Důmyslný nástroj historie: Jak fungoval hradní padací most?

Jednou z hlavních úloh hradů byla obrana a ochrana hradního pána a jeho posádky. Již od počátku hradního stavitelství byla řešena otázka, jak ochránit hrad před nepřítelem. Následovala palčivá otázka, jak zabezpečit nejzranitelnější místo hradu a tím byl vstup, tedy hradní brána. Odpověď v podobě přerušení přístupu a jeho zajištění padacím mostem byla nasnadě.

Už od počátku fortifikací na našem území byla nejpalčivější otázkou ta, týkající se zamezení přístupu nepřítele a jeho proniknutí dovnitř. Raně středověká hradiště řešila obranu pomocí těžkých, někdy značně masivních dřevěno-hlinitých hradeb, které mohly být doprovázeny systémem valů a příkopů. Jejich vedení pak korigovalo přístup k bráně, přičemž cesta vedla místy, kde končilo těleso valu a kde příkop překlenoval most až přímo k bráně. Obrana tohoto místa tak byla zcela pasivní.

I u prvních hradů bylo korigování přístupu k bráně pasivní. Spoléhalo se především na vnější val či palisádu a především na příkop, který ovšem nemusel být pravidlem. Cesta pak opět vedla přímo k bráně. Byť tedy tyto rané fortifikace eliminovaly směr ohrožení, nedokázaly zabránit přístupu nepřítele k nejzranitelnější části hradu, kterou byla právě hradní brána. U představitele raných hradů byl most navržen tak, aby bylo možné ho v době ohrožení zničit či odstranit a zamezit tak postupu nepřítele, což ovšem následně vyžadovalo pracné obnovení mostu.

Později došel vývoj hradní fortifikace až k vynálezu padacího mostu, který neměl destrukční následky pro samotný most, umožňoval rychlejší a efektivnější zabezpečení přístupu a též prostoru samotné vstupní brány. Vývoj této fortifikace, stejně jako celkově hradní architektury probíhal na západě Evropy. Kdy se technologie padacích mostů dostala na naše území, není přesně známo. Nejspíše to bylo v dobách posledních Přemyslovců během průběhu 13. století.

Jednoduchý padací most se v podstatě skládal z jednoho ramene, které tvořilo mostovku. To bylo spouštěno do horizontální polohy, kdy tvořilo most a následně do vertikální, kdy mostovka zapadla do vpadliny a přerušila tak přístup k hradu. Navíc kryla i samotná vrata brány a zvyšovala tak obranyschopnost. Samotná mostovka se spouštěla pomocí lan a řetězů, které vedly skrze štěrbiny po bocích vrcholové partie brány. Jednalo se o nejjednodušší a nejrozšířenější verzi.

Dalším typem byl tzv. stěžejkový padací most. Ten se odlišoval způsobem, jakým byla mostovka ovládána. Padací most tohoto typu byl zvedaný pomocí dlouhých rovnoramenných pák, tzv. stěžejek, které zapadaly do dlouhých úzkých štěrbin. Ty se nacházely nad samotnou bránou. Stěžejky mohly být buď přímo součástí konstrukce mostovky, nebo na nich mohl naopak být most zavěšen. Stopy po něm se nacházejí například na hradě Kašperk.

Vedle těchto typů existoval ještě jeden velice progresivní typ tzv. kolébkový padací most. V tomto případě mostovku představovala dvouramenná páka. Ve spuštěné poloze tvořilo zpravidla delší rameno most a kratší rameno podlahu průjezdu. Při zdvihnutí delší rameno zapadlo do vpadliny a zakrylo bránu. Druhá část pak klesla do suterénu brány, a odkryla vlčí jámu. Vytvořila tak pro útočníky, kteří by eventuálně prorazili bránu, další překážku. Jeho doklady jsou například na hradě Helfenburk u Útěška.

Hlavní výhoda padacího mostu spočívala v tom, že jej bylo možné snadno ovládat a tím i kontrolovat přístup k hradu. Most se dal velice rychle zvednout a i nadále zůstával neponičen a připraven k rychlému spuštění, pokud by bylo třeba provést výpad. Samotná brána mohla být dále zabezpečena ještě padací mříží. Samotná technologie padacího mostu představovala podstatné zlepšení oproti svým předchůdcům, kterými byly rozebratelné či lehce zničitelné mosty. Ty dále vedle padacího mostu přežívaly jen u chudších a menších hradů, jako levnější či provizorní řešení. Hradní příkop a přes něj překlenutý padací most se stali zpravidla nezbytnou součástí středověkých hradů.

Dodnes se u nás bohužel žádný funkční a originální středověký padací most nedochoval. Mladší a funkční exempláře, pracující na podobném výše popsané principu, je však možné dodnes vidět například na zámku Frýdlant či na hradě Bouzov.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura obrana

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 58 minutami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 3 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 3 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 7 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 7 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci

Organizace spojených národů oznámila otřesný nález těl více než deseti humanitárních pracovníků v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde aktuálně znovu operuje izraelská armáda. O tragédii informovala Palestinská společnost Červeného půlměsíce (PRSC), která patří mezi nejaktivnější poskytovatele zdravotní pomoci v oblasti.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy