S Británií je třeba najít spravedlivou rovnováhu, uvedla Merkelová po jednání s Mayovou

Berlín – V Berlíně spolu dnes jednaly britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová. Výsledkem jednání o odchodu Británie z Evropské unie musí být nalezení spravedlivé rovnováhy, uvedla po schůzce německá politička.

Předsedkyně obou vlád se shodly, že chtějí i po brexitu zachovat blízké partnerství svých zemí. Podle Mayové hodlá Británie s Německem, ale i ostatními členy EU, spolupracovat především v hospodářské a bezpečnostní oblasti.

Merkelová popsala, jak by si představovala výsledek jednání o brexitu. „Na konci musí být spravedlivá rovnováha," uvedla. Podle ní musí být budoucí vztahy Londýna a Bruselu hlavně „konstruktivní". Podle Mayové je třeba, aby byly budoucí vztahy Spojeného království s evropskou sedmadvacítkou výhodné pro obě strany.

„Spojené království zůstává bezpodmínečně oddané evropské bezpečnosti," zdůraznila na tiskové konferenci Mayová, podle které tomu tak bude i po odchodu její země z EU, který je plánován na 29. března příštího roku.

Jednání o brexitu, která za EU vede hlavní vyjednavač Michel Barnier a za Británii ministr pro brexit David Davis, považují Merkelová i Mayová za dobrá. Podle Mayové se teď obě strany soustředí na dojednání podmínek přechodného období, které by podle návrhu EU mělo trvat do konce roku 2020.

Merkelová odmítla, že by byla frustrovaná z nedostatečného pokroku v rozhovorech i to, že by zpoždění v nich nastalo mimo jiné kvůli dlouhému sestavování nové německé vlády pod jejím vedením. Vyjádřila rovněž přání, aby obě strany dodržely domluvený časový plán jednání.

Související

Více souvisejících

Brexit Angela Merkelová Mayové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy