Křišťálové lebky jsou opředené legendami. Mají opravdu tajemnou moc?

Název čtvrtého dílu příběhů o oblíbeném archeologovi zní Indiana Jones a království křišťálové lebky. Výběr hlavní „atrakce“ dokazuje, že tajemné lebky vybroušené z křišťálu vzbuzují stále velký zájem. Mají tajemnou moc nebo jsou podvodným výtvorem?

První křišťálová lebka se objevila během francouzské intervence v Mexiku v období 1862 – 1867, kdy armáda Ludvíka Napoleona napadla zemi a do jejího vedení dosadila arcivévodu  Maxmiliána z rakouské císařské dynastie. Oficiální archeolog Maxmiliánova režimu, Eugène Boban, uspořádal expedici, jejímž cílem bylo shromáždit mexické artefakty. Bobanovi se tak do rukou dostaly údiv vzbuzující křišťálové lebky.

Nejranější exemplář má nyní v držení Britské muzeum. Boban dvě další lebky vystavěl v roce 1867 na Exposition Universelle v Paříži. Tyto lebky první generace byly velmi malé a všechny byly vyvrtány odshora dolů. Vrtné díry mohou být ve skutečnosti původem předkolumbijské a lebky mohly být jednoduché mesoamerické křemenné krystalové korálky, které byly později přepracovány pro evropský trh jako malé vzpomínkové předměty.

 

První lebka druhé generace křišťálových lebek je opět spojena s Bobanovým jménem. Boban vystavěl lebku v životní velikosti a bez svislé dírky ve svém pařížském obchodě v roce 1881. Popis v katalogu neuvádí, odkud lebka pochází. Samotný Boban se o ní vyjadřoval jen v superlativech. Nazýval ji „mistrovským dílem" lapidárních technologií a „ jedinou na světě.“ Přes její unikátnost si jí nechtělo koupit mexické národní muzeum, jehož kurátor ji považoval za falešný výrobek. Lebku nakonec získalo Britské muzeum.

Tajemné vlastnosti lebek

Třetí generace lebek se objevuje někdy před rokem 1934. Britský obchodník s uměním, Sidney Burney, koupil lebku podobné té, kterou má Britské muzeum, ale lépe vymodelovanou, od neznámého zdroje. Později jí získal do vlastnictví anglický dobrodruh a spisovatel Frederick. Hedges o ní tvrdil, že je stará asi 3600 let a údajně ji používali mayští veleknězi, když prováděli esoterické rituály, zvláště ty související s lidskými oběti. Jeho dcera jí též přisuzovala fantastické vlastnosti. Tzv. Lebka zkázy či Lebka lásky měla vypouštět modré světlo z očí a ničit harddisky. Hedgesova dcera, která zemřela ve sto letech, tvrdila, že lebka dává dlouhověkost.

Pověry obklopující Hedgesovu lebku byly základem, na kterém byl postavena celá soustava esoterických, spekulativních a alternativních domněnek o tom, co je účelem lebek a kdo je stvořil. Indiana Jones a království křišťálové lebky pracuje s populární myšlenkou, že lebky byly stvořeny příslušníky mimozemských civilizací. O jedné z lebek, která byla údajně nalezená v roce 1806 v Guatemale, se dokonce tvrdí, že představuje lebku mimozemského tvora. Má tomu nasvědčovat její protáhlý tvar, uvádí The National Geographic.

Hlavní proslulost si křišťálové lebky vydobyly v esoterických kruzích. Jako u jiných děl spojených s předkolumbovskými civilizacemi (Olmékové, Mayové, Aztékové) se věří, že jsou rezervoárem skrytých energií, které lze zvláštními způsoby „odemknout“ a využít. Esoterici nicméně kladou jejich počátek ještě dál, až k zaniklé Atlantidě. Jiná rozšířená teorie využívá symboliky čísel. Lebek je dvanáct, každá reprezentující jedno posvátné místo, přičemž má existovat i největší, třináctá, jenž je spojuje. Tato třináctá lebka má reprezentovat kolektivní vědomí lidstva. Před rokem 2012 se též věřilo, že lebky jsou spojené s údajným koncem světa podle mayského kalendáře.

Skepticismus vědců

Zatímco esoterici kladou původ lebek do tajemných hloubek času, vědci pochybují i tom, že by lebky byly skutečně vytvořené předkolumbijskými civilizacemi. Jane MacLaren Walsová, antropoložka z Národního muzeu přírodopisu Smithsoniana, poukazuje ve svém článku pro časopis Archeologického institutu Ameriky, Archeology, že lebky neodrážejí umělecké nebo stylistické vlastnosti kterékoli z těchto kultur. Aztécké lebky byly pravděpodobně všechny malované, vytesané v čediči a často pokryté štukem. Mayové vyřezávaly lebky do reliéfů na vápenec.

Podle Walsové lebky první generace byly vyrobeny v Mexiku v době, kdy tam byly prodávány, v letech 1856 až 1880. Mohlo se jednat o tvorbu jednoho řemeslníka či dílny. Lebky druhé a následujících generací jsou podle ní jednoznačně dílem Evropanů. Nyní se objevují lebky páté až šesté generace, u kterých lze prostřednictvím mikroskopu doložit, že byly vyřezány s poměrně moderním lapidárním zařízením, které nebylo k dispozici pro předkolumbijské mezoamerické řezbáře. Některé z těchto lebek už nejsou ani kladeny do Střední a Jižní Ameriky, ale do jiného populárního místa esoteriků, Tibetu.

Ačkoliv lze tedy soudit, že všechny tyto křišťálové lebky jsou falešné, mnohá muzea je stále klasifikují jako dílo klasických civilizací. Tak je tomu např. u mexického národního muzea, které je identifikuje jako dílo aztéckých a mixtéckých umělců. Výjimkou je Britské muzeum, které výslovně uvádí, že se jedná o falzum. Podle Walsové je touha muzeí lebky stále vykreslovat jako autentická pochopitelná. Přitahují takto více návštěvníky.

Související

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

Více souvisejících

Mayové Archeologie historie tajemství záhady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy