Mayové po dlouhých staletích opět promlouvají? Pravda kolem záhadného Kodexu konečně odhalena

Starověká Mayská civilizace dodnes předkládá řadu otázek a nevyřešených tajemství. Vědci nyní přišli se zcela novým objevem, ověřili pravost starověkého mayského textu ze 13. století a vyřešili tak dlouhotrvající hádanku, zda je tajemný fragment skutečně pravý.

Grolier kodex, jak se tajemný text nazývá byl objeven lupiči v roce 1960. Dlouhá léta byl archeology a historiky považován za podvrh, nová analýza však prokázala, že se jedná o nejstarší známý rukopis psaný v Severní a Jižní Americe.

Během 19. století byly nalezeny i jiné Mayské kodexy a právě Grolier mezi nimi vystupoval jako stoprocentní padělek. Skutečnost, že byl nalezen lupiči v mexické jeskyni mu na pravosti taky moc nepřidala. Text se nakonec dostal do rukou bohatému mexickému sběrateli, což ve vědcích vzbudilo další vlnu nevole vůči jeho pravosti. Domnívali se, že stránky jsou šikovně navrženy tak, aby napodobily styl starověkého mayského písma, ilustrace i materiálu.

"Historie Kodexu je zahalena velkým dramatem," sdělil antropolog Stephen Houston z Brownovi University serveru ScienceAlert. "Bylo zjištěno, že Kodex byl nalezen v jeskyni a že se posléze dostal do rukou sběratele Josué Sáenze, který ho nakonec poslal do zahraničí, aby se nedostal do rukou mexických orgánů," dodává Houston.

Sáenz ve své výpovědi uvedl, že byl kontaktován dvěma lupiči, kteří mu řekli o jeskynním objevu a také dostal informace o tom, kde se Kodex nachází. Vědci nakonec prověřili i samotnou jeskyni ve které byl Kodex nalezen. Na místě našli mimo jiné i malou dřevěnou masku a obětní nůž. Ale zatímco tyto nálezy byly již dávno uznány jako autentické, Kodex v akademických kruzích stále budil rozpaky.

Houston a jeho tým se proto rozhodl přezkoumat všechny známé výzkumy na kodexu. Analyzovali původ rukopisu, zkoumali jeho použití ilustrací a ikonografie, to vše porovnali s řemeslnou zručností známých mayských malířů. Tým také provedl uhlíkovou metodu datování, která odhalila, že je ve skutečnosti Kodex Grolier starší než jiné Mayské kodexy.

"Tvrzení o jeho nepravosti se stalo jakýmsi dogmatu," říká Houston. "Rozhodli jsme se proto podívat se na celou věc pečlivěji. Nyní už nemůže existovat sebemenší pochybnost o tom, že Grolier je pravý," sděluje Houston konečný verdikt.

Uhlíková datace potvrdila, že rukopis pochází z 13. století a analýza textu naznačuje, že udělat padělek v roce 1960 je téměř nemožné, protože by to vyžadovalo dokonalou znalost aspektů mayské kultury, které však byly objeveny historiky a vědci až později ve 20. století. V tuto chvíli je tedy jasné, že se jedná o nejstarší text nalezený v Severní a Jižní Americe.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Mayové zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy