Roku 1975 se nad Čínu přiřítil tajfun Nina a způsobil jednu z největších vodohospodářských katastrof na světě. Statistické údaje jsou doslova děsivé, odhady mrtvých dosahují až 170 000 a skoro 11 miliónů lidí bylo nuceně evakuováno. Byla to nepředvídatelná přírodní katastrofa nebo selhal lidský faktor?
Paradoxně byla přehrada Banqiao postavena jako odpověď na záplavy v povodí řeky Huai z roku 1949. Se stavbou se začalo 1951 a významně se na ní podíleli sovětští inženýři, dokončena byla už v červnu 1952. Netrvalo to ale ani dva roky a přišel první velký problém. Vzhledem k tomu, že stavitelé neměli přesná hydrologická data, byly stavební standardy poměrně nízké a po záplavách na řece Huai z roku 1954 byly nádrže na horní toku řeky ještě rozšiřovány, včetně přehrady Banqiao. Kapacita přehrady byla ohromujících 492 millionů m3, k tomu dalších 375 millionů m3 bylo vyhrazeno pro případ povodní. Přesto to roku 1975 nestačilo.
První nedostatky jako trhliny se objevila krátce po dokončení, ale byla velice rychle opraveny (opětovně s pomocí sovětů) a přehrada byla důkladně přebudována, takže byla považována za nezničitelnou. Tento názor ale nesdílel jeden z nejvýznamnějších čínských hydrologů Chen Xing, který kritizoval vládní politiku budování přehrad. Doporučoval alespoň 12 výpustí pro Banqiao, ale jeho názory byly považovány za příliš konzervativní a opatrné. Nakonec bylo vybudováno pouze 5 bran a Chen XIng byl z projektu odvolán. Přestože mu byla funkce vrácena během problémů roku 1961, Chen Xing s kritikou nepřestal a tak byl záhy opětovně odvolán.
Oficiální stanovisko Čínské vlády samozřejmě popíralo, že by protržení přehrady bylo způsobenou lidskou chybou a zdůrazňovalo extrémní meteorologické podmínky, zejména rekordní množství srážek. Hlavní problém byl v tom, že tajfun Nina narazil na studenou frontu, která ho na 2 dny zcela zablokovala - tak vznikly stacionární bouřkový systém a během jednoho dne napršelo více než celkový roční úhrn srážek obvyklý v dané oblasti (189,5 mm za hodinu a 1060mm za den), zatímco meteorologická předpověď počítala se srážkami kolem 100mm. Selhání přehrady Banqiao připomínalo spíše tsunami než záplavy, jak je známe u nás. Vznikla vlna 10 km široká s výškou mezi 3-7 metry, která krajinu zaplavovalo rychlostí kolem 50kilometrů za hodinu.
Dalším faktorem, které se podílel na katastrofickém průběhu povodně byly problémy s komunikací. Neustále bouřky totiž vyřadily značnou část telegrafické sítě. Zatímco 6. srpna byl požadavek na otevření přehrady ještě zamítnut, 7. srpna už byl schválen – jenomže telegram k přehradě nikdy nedošel. Nádrž přehrady nemohla déle nadměrný průtok zvládnout a příliš tomu nepomáhalo ani to, že odtokové výpustě byly částečně blokované nevyčištěnými sedimenty. Dalším komunikační problém nastal, když vojáci, kteří byli nasazeni, aby dohlíželi na přehradu vypustili světlice, které měly varovat před protržením hráze, ale jejich signál byl špatně pochopen a tak například komunita Daowenchengu byla v podstatě smetena z povrchu zemského – zemřelo zde 9600 v podstatě celá populace. Tam, kde komunikace zafungovala lépe se podařilo značnou část obyvatel zachránit, jako například v Shahedian, kde zahynulo „pouze“ 827 z 6000 obyvatel.
Velkým rizikem bylo ohrožení mnoha dalších přehrad a tak byly evakuovány další miliony lidí. Záplava byla úmyslně řízena do určených oblastí pomocí odstřelování přehrad čínským letectvem. Přes milión lidí se ale nepodařilo evakuovat a tak byli dlouho uvězněni ve svých domovech a přežívali pouze pomocí leteckého zásobování jídlem a základními potřebami. To ale nezabránilo ohromnému rozšíření nemocí ze špatné hygieny a hladomoru, který kvůli záplavě vypukl. Kvůli nim se počet obětí záplav rozrostl o zhruba 150 tisíc.
Kolem katastrofy přehrady Banqaio se dodnes vine řada otazníků, nejdivočejší odhady dokonce hovoří až 230 000 mrtvých. Nejistotu ohledně celkového počtu obětí způsobilo dlouhé utajování statistik k povodním z roku 1975, které nebylo nepodobné zatloukání sovětské komunistické vlády o havárii v Černobylu. Údaje byly odtajněny až o čtyřicet let později, v roce 2005.
Po katastrofě samozřejmě došlo k přehodnocení celého systému přehrad, přehrada Banqiao se dokonce stala klíčovým projektem sedmé čínské pětiletky. Kapacita byla navýšena o třetinu a výška přehrady dnes činí 50,5 metru. Čínská vláda se začala na vodohospodářství podstatně více soustředit a značně zvýšila stavební standardy pro přehrady. Do projektu byl opětovně povolán i Chen Xing, který před možnými problémy varoval. Přesto ale zůstává v Číně mnoho starých a nevyhovujících přehrad, zejména, ale na středních a menších tocích.
Související

Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný

Voda v nádržích pro Istanbul je na nejnižší úrovni za 15 let
přehrady , Čína , Povodně , katastrofy
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 1 hodinou

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 2 hodinami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 2 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 4 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 5 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera
Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Úmrtí papeže Františka zasáhlo i české politiky. Ti od dnešního rána primárně skrze sociální sítě vyjadřují soustrast a vzpomínají na něj jako na muže hluboké víry.
Zdroj: Libor Novák