Mayové

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.
Brexit, ilustrační foto

Porážka pro Mayovou: Britští poslanci omezili možnosti vlády provést brexit bez dohody

Vláda britské premiérky Theresy Mayové dnes utrpěla porážku v Dolní sněmovně, která schválila opatření výrazně omezující možnost kabinetu dovést zemi k odchodu z Evropské unie bez uzavřené dohody. Těsně schválený dodatek k rozpočtovému zákonu dává podle britských médií větší moc do rukou poslanců, jejichž souhlas bude vláda pro případ neřízeného brexitu potřebovat, aby mohla využívat na chod úřadů peníze z daní. Opoziční labouristé dnes oznámili, že parlament bude o samotné dohodě hlasovat v úterý 15. ledna.
Mayové

Přelomové zjištění? Mayové dlouhodobě pobývali v posvátném Teotihuacánu

Mexico - Mexičtí archeologové spolu s americkými a japonskými kolegy přinesli důkaz o vztazích mayské civilizace s vládci posvátného města Teotihuacán. Kontakt těchto dvou předkolumbovských kultur vědci předpokládali už dříve. Dosud se ale domnívali, že vztahy se odehrávaly jen na úrovni krátkých návštěv. Nyní mexický antropologický a historický institut oznámil, že Mayové v Teotihuacánu dlouhodobě pobývali.
Aztékové

Opeřený had žádal krvavé oběti, Aztéky nakonec přivedl ke zkáze

Opeřený had, známý též jako Quetzalcoatl, byl jedním z nejstarších a nejmocnějších bohů předkolumbovské Ameriky. Opeřené hadí tělo s hrozivou opeřenou hadí hlavou a čelistí plnou ostrých zubů, to byla podoba veleznámého krvavého boha. Od pradávných časů byl dárcem a ochráncem chodu světa i lidského života, přitom se nakonec stal svým přisluhovačům zhoubou a způsobil jejich zánik.
Ilustrační foto

Ještě záhadnější než Mayové? Tohle plete vědcům hlavu

Mezi známé středoamerické kultury patří vedle slavných Mayů a Aztéků též kultura Olméků, která představuje první civilizaci Mezoameriky. Jejím typickým prvkem v oblasti umění jsou především na první pohled macaté sošky dětí, vládců a válečníků, ale také velké kolosální hlavy. Právě určité rysy ve tvářích sošek i hlav vedou mnohé lidi k otázkám odkud pocházela první civilizace Nového světa?
Mayové

Kdo jsou to kaučukoví lidé? Stáli u zrodu první civilizace Nového světa

Mezi nejznámější civilizace Nového světa jistě patří Inkové, Aztékové či Mayové. Málo kdo však ví, že jen v oblasti Střední Ameriky se rozvíjely i další významné a mocné kultury, například Zapotéků či Toltéků. Ovšem jaká z těchto civilizací byla ta první? Jak a kde vznikla? Kdy a proč zanikla?
Mayové

Vytvořili kalendář, předpověděli konec světa a pak zmizeli. Kam se poděli tajemní Mayové?

Není tomu tak dávno, co se po internetu šířilo strašidelné datum 21. prosince 2012, které mělo dle mayského kalendáře věštit konec světa. Na tento den měl podle některých propočtů připadat konec mayského kalendáře, což mělo mít za následek i konec celého světa. Jak se ukázalo, nebyla to nakonec pravda... Jak to tedy bylo s mayským kalendářem a proroctvím doopravdy? A co vyvěštil kalendář samotným Mayům?
Mayové

Jak proběhlo vyvraždění záhadných Mayů? Španělské dobývání Nového světa bylo brutální

Dějiny Nového světa, respektive Mezoameriky a jižní Ameriky, kde existovaly nejvyspělejší civilizace amerického kontinentu, jsou většinou dobře známé. Nezávisle se vyvíjející civilizace Nového světa jsou na počátku 16. století zničeny španělskými conquistadory dobytím Aztécké říše v roce 1521 počínaje a dobytím říše Inků v roce 1572 konče. Ovšem poslední příslušníci staré mayské civilizace odolávali až do 17. století.
Mayský chrám Velkého jaguára, Guatemala

Dodnes nepřekonaní Mayové: Co vyhladilo extrémně vyspělou civilizaci?

Mayská civilizace se rozvíjela na území Mezoameriky po dlouhých 2500 let. Její kultura, myšlení a objevy výrazně zasáhli do dějin ostatních mezoamerických kultur. Samotný vrchol tzv. klasické mayské civilizace prvních staletí našeho letopočtu pak náhle skončil obrovskou krizí a celkovým kolapsem celé civilizace před rokem 900 n. l. Důvody jsou dodnes nejasné.
Pyramidy

Ani Egypt, ani Peru. Kde ve skutečnosti leží největší pyramidy světa?

Ve starověkém světě byla velká Cheopsova pyramida zařazena mezi 7 divů světa. Není tomu tak dlouho, co stále držela titul největší dochované stavby světa. Ovšem dnešní globální svět zná nejen pyramidy v Egyptě, ale také v Asii a v Americe. A tento dnešní pohled zcela mění známý a již zastaralý fakt, jelikož dovoluje porovnávat a posuzovat všechny pyramidální stavby světa. V tomto měřítku pak největší pyramidy světa neleží nikde ve „starém“ známém světě starověku.
Záhadná pyramida Tonina v mexické džungli.

Mayové postavili víc pyramid než Egypťané. Jak to dokázali?

Mezi neznámější stavební veledíla lidské civilizace jistě patří pyramidy. Svými rozměry patří k největším na světě egyptské pyramidy nedaleko Nilu. Ovšem pokud bychom hledali místo s největší četností pyramidálních staveb, byla by Mezoamerika a její slavná Mayská civilizace, kde se některá města pyšnila i stovkou pyramidových chrámů.
Hřiště pro tlachtli v Monte Albán, Oaxaca

Nejstarší míčová hra na světě? Tlachtli se hrála na život a na smrt

Mezi nejstarší hry na světě patří míčové hry. Jejich význam mohl být jen symbolický, jindy však mohl dostávat válečné a striktně náboženské rysy, které význam těchto her povyšovaly do vyšších sfér. Účastníci takovýchto rituálních her tak nebyli pouhými prostředníky, ale přímo účastníky rituálu, který mohl mít i velice fatální následky. Tak tomu bylo například u středoamerické hry Tlachtli, známé též jako pelota.

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy