Vytvořili kalendář, předpověděli konec světa a pak zmizeli. Kam se poděli tajemní Mayové?

Není tomu tak dávno, co se po internetu šířilo strašidelné datum 21. prosince 2012, které mělo dle mayského kalendáře věštit konec světa. Na tento den měl podle některých propočtů připadat konec mayského kalendáře, což mělo mít za následek i konec celého světa. Jak se ukázalo, nebyla to nakonec pravda... Jak to tedy bylo s mayským kalendářem a proroctvím doopravdy? A co vyvěštil kalendář samotným Mayům?

Mayská civilizace existovala na území dnešních států Mexiko, Guatemala, Belize a Honduras po více než 2500 let. Za celou svoji historii prošla značným vývojem. Z jedné strany progresivně působila na ostatní kultury, v jiném případě byla sama příjemcem vlivů svých sousedů.

První významné vlivy mayská civilizace přijímala již během svých počátků v tzv. předklasickém období. Zhruba v letech 1000 př. n. l. - 300 př. n. l. byla pod značným vlivem dominantní olmécké civilizace od níž přejala základy hieroglyfického písma a základy kalendářních výpočtů. Z těchto prapůvodních základů pak na přelomu předklasického a klasického období dala vzniknout opravdovému hieroglyfickému písmu a kalendáři tzv. dlouhého počtu. 

Samotný kalendář vznikl na základně precizních a dlouhodobých pozorování opakujících se astronomických jevů. Mayové spojovali průběh času s úkazy na obloze. Jednalo se především o pohyby Slunce, Měsíce, planet, především Venuše, ale také slunovratu, zatmění Slunce, zatmění Měsíce, rovnodennosti apod. Jejich preciznost byla dána i tím, že dokázali vyvinout dvacítkovou soustavu a také nulu. Jejich astronomické pozorování je srovnatelné s novověkými znalostmi v Evropě, které tak předběhli o 1500 let. 

Je nutné podotknout, že Mayové využívali paralelně několik kalendářních systémů, přičemž základní osnovy nejspíše skutečně již rozvinula olmécká civilizace. Tyto kalendářní osnovy Mayové převzali a dále rozvíjeli. Jednalo se v základu o tři kalendáře:

Občanský kalendář, nazývaný jako haab - představoval období 365 dní sestávající z 19 měsíců, ze kterých 18 mělo po 20 dní a poslední měsíc jen 5 dní. Dny v měsíci byly číslované, přičemž se uplatnilo i číslo nula.

Posvátný či náboženský kalendář, nazývaný jako tzolkin - představoval období 260 dní a určoval především plán obřadního života. 

Tyto dva kalendáře využívaly i další mezoamerické kultury, například Zapotékové. Ovšem Mayové šli ve svých pozorováních a propočtech ještě dále, díky čemuž dali vzniknout nepřesnějšímu kalendáři světa, který překonaly až novověké evropské objevy.

Tento nejdůležitější kalendář, který také využívali pouze Mayové, byl tzv. kalendář dlouhého počtu. Byl to základní kalendář, který sloužil k orientaci v čase, kdy se jednoduše řečeno počítal počet dní, které uplynuly od mayského dne nula, tedy od stvoření tohoto světa. Ten měl připadat na den 11. 8. roku 3114 př. n. l. 

Rok se samozřejmě dále členil. Kin znamenal 1 den, Uinal = 20 kin, Tun = 18 uinal = 360 kin což byl 1 rok, Katun = 20 tun = 7200 kin představoval 20 let atd. Tyto jednotky dohromady tvořily jeden celý cyklus kalendáře dlouhého počtu, který započal u mýtického dne nula a dle propočtů měl skončit 21. prosince 2012. 

Konec světa se samozřejmě nekonal. Mayové totiž svět a čas nevnímali lineárně, ale cyklicky. Vše se v určitých periodách opakovalo, mělo svůj důvod i následek. Tudíž po dosažení jednoho cyklu měl opět začít nový kalendářní cyklus.

Mayové díky svým precizním astronomickým a matematickým znalostem dokázali vytvořit přesný kalendář a doslova tak ovládat čas. Dokázali předpovídat zatmění Slunce, dny slunovratu, různé hvězdné konstelace apod. Daný cyklus se děl ve znamení daného božstva, který "nebeskou událost" ovlivňoval. Samotný kalendář řídil náboženskou, ale i například agrární část mayského života. Dle přesného kalendáře bylo možné přesně stanovovat čas setby, sklizně, sezónních záplav apod. 

Samotný kalendář dlouhého počtu byl důležitý i pro zaznamenávání dějin mayského světa a jeho lidu. Prvním doloženým datem nalezeným na stéle v Chiapasu je datum 7. prosince 36 př. n. l. Na tyto stély s přesným datem se uváděl čas nástupu nového krále, čas významného rituálu či královské svatby, čas vítězné bitvy apod.

Posledním datum dlouhého počtu pochází z města Toniná ze 16. ledna roku 909 n. l. Toto datum skutečně předznamenalo konec mayské civilizace, respektive jejich klasické kultury, která byla již od 7. století v táhlé krizi. Během 9. a 10. století došlo k masovému opouštění měst a ke konci klasické epochy této civilizace. Mayové se ještě nadále rozvíjeli v oblasti yucatánského poloostrova, ovšem už nikdy nedosáhli takové úrovně, jako v období mezi lety 200 př. n. l. až 950 n. l. 

Související

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

Více souvisejících

Mayové astrologie Kalendář historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy