Naděje pro bývalé kuřáky? Malá změna v jídelníčku může pomoci opravit poškození plic

Strava bohatá na rajčata a jablka by mohla pomoci opravit poškození plic u bývalých kuřáků. Ukazují to nové výzkumy. Je ale důležité, aby jablka a rajčata byla čerstvá, u zpracovaných plodů zdravotní výhody mizí.

Studie, ze které cituje server The Independent, ukázala, že dospělí, kteří jedli dvě rajčata a více než tři porce jablek denně, vykazovali pomalejší pokles funkce plic než ti, kteří jedli méně než jednu porci. Reparativní účinky však mají pouze čerstvé plody, což znamená, že konzervované nebo zpracované alternativy takto pozitivně nefungují. 

Studie vědců z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zhodnotila stravovací návyky a funkci plic u více než 650 dospělých v roce 2002 a poté opakovala stejné testy na stejné skupině účastníků o deset let později.

Účastníci, kteří pocházeli z Německa, Norska a Spojeného království, také vyplnili dotazníky o jejich stravě a celkovém výživovém příjmu, a podstoupili spirometrii, tedy vyšetření, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic. Zohledněny byly také faktory jako věk, výška, pohlaví, index tělesné hmotnosti, socioekonomický stav, fyzická aktivita a celkový příjem energie. 

Je zajímavé, že zjištění, která byla zveřejněna v prosincovém čísle magazínu European Respiratory Journal, zjistila, že spojení mezi stravou a funkcí plic bylo ještě více patrné u bývalých kuřáků.

Ukázalo se, že bývalí kuřáci, kteří přijímali stravu vysokým obsahem rajčat a ovoce, zejména jablek, měli pomalejší snižování výkonu plic během onoho desetiletého období. To naznačuje, že živiny v těchto potravinách pomáhají opravovat škody způsobené kouřením. 

„Funkce plic szačne klesat přibližně ve věku 30 let s variabilní rychlostí v závislosti na obecném a specifickém zdraví jednotlivců," říká doktorka Vanessa Garcia-Larsenová. „Naše studie naznačuje, že konzumace více plodů pravidelně pomáhá zmírňovat úpadek výkonu plic a může dokonce pomoci napravit škody způsobené kouřením.“

„Dieta by se mohla stát jednou z forem boje proti rostoucímu počtu případů Chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) po celém světě,“ uvedla. CHOPN je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jak z názvu vyplývá jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest - především plicní tkáně, kdy dojde k překážce (obstrukci) v plicní tkáni a tím pacientovi zamezuje v plnohodnotném dýchání. Výsledky studie nabízejí pro kuřáky potenciální způsob, jak se vyhnout vzniku nevyléčitelné chronické obstrukční plicní poruchy (COPD).

Související

Více souvisejících

zdraví lidské tělo

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 53 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy