Známý vánoční příběh je pravdivý? Jak to bylo se třemi králi a dary pro Ježíška

Ve své nové knize Mystery of the Magi: The Quest to Identify the Three Wise Men Dwight Longenecker, badatel a katolický kněz, uvádí, že nestranné studium relevantních údajů „ukazuje nade vší pochybnost“, že mudrcové z Matoušova evangelia byly skutečné historické postavy.

Longenecker léta poukazuje na to, skeptičtí bibličtí učenci z mnoha důvodů odmítali možnost, že příběhy o dětství Ježíše mohou být historicky reálné – už jen kvůli tomu, že obsahují nadpřirozené prvky. „První problém je, že skeptik prostě předpokládá, že nadpřirozené zážitky jsou nemožné, proto každý příběh, který obsahuje nadpřirozené prvky, musí být vymyšlený," píše autor.

„Na začátku dvacátého století začali bibličtí učenci lámat hůl nad příběhy o Ježíšově narození - zejména nad příběhem o mudrcích, který označovali za zbožné fantazie," pokračuje. „Udělali to bez ohledu na to, zda příběhy mohly mít přinejmenším kořeny v reálných událostech."

Kvůli tomuto předsudku většina učenců nikdy neprovedla potřebný výzkum, aby odhalila historický prvek, který byl pohřben pod legendou, upozorňuje. Navíc pouhá myšlenka, že může i v magickém příběhu existovat historický základ „se stala jakousi akademickou no-go zónou," říká Longenecker. 

Výsledkem toho je, že v rozlehlé sféře biblického studia existuje překvapivě málo výzkumu a textů o příbězích o Ježíšově narození. A není téměř nikdo, kdo by považoval příběh o mudrcích za příběh historický, vysvětluje křesťanský badatel.

Jeho kolegové podle něj vyprávění zaškatulkovali jako „fantaskní příběh“ a už se neobtěžovali prověřit politické, historické, geografické a kulturní souvislosti, které se doplňují a ukazují, že návštěva mudrců byla historická, tvrdí Longenecker.

Ve své práci se proto badatel snaží tuto mezeru vyplnit a zkoumá možnou totožnost tří mužů, kteří jsou známí jako mudrci nebo králové. Longenecker dospěl k závěru, že návštěvníci z východu byli historickými osobami a nejpravděpodobněji Nabatejci, kteří „sdíleli s židy starobylé předky a světový názor".

Poukazuje na to, že sám král Herodes, byl vychován Nabatejci a měl nabatejskou matku. „Jelikož byl Herodes starý a nemocný, je naprosto logické, že nabatejští mudrci cestovali do Jeruzaléma místo svého krále, aby vzdali hold Herodovu dědicovi," dodává Longenecker.

Nedávná studie Pew Research Center zjistila, že většina Američanů stále věří v základní prvky příběhu Narození Páně o narození Ježíše Krista v Betlémě. Celých 68 procent Američanů říká, že tři mudrci byli vedeni hvězdou a přinesli Ježíšovi dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Většina dospělých Američanů - 57 procent - věří v biblické vysvětlení Ježíšova narození tak, jak se o události píše v evangeliích.

Související

Náboženství, ilustrační fotografie

Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování

 V loňském roce opustil křesťanské církve v Německu rekordní počet lidí. Ukazuje to studie, kterou dnes zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). Údaj vyplývá z vývoje daňových odvodů, které mohou Němci poukázat církvím, kterých jsou členové. Příspěvky ve srovnání s předloňským rokem mírně vzrostly. V reálných hodnotách ale klesly, a nepříznivý trend bude zřejmě pokračovat i v příštích letech.
Papež František

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy, což je orgán Vatikánu, který lze zjednodušeně přirovnat k ministerstvu. Do Kongregace pro biskupy, která papeži navrhuje kandidáty do biskupských úřadů, také poprvé usedne žena, která je laická věřící. Informoval o tom dnes server Vatican News.

Více souvisejících

křesťanství Ježíš Kristus Vánoce Bible Tři králové

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy