Ve starověkém světě byla velká Cheopsova pyramida zařazena mezi 7 divů světa. Není tomu tak dlouho, co stále držela titul největší dochované stavby světa. Ovšem dnešní globální svět zná nejen pyramidy v Egyptě, ale také v Asii a v Americe. A tento dnešní pohled zcela mění známý a již zastaralý fakt, jelikož dovoluje porovnávat a posuzovat všechny pyramidální stavby světa. V tomto měřítku pak největší pyramidy světa neleží nikde ve „starém“ známém světě starověku.
Mezi nejslavnější pyramidové stavby patří jistě egyptské pyramidy ležící v dnešním Egyptě nedaleko Nilu. Známé jsou též pyramidové stavby jižně odsud, z dnešního Súdánu. Pyramidy byly ale znakem stavitelství mnoha civilizací po celém světě. Známé pyramidové stavby leží i v Asii, v dnešní Číně, ale také na americkém kontinentu. Pyramidy tak nalezneme ve všech třech částech amerického kontinentu. V Severní Americe podél řeky Mississippi, v Jižní Americe v oblasti Peru a ve Střední Americe, kterou reprezentuje především civilizace Mayů, ale i další, dnes již neznámé civilizace.
Po dlouhou dobu byla za největší pyramidu bez pochyby považována velká pyramida v Gíze. Konkrétně se jedná o Cheopsovu pyramidu, nazývanou též jako Chufuovu nebo Velkou pyramidu. Tato kolosální stavba dosahuje dnes výšky necelých 139 m, přičemž její původní výška byla asi o 9 metrů vyšší. Délka jedné její strany základy činí cca 230 m, ovšem původně to bylo o zhruba 9 metrů více. Stavba vznikla jako hrobka egyptského faraona Chufua zhruba před rokem 2500 př. n. l. Ač již dnes není v globálním měřítku brána jako největší pyramida světa, nic ji nevezme, že se mezi velikány jedná o první a tím nejstarší takto obrovskou pyramidu světa.
Nějakou dobu se spekulovalo o obrovské pyramidě v Bosně a Hercegovině. Zdejší amatérský archeolog prohlašoval, že dnešní kopec Visočica byl původně pyramidou dosahující výšky asi 220 m. Toto tvrzení však jednoznačně vyvrátili archeologové a další odborníci, kteří jednoznačně označili vrch Visočica za přírodní útvar bez zásahu člověka. Evropský kontinent tak o možný prim nadobro přišel.
Ač i pyramidální stavby v Číně dosahují značných rozměrů, největší pyramidy se nenacházejí v Asii, ale na americkém kontinentě. Konkrétně se jedná o velkolepé pyramidální stavitelství, které rozvíjeli civilizace ve střední části kontinentu, v oblasti tzv. Mezoameriky.
Mezi největší pyramidy zde patří například obrovská pyramida Slunce ve známém městě Tenotichuacán. Její výška činí zhruba 70 metrů a délka jedné strany její základny činí asi 235 metrů. Svou mohutností tak již vzdoruje velké pyramidě v Gíze. Jedná se o největší pyramidu města, ovšem ani zdaleka ne kontinentu.
Nejmohutnější stavbou nového světa je bezpochyby velká pyramida ve městě Chochula. Dnes vypadá jako velký kopec, na jehož vrcholu se vypíná kostel, symbol španělské conquisty. Ovšem archeologický výzkum zde odhalil, že se původně jednalo o obrovskou pyramidální stavbu, která byla španělskými conquistadory záměrně pobořena a proměněna zdánlivě na pouhou přírodní dominantu. Délka základny velké pyramidy v Chochule činí asi 450 metrů, čímž zdaleka přesahuje rozměry Velké pyramidy v Egyptě. Jednalo se skutečně o monumentální stupňovitou pyramidu, která však nevznikla v jedné stavebně etapě, ale tím, že byly starší a menší pyramidy zastavovány novými, rozměrnějšími pyramidami, symboly obnovy. Tato kolosální stavba tak pochází až z prvních století našeho letopočtu. Její maximální výška však činila asi jen 75 metrů. Ač se tedy jedná o největší pyramidu světa v měřítku mohutnosti, nejvyšší stále zůstávají pyramidy v Egyptě, jako Cheopsova či Rachefova pyramida, které zdaleka přesahují výšku 100 metrů.
Výzkumy v mayské oblasti však odhalily velké skryté tajemství. Mayské pyramidální stavitelství dosahovalo největší monumentality v tzv. předklasickém období. V této době byl největší centrem oblasti městský stát El Mirador v dnešní Guatemale. Období jeho rozkvětu spadá přibližně do let 300 př. n. l. až 150 n. l. Obsahoval více než stovku pyramidálních staveb a dva velké pyramidální komplexy. Největší z nich zvaný jako La Danta. Jedná se v podstatě o různě vysoké stupňovité platformy a plošiny, které mají pyramidální charakter. Tvoří náměstí, shromaždiště, základy pro chrámy i samotné větší či menší pyramidy komplexu. Výstavba celého komplexu byla opět dílem různých přestaveb v rámci několika staletí. Největší pyramida zde má základnu 330 x 200 metrů. Pokud se do její výšky započítá základová platforma i celá plošina komplexu, činila by původní celková výška této pyramidy přibližně 170 metrů. To z ní dělá největší i nejvyšší pyramidální stavbu celého světa. Stejně tak ukazuje fakt, že největší pyramidy světa co do počtu objektů leží právě na americkém kontinentě, konkrétně v oblasti Mezoameriky.
Související
Velký objev v egyptských pyramidách. Vědci našli skrytou chodbu
Netušený poklad. Krabice na doutníky ve Skotsku ukrývala egyptský artefakt
Pyramidy , Mayové , Egypt , architektura , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek