Mayové postavili víc pyramid než Egypťané. Jak to dokázali?

Mezi neznámější stavební veledíla lidské civilizace jistě patří pyramidy. Svými rozměry patří k největším na světě egyptské pyramidy nedaleko Nilu. Ovšem pokud bychom hledali místo s největší četností pyramidálních staveb, byla by Mezoamerika a její slavná Mayská civilizace, kde se některá města pyšnila i stovkou pyramidových chrámů.

Jedním z významných rysů Mayské civilizace byla její architektura. Stejně jako ostatní mezoamerické kultury užívali Mayové kamenného stavitelství a to do podob jak světských tak sakrálních budov. Vedle klasických obytných domů, paláců, tržišť, kanálů, nádrží, shromaždišť apod. stavěli též rituální a sakrální stavby v podobě vyvýšených platforem a pyramid. Samotné platformy mohly být jen vyvýšeným pódiem, které bylo jevištěm různých rituálních obřadů. V jiném případě zde mohla stát svatyně či byla platforma základem samotné pyramidy. Takové platformy pak měly rozměry několika dnešních fotbalových hřišť. 

Stavitelství pyramid se u Mayské civilizace postupně vyvíjelo. Bylo ovlivněno jak domácí tradicí, tak v některých dobách i cizími vlivy především z oblasti Mexika. Stavení pyramid u Mayů bylo snahou přiblížit se nebi a bohům. Šlo o vyvýšené a dobře viditelné jeviště rituálních obřadů jak pro domnělé bohy, tak pro masy lidí dole. Mayové tedy stavěli pyramidy především jako základny pro vysoko položené chrámy, ovšem v některých případech se jednalo i o pohřební místa a pyramidy tak v sobě ukrývaly královskou hrobku. Asi nejslavnější pochází z města Palenque. Předlohou mayským pyramidám byly především hory, které obsahovaly jeskyně, vstup do podsvětí.

V raném období, které se nazývá jako předklasické období (800 př. n. l. – 250. n. l.) bylo pyramidální stavitelství ovlivněno především olméckou a domácí tradicí. Pyramidy tohoto období mají podobu mohutných, až masivních a těžkých staveb. Jednalo se o stupňovité pyramidy většinou s obdélníkovou základnou s jedním nebo více schodišti, které se směrem k vrcholu zařezávaly do tělesa samotné pyramidy. Na vrcholu pyramid pak stály chrámové stavby v podobě svatyň, zpravidla jedna až tři, které mohly být ještě výškově rozlišeny dalšími stupni. Samotné hlavní schodiště bylo minimálně v dolních partiích lemováno velkými štukovými výzdobami v podobě masek bohů či králů. Celé stavby byly zpravidla natřeny na červenou barvu, zatímco štuková výzdoba hrála a vynikala dalšími křiklavými barvami. V historii mayského stavitelství se jednalo o nejrozměrnější a nejmohutnější stavby. Například v největším městě této epochy, El Miradoru, měřila nejvyšší pyramida 72 metrů a nacházelo se zde dalších pět podobně velkých objektů a desítky menších pyramid. 

Klasické období mayské civilizace (250 n. l. – 900 n. l.) je pak v rámci pyramidového stavitelství reprezentované rozměrově menšími stavbami, které spíše než do šířky stoupaly do výšky. Jedná se o období, kdy se stavitelství v rámci říše začíná regionálně lišit. Je důležité poznamenávat, že Mayskou civilizaci nereprezentovala jednotná říše, ale několik stovek městských států, které mezi sebou neustále bojovali, uzavírali příměří a obchodovali, přičemž se samostatně vyvíjeli a tím i jejich stavební sloh.

Pyramidy v tomto období jsou v každém městě a oblasti odlišné, všeobecně však platí, že se upouští od monumentality a přechází se ke zdobnosti a výšce. Největší města této doby byla města Calakmul a Tikal. Calakmul obsahoval celkově 92 pyramidálních staveb. Nejznámějším reprezentantem této doby, město Tikal, se pyšnil  i pyramidou, která měřila kolem okolo 70 metrů. Většina pyramid však dosahovala výšky 30 až 50 metrů a jednalo se o útlé stavby směřující k nebi. I zde se nachází několik desítek pyramidálních staveb. Stejně tomu bylo i u dalších měst klasického období.

V poklasickém období (900 n. l. – 16. stol.) se mayská kultura vzpamatovává z velkého a kolapsu, který znamenal konec klasické éry. Nové centrum, kde se civilizace rozvíjela, byl především poloostrov Yucatán. Pyramidální architektura zde upadá a nedosahuje už takového rozmachu jako v klasickém období. Samotné stavitelství i kultura celkově je silně ovlivněna cizími prvky, především toltécké civilizace. Nejlepší ukázkou je známá pyramida v Chichén Itza asi z roku 1100 n. l. Celkově je zde na ploše města jen 7 pyramidových chrámů. V mayských městech tohoto období převládají nízké stupňovité stavby s chrámem na vrcholu, popřípadě palácové chrámové stavby. Vrchol však zažívá sochařská a plastická výzdoba.

Když na počátku 16. století připlouvají španělští dobyvatelé, největší sláva a bohatství, vyspělá kultura a stavitelství této civilizace již leželi hluboko v pralesích, stejně jako symboly této velké éry, kterými byly stovky a tisíce pyramid.

Související

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

Více souvisejících

Mayové historie Pyramidy architektura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy