Co určuje, zda budeme praváci nebo leváci? Nový výzkum vyvrátil dosud uznávané teorie

Většina z nás patří mezi praváky, přesto existuje spousta lidí, u nichž je dominantní levá ruka. Proč tomu tak je? Je to něco, co se prostě „naučíme“? Nebo jde o vrozenou věc, ve které hraje roli náš mozek a nervový systém? Právě na to odpovídá s odkazem na novou studii server IFL Science.

Podle nové studie zveřejněné v časopise eLife  nemá levorukost nic společného s mozkem nebo neurologickým vývojem. Zdá se totiž, že levo- nebo pravorukost je ve skutečnosti hluboce zakořeněna v biologickém fungování ještě před narozením jednice ve formě určité genové aktivity v páteři, ne v mozku. „Naše data naznačují, že se jedná o páteř, která způsobuje počátek hemisferické asymetrie," oznámil ve svém článku tým vědců.

Tým výzkumníků z Německa, Nizozemska a Jihoafrické republiky vedený biofyziky na Ruhrské univerzitě v Bochumi pečlivě sledoval genové spojení, které vzniká v rámci rozvíjejících se míšních provazců dětí v děloze, konkrétně mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství.

Dlouho se předpokládalo, že na to, zda je někdo pravák nebo levák, má vliv genová aktivita v mozku. Nicméně, na základě činnosti v těchto proto-míšních svazků se zdá, že zde dochází k určité asymetrii, která nikdy předtím nebyla pozorována.

Tato nově objevená aktivita probíhá dlouho předtím, než je část mozku, která je zodpovědná za pohyb a motorickou kůru „připojena" k páteři. Zdá se, že se soustředí na části páteře, které jsou odpovědné za přenos elektrických impulsů do rukou, paží, nohou a nohou. A právě tato asymetrie určuje, zda osoba píše pravou nebo levou rukou.

Navíc tým skutečně zjistil, co způsobuje tuto symetrii. Jak se zdá, není ovlivňována zděděnými genetickými mutacemi nebo vlastnostmi, ale faktory životního prostředí - vlivy, které postihují dítě, když roste v děloze. Přestože ještě není jasné, jaké mohou být tyto vnější či vnější faktory, je možné, že mění to, jak fungují enzymy kolem vyvíjejícího se dítěte, což zase mění to, jak se projevují jejich geny. To následně ovlivňuje asymetrii genové aktivity v páteři.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek lidské tělo věda Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy