Není tomu tak dávno, co se po internetu šířilo strašidelné datum 21. prosince 2012, které mělo dle mayského kalendáře věštit konec světa. Na tento den měl podle některých propočtů připadat konec mayského kalendáře, což mělo mít za následek i konec celého světa. Jak se ukázalo, nebyla to nakonec pravda... Jak to tedy bylo s mayským kalendářem a proroctvím doopravdy? A co vyvěštil kalendář samotným Mayům?
Mayská civilizace existovala na území dnešních států Mexiko, Guatemala, Belize a Honduras po více než 2500 let. Za celou svoji historii prošla značným vývojem. Z jedné strany progresivně působila na ostatní kultury, v jiném případě byla sama příjemcem vlivů svých sousedů.
První významné vlivy mayská civilizace přijímala již během svých počátků v tzv. předklasickém období. Zhruba v letech 1000 př. n. l. - 300 př. n. l. byla pod značným vlivem dominantní olmécké civilizace od níž přejala základy hieroglyfického písma a základy kalendářních výpočtů. Z těchto prapůvodních základů pak na přelomu předklasického a klasického období dala vzniknout opravdovému hieroglyfickému písmu a kalendáři tzv. dlouhého počtu.
Samotný kalendář vznikl na základně precizních a dlouhodobých pozorování opakujících se astronomických jevů. Mayové spojovali průběh času s úkazy na obloze. Jednalo se především o pohyby Slunce, Měsíce, planet, především Venuše, ale také slunovratu, zatmění Slunce, zatmění Měsíce, rovnodennosti apod. Jejich preciznost byla dána i tím, že dokázali vyvinout dvacítkovou soustavu a také nulu. Jejich astronomické pozorování je srovnatelné s novověkými znalostmi v Evropě, které tak předběhli o 1500 let.
Je nutné podotknout, že Mayové využívali paralelně několik kalendářních systémů, přičemž základní osnovy nejspíše skutečně již rozvinula olmécká civilizace. Tyto kalendářní osnovy Mayové převzali a dále rozvíjeli. Jednalo se v základu o tři kalendáře:
Občanský kalendář, nazývaný jako haab - představoval období 365 dní sestávající z 19 měsíců, ze kterých 18 mělo po 20 dní a poslední měsíc jen 5 dní. Dny v měsíci byly číslované, přičemž se uplatnilo i číslo nula.
Posvátný či náboženský kalendář, nazývaný jako tzolkin - představoval období 260 dní a určoval především plán obřadního života.
Tyto dva kalendáře využívaly i další mezoamerické kultury, například Zapotékové. Ovšem Mayové šli ve svých pozorováních a propočtech ještě dále, díky čemuž dali vzniknout nepřesnějšímu kalendáři světa, který překonaly až novověké evropské objevy.
Tento nejdůležitější kalendář, který také využívali pouze Mayové, byl tzv. kalendář dlouhého počtu. Byl to základní kalendář, který sloužil k orientaci v čase, kdy se jednoduše řečeno počítal počet dní, které uplynuly od mayského dne nula, tedy od stvoření tohoto světa. Ten měl připadat na den 11. 8. roku 3114 př. n. l.
Rok se samozřejmě dále členil. Kin znamenal 1 den, Uinal = 20 kin, Tun = 18 uinal = 360 kin což byl 1 rok, Katun = 20 tun = 7200 kin představoval 20 let atd. Tyto jednotky dohromady tvořily jeden celý cyklus kalendáře dlouhého počtu, který započal u mýtického dne nula a dle propočtů měl skončit 21. prosince 2012.
Konec světa se samozřejmě nekonal. Mayové totiž svět a čas nevnímali lineárně, ale cyklicky. Vše se v určitých periodách opakovalo, mělo svůj důvod i následek. Tudíž po dosažení jednoho cyklu měl opět začít nový kalendářní cyklus.
Mayové díky svým precizním astronomickým a matematickým znalostem dokázali vytvořit přesný kalendář a doslova tak ovládat čas. Dokázali předpovídat zatmění Slunce, dny slunovratu, různé hvězdné konstelace apod. Daný cyklus se děl ve znamení daného božstva, který "nebeskou událost" ovlivňoval. Samotný kalendář řídil náboženskou, ale i například agrární část mayského života. Dle přesného kalendáře bylo možné přesně stanovovat čas setby, sklizně, sezónních záplav apod.
Samotný kalendář dlouhého počtu byl důležitý i pro zaznamenávání dějin mayského světa a jeho lidu. Prvním doloženým datem nalezeným na stéle v Chiapasu je datum 7. prosince 36 př. n. l. Na tyto stély s přesným datem se uváděl čas nástupu nového krále, čas významného rituálu či královské svatby, čas vítězné bitvy apod.
Posledním datum dlouhého počtu pochází z města Toniná ze 16. ledna roku 909 n. l. Toto datum skutečně předznamenalo konec mayské civilizace, respektive jejich klasické kultury, která byla již od 7. století v táhlé krizi. Během 9. a 10. století došlo k masovému opouštění měst a ke konci klasické epochy této civilizace. Mayové se ještě nadále rozvíjeli v oblasti yucatánského poloostrova, ovšem už nikdy nedosáhli takové úrovně, jako v období mezi lety 200 př. n. l. až 950 n. l.
Související
Město bohů v Mexiku se pozvolna vrací k životu, turisté i místní jsou nadšeni
Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci
Mayové , astrologie , Kalendář , historie
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák