Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

V Tikalu bylo nalezeno tisíce staveb, včetně paláců, pyramid nebo hřišť. Zhruba v 10. století našeho letopočtu pak zaniklo a jeho obyvatelé jej opustili. Informoval o tom server idnes.cz.

Jedná se o jednu ze záhad v dějinách střední Amerika. Na samém sklonku slávy se ve městě přestaly stavět významné stavby. Podle archeologů byly nalezeny stopy po požárech paláců tamní smetánky, které jsou jedním z důkazů postupného vylidňování Tikalu, z něhož se nakonec stalo město duchů, které pohřbil prales.

S jinou verzí ale přišel americký biolog David Lentz z University of Cincinnati spolu se svými kolegy ve studii zveřejněné v odborném magazínu Scientific Reports. Odpověď se jim paradoxně naskytla ve vrstvách sedimentů rezervoárů na vodu v Tikalu. Už jenom samotný název města odkazuje na tento životně důležitý element, neboť "ti ak'al" značí v yucatánské mayštině něco ve smyslu "u napajedla".

Ono se totiž v reálu nejedná o původní mayské jméno města, nýbrž o přezdívku, která se ujala po objevení ruin Tikalu v půlce 19. století. Jeho obyvatelé svůj domov nazývali "Yax Mutul", ale ani tak není zcela jasné, zda jde o přesný název.

Lentzova skupina se zaměřila na průzkum sedimentů nádrží Tikalu a došla k závěru, že dvě z hlavních nádraží v centru města byly velice zanesené. Jejich voda pak zřejmě přestala být pitnou.

Vědci pak použili rentgenový fluorescenční spektrometr, prostřednictvím něhož identifikovali chemické látky ve zkoumaném materiálu. Poté zjistili, že sedimenty tikalských nádrží obsahují velké, až nebezpečné množství rtuti. Dále také v sedimentech objevili DNA sinic, které dokáží otrávit vodu nezanedbatelným množstvím jedovatých látek.

Závěry jsou takové, že klíčové vodní nádrže v Tikalu byly v té době téměř nepouživatelné, s čímž se město ke své smůle potýkalo v tu nejhorší možnou dobu. Mayové tehdy čelili problémům s rostoucí populací, likvidací zemědělské půdy a desetiletím devastujících such. Ze zničených zásob pitné vody se pak stal poslední hřebíček do rakve.

Kenneth Tankersley, který je taktéž členem zmiňované skupiny, hovořil o zálibě v barvách, která byla pro Maye typická. Nejvíc milovali barvu z rumělky nebo minerálu cinabarit. Jedná se o krvavě zbarvenou sloučeninu síry a rtuti.

Mayští malíři používali barev rumělky při malování zdí paláců, duchovních míst a dalších staveb, ale i třeba keramiky. Rumělka ale bohužel obsahuje jedovatou rtuť, která se z ní může za splnění určitých podmínek uvolnit. Staletí dešťů a povodní jí pak vymývaly a odváděly přímo do městských nádrží na vodu. Mayové navíc během pohřbů také sahali po tekuté rtuti.

Dějiny lidstva ukazují, že znečištěná voda ve městech je spíše typická pro chudé obyvatelstvo, k němuž se čistá nedostane. V případě Tikalu nicméně došlo ke kontaminaci nádrží přímo v samotném centru města, tedy v blízkosti paláců a chrámů. Podle Lorentze to byli zřejmě samotní vysoce postavení obyvatelé, kteří se rtutí trávili, kdykoliv pili nebo jedli.

Jinak tomu nebylo ani u dalšího zdroje jedu v tikalských nádražích, jímž byly sinice. Jedná se o fotosyntetické bakterie se schopností se rychle množit v případě značného znečištění vody, především fosforem. 

Archeologům se u jedné z kontaminovaných nádrží podařilo najít pozůstatky kuchyně pro vládce Tikalu. Šlo o vyhozené zbytky po vaření, které se pomocí dešťů a záplav dostaly přímo do nádrží, což mělo za následek přemnožení sinic v podobě vodních květů.

Lentzova skupina nalezla v sedimentech stopy DNA sinic rodů Planktothrix a Microcytis, které dokáží vyprodukovat značná množství mikrocystinů, což jsou jedovaté peptidy, které ohrožují játra a mohou být i nebezpečnými neurotoxiny nebo karcinogeny.

Kontaminované nádrže v Tikalu pak měli za následek ztížení situace už v tak dost upadajícím městě. Zdejší lidé si to vyložili tak, že jejich vládci, jež jim měli zajistit dobrou úrodu, dostatek jídla i kvalitní vodu, upadli do nepřízně mayských božstev. Přesně to pak vedlo k definitivnímu pádu a vylidnění města. Kolem roku 950 se už z Tikalu stalo město duchů, v němž se proháněla divoká zvěř.

Badatelé se domnívají, že k něčemu podobnému mohlo dojít i v dalších mayských městech. Z tohoto důvodu začali analyzovat sedimenty jejich nádrží podobně, jako tomu bylo v Tikalu.

Související

Více souvisejících

Mayové Voda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy