Už žádná demence? Malý trik může pomoci v boji s neurodegenerativními onemocněními

Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní onemocnění jako je například demence. Určité jednoduché návyky mohou podle nové studie proti těmto problémům bojovat.

Neurodegenerativní onemocnění je zastřešující termín pro celou řadu stavů, které primárně ovlivňují neurony v lidském mozku. Patří sem například Alzheimerova a Parkinsonova choroba i dědičný stav, který poškozuje určité nervové buňky v mozku – takzvaná Huntingtonova choroba (HD).

A přestože v současné době neexistuje na Huntingtona léčba, nová studie zveřejněná v časopise eNeuro možná našla způsob, jak zlepšit kvalitu života pacientů s diagnózou tohoto onemocnění. Trik je jednoduchý - spočívá v tom stravovat ve stejnou denní dobu.

Kromě toho, že byla zjištěna lepší exprese genů v oblasti mozku spojené s kontrolou těla, která často degeneruje v Huntingtona, studie rovněž zjistila, že pravidelná jídla zlepšují jak stravovací návyky, tak celkové zdraví, vysvětluje server The Independent.

Výzkumníci z University of California v Los Angeles omezili příjem stravy u myší, které byly geneticky upraveny tak, aby měly Huntingtona. A zatímco jedna skupina dostávala potravu pouze v šestihodinovém intervalu, kdy byla nejaktivnější, zbytek myší měl možnost jíst, kdykoli se jim to líbilo.

Výsledky ukázaly, že myši, kterým byla podávána strava pravidelně, prokázaly zlepšenou expresi genů a lepší kardiovaskulární zdraví. Tým proto věří, že omezení stravy na osmihodinové intervaly může být užitečným nástrojem pro kontrolu lidských neurodegenerativních onemocnění. 

„Tato data naznačují, že výživové plány by mohly hrát roli při léčbě Huntingtonovy choroby a mohly by vést k vývoji nových možností léčby neurodegenerativních poruch," uvedl profesor Christopher Colwell. „Změny v životním stylu, které nejen zlepšují kvalitu života, ale také zpomalují progresi onemocnění u pacientů s Huntingtonem, jsou velmi potřebné,“ dodal lékař.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek zdraví potraviny jídlo důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy