishaupt by byl zcela jistě ohromen, kdyby tušil, že jeho myšlenky budou jednou živit globální konspirační teorie, inspirovat autory nejprodávanějších románů nebo celovečerních filmů.

Až do jeho 36 let si to nemysleli ani jeho krajané, tedy alespoň většina z nich. Teprve poté byl tento uznávaný profesor označen za nepřítele státu a jeho společnost - Ilumináti - nebezpečím pro celou strukturu společnosti.

Weishaupt se narodil v roce 1748 v Ingolstadtu na území Bavorska. Byl potomkem manželského páru židovského původu, který však konvertoval ke křesťanství. Jako sirotka se jej později ujal jeho strýc, který ho zapsal do jezuitské školy, aby mu poskytl vzdělání.

Po studiích se stal Weishaupt profesorem přírodního a kanonického práva na Univerzitě v Ingolstadtu. Následně se oženil a založil rodinu. Člověk by si řekl, že to byl obyčejný život. Ten však trval pouze do roku 1784, kdy se bavorský stát dozvěděl o jeho "pobuřujících" nápadech.

Bližší pohled na jeho východu s odstupem času ukazuje, že Weishaupt měl vždy neklidnou mysl. Jako chlapec byl zaníceným čtenářem - líbili se mu především francouzští filozofové. Bavorsko bylo v té době hluboce konzervativní a katolické. Weishaupt nebyl rozhodně jediným, komu tato ideologie lezla krkem. Věřil, že monarchie a církev potlačují svobodu myšlení.

Přesvědčen o tom, že náboženské myšlenky již nejsou přirozeným systémem víry pro ovládání moderních společností, rozhodl se najít jinou formu. Chtělo to nějaký soubor nápadů a postupů, které by mohly být aplikovány do společnosti, čímž by radikálně změnily způsob fungování většiny evropských států.

Svobodné zednářství se v té době v Evropě neustále rozšiřovalo, nabízelo lidem alternativy. Proto se rozhodl Weishaupt pro vstup do této organizace. Jeho počáteční nadšení vystřídalo zklamání, i když našel zalíbení v knihách s ezoterickými tématy, jako byly například Tajemství sedmi mudrců z Memphisu a Kabbaly. Svobodným zednářem nezůstal, rozhodl se, že je potřeba založit vlastní spolek.

Weishaupt nebyl podle vlastních slov odpůrcem samotného náboženství, ale toho, jakým způsobem bylo praktikováno a vykládáno. Jak později napsal, jeho myšlení "nabídlo osvobození od všech náboženských předsudků, kultivování sociálních ctností a vyhlídku na všeobecné štěstí".

V první květnové noci roku 1776 došlo k prvnímu setkání Iluminátů, aby založili svůj spolek. Stalo se tak v jednom lese poblíž Ingolstadtu. U založení stálo pět mužů. Ti se domluvili na pravidlech, jakým způsobem nastolí pořádek. Se všemi budoucími zájemci o vstup muselo souhlasit všech pět členů. Zároveň se muselo jednat o lidi s dobrou pověstí, dobrými společenskými vazbami a s bohatstvím.

Původní systém rozdělení úloh v rámci společnosti byl poměrně jednoduchý, jak však rostl počet členů, musela se změnit i struktura. Podle dostupných údajů měl řád už v roce 1782 přes 600 členů. Mezi ně patřila smetánka, například bankéř Mayer Amschel Rothschild. Ačkoli byli prvními ilumináty lidé z Weishauptova okruhu, později se členství rozšířilo i na šlechtice, politiky, právníky, intelektuály nebo spisovatele (např. Goethe). Do konce roku 1784 měl spolek už téměř 3 tisíce členů.

Takové expanzi řádu však měl brzy nastat konec. Mohly za to tlaky zevnitř i zvenku. Řád se zdál být neudržitelný, jak Weishaupt, tak baron Knigge (jeden z prvních iluminátů, také přešel od svobodných zednářů - pozn. red.) stále častěji odráželi útoky a bojovali proti dalšímu směřování řádu. To nakonec skončilo tím, že Knigge raději opustil Ilumináty.

Na nejhorší však mělo teprve dojít - další bývalý člen řádu Josef Utzschneider napsal dopis bavorské velkovévodkyni, který údajně rozpustil mlhu nad jednou z nejtajnějších organizací světa.

Tento dopis obsahoval směsici pravd a lží. Utzschneider například napsal, že Ilumináti považují sebevraždu za legitimní, jejich nepřátelé mají být otráveni nebo že smysl náboženství je absurdní. V dopise také napsal, že se Ilumináti spolčili s Rakouskem, aby s jeho pomocí převzali vládu nad Bavorskem.

Po tomto varování na sebe odezva nenechala dlouho čekat - v červnu 1784 vydal bavorský vévoda edikt, podle nějž byla zakázána jakákoli seskupení nebo společenství, která nebyla dříve schválena zákonem.

Ilumináti si původně mysleli, že je tato vyhláška nijak neovlivní. Avšak v březnu 1785 byl vydán druhý edikt, který řád Iluminátů výslovně zakázal. Při zatýkání členů spolku našla policie vysoce kompromitující dokumenty včetně obhajování sebevraždy a ateismu, plánu na vytvoření ženské větve spolku, receptů napsaných neviditelným inkoustem nebo lékařských pokynů, jak postupovat při potratu.

Důkazy byly použity jako základ pro obvinění řádu za pokus o spiknutí proti náboženství a proti státu. V srpnu 1787 vydal bavorský vévoda třetí edikt, v němž zakázal řád Iluminátů a členství v něm se trestalo smrtí.

Weishaupt ztratil své místo na Univerzitě v Ingolstadtu a byl vykázán. Zbytek svého života strávil ve městečku Gotha v Sasku, kde přednášel filozofii na Univerzitě v Göttingenu. Bavorský stát považoval řád Iluminátů za zrušený.

Jeho dědictví však vytrvalo a bylo základem pro mnoho konspiračních teorií. Sám Weishaupt byl falešně obviněn, že napomáhal k provedení Velké francouzské revoluce. V nedávné době byli Ilumináti obviněni například z vraždy amerického prezidenta J. F. Kennedyho. 

Ovlivněni byli také spisovatelé, mezi nimi Dan Brown či Umberto Eco. Ačkoli byl řád Iluminátů rozpuštěn, Weishauptův odkaz dodnes přežil. Především to je myšlenka, že různé tajné společnosti jsou v pozadí světových událostí a tahají za nitky světových vůdců.

Související

Více souvisejících

Konspirační teorie neviditelnost Ilumináti

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 1 hodinou

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce

Neobvyklý zásah mají za sebou francouzští záchranáři. Trojice osob museli ošetřit a přepravit do nemocnice poté, co hejno včel v neděli napadlo skupinu desítek lidí. U jednoho člověka došlo k zástavě srdce. Informoval o tom web Euronews

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy