Křišťálové lebky jsou opředené legendami. Mají opravdu tajemnou moc?

Název čtvrtého dílu příběhů o oblíbeném archeologovi zní Indiana Jones a království křišťálové lebky. Výběr hlavní „atrakce“ dokazuje, že tajemné lebky vybroušené z křišťálu vzbuzují stále velký zájem. Mají tajemnou moc nebo jsou podvodným výtvorem?

První křišťálová lebka se objevila během francouzské intervence v Mexiku v období 1862 – 1867, kdy armáda Ludvíka Napoleona napadla zemi a do jejího vedení dosadila arcivévodu  Maxmiliána z rakouské císařské dynastie. Oficiální archeolog Maxmiliánova režimu, Eugène Boban, uspořádal expedici, jejímž cílem bylo shromáždit mexické artefakty. Bobanovi se tak do rukou dostaly údiv vzbuzující křišťálové lebky.

Nejranější exemplář má nyní v držení Britské muzeum. Boban dvě další lebky vystavěl v roce 1867 na Exposition Universelle v Paříži. Tyto lebky první generace byly velmi malé a všechny byly vyvrtány odshora dolů. Vrtné díry mohou být ve skutečnosti původem předkolumbijské a lebky mohly být jednoduché mesoamerické křemenné krystalové korálky, které byly později přepracovány pro evropský trh jako malé vzpomínkové předměty.

 

První lebka druhé generace křišťálových lebek je opět spojena s Bobanovým jménem. Boban vystavěl lebku v životní velikosti a bez svislé dírky ve svém pařížském obchodě v roce 1881. Popis v katalogu neuvádí, odkud lebka pochází. Samotný Boban se o ní vyjadřoval jen v superlativech. Nazýval ji „mistrovským dílem" lapidárních technologií a „ jedinou na světě.“ Přes její unikátnost si jí nechtělo koupit mexické národní muzeum, jehož kurátor ji považoval za falešný výrobek. Lebku nakonec získalo Britské muzeum.

Tajemné vlastnosti lebek

Třetí generace lebek se objevuje někdy před rokem 1934. Britský obchodník s uměním, Sidney Burney, koupil lebku podobné té, kterou má Britské muzeum, ale lépe vymodelovanou, od neznámého zdroje. Později jí získal do vlastnictví anglický dobrodruh a spisovatel Frederick. Hedges o ní tvrdil, že je stará asi 3600 let a údajně ji používali mayští veleknězi, když prováděli esoterické rituály, zvláště ty související s lidskými oběti. Jeho dcera jí též přisuzovala fantastické vlastnosti. Tzv. Lebka zkázy či Lebka lásky měla vypouštět modré světlo z očí a ničit harddisky. Hedgesova dcera, která zemřela ve sto letech, tvrdila, že lebka dává dlouhověkost.

Pověry obklopující Hedgesovu lebku byly základem, na kterém byl postavena celá soustava esoterických, spekulativních a alternativních domněnek o tom, co je účelem lebek a kdo je stvořil. Indiana Jones a království křišťálové lebky pracuje s populární myšlenkou, že lebky byly stvořeny příslušníky mimozemských civilizací. O jedné z lebek, která byla údajně nalezená v roce 1806 v Guatemale, se dokonce tvrdí, že představuje lebku mimozemského tvora. Má tomu nasvědčovat její protáhlý tvar, uvádí The National Geographic.

Hlavní proslulost si křišťálové lebky vydobyly v esoterických kruzích. Jako u jiných děl spojených s předkolumbovskými civilizacemi (Olmékové, Mayové, Aztékové) se věří, že jsou rezervoárem skrytých energií, které lze zvláštními způsoby „odemknout“ a využít. Esoterici nicméně kladou jejich počátek ještě dál, až k zaniklé Atlantidě. Jiná rozšířená teorie využívá symboliky čísel. Lebek je dvanáct, každá reprezentující jedno posvátné místo, přičemž má existovat i největší, třináctá, jenž je spojuje. Tato třináctá lebka má reprezentovat kolektivní vědomí lidstva. Před rokem 2012 se též věřilo, že lebky jsou spojené s údajným koncem světa podle mayského kalendáře.

Skepticismus vědců

Zatímco esoterici kladou původ lebek do tajemných hloubek času, vědci pochybují i tom, že by lebky byly skutečně vytvořené předkolumbijskými civilizacemi. Jane MacLaren Walsová, antropoložka z Národního muzeu přírodopisu Smithsoniana, poukazuje ve svém článku pro časopis Archeologického institutu Ameriky, Archeology, že lebky neodrážejí umělecké nebo stylistické vlastnosti kterékoli z těchto kultur. Aztécké lebky byly pravděpodobně všechny malované, vytesané v čediči a často pokryté štukem. Mayové vyřezávaly lebky do reliéfů na vápenec.

Podle Walsové lebky první generace byly vyrobeny v Mexiku v době, kdy tam byly prodávány, v letech 1856 až 1880. Mohlo se jednat o tvorbu jednoho řemeslníka či dílny. Lebky druhé a následujících generací jsou podle ní jednoznačně dílem Evropanů. Nyní se objevují lebky páté až šesté generace, u kterých lze prostřednictvím mikroskopu doložit, že byly vyřezány s poměrně moderním lapidárním zařízením, které nebylo k dispozici pro předkolumbijské mezoamerické řezbáře. Některé z těchto lebek už nejsou ani kladeny do Střední a Jižní Ameriky, ale do jiného populárního místa esoteriků, Tibetu.

Ačkoliv lze tedy soudit, že všechny tyto křišťálové lebky jsou falešné, mnohá muzea je stále klasifikují jako dílo klasických civilizací. Tak je tomu např. u mexického národního muzea, které je identifikuje jako dílo aztéckých a mixtéckých umělců. Výjimkou je Britské muzeum, které výslovně uvádí, že se jedná o falzum. Podle Walsové je touha muzeí lebky stále vykreslovat jako autentická pochopitelná. Přitahují takto více návštěvníky.

Související

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

Více souvisejících

Mayové Archeologie historie tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 49 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy