Kdo jsou to kaučukoví lidé? Stáli u zrodu první civilizace Nového světa

Mezi nejznámější civilizace Nového světa jistě patří Inkové, Aztékové či Mayové. Málo kdo však ví, že jen v oblasti Střední Ameriky se rozvíjely i další významné a mocné kultury, například Zapotéků či Toltéků. Ovšem jaká z těchto civilizací byla ta první? Jak a kde vznikla? Kdy a proč zanikla?

Již kolem roku 2500 př. n. l. došel proces přeměny získávání potravy z lovu a sběru do podoby zemědělství a kočovný způsob života do podoby trvalého a stálého obývání vesnic a osad. Velký rozvoj nastal například na pobřeží, kde lidé mohli získávat garnáty či měkkýše. Následoval samotný rozkvět zemědělství a šlechtění plodin jako byla kukuřice, tykev, papriky a mimo jiné i kakaové boby. Důležitou součástí jídelníčku zůstávalo maso. Přímo ve vsích se chovali krocani a nadále se lovili jeleni, tapíři či pásovci.

První hlavní zemědělská oblast, která na území Mezoameriky vzkvétala, byla oblast Soconusco podél tichomořského pobřeží Chiapasu a to už kolem roku 1400 př. n. l. Zde se bohatě rozvíjely nezávislé farmářské komunity, jejichž společnost se však brzy začala formovat a stratifikovat, což vedlo k prvnímu společenskému rozvrstvení a řádu s prvními panovníky. Tento model se rozšířil především do oblasti Mexického zálivu, kde dal vzniknout první středoamerické civilizaci.

Dnes tuto civilizaci nazýváme Olmékové. Ovšem tento název není zcela správný. Takto totiž Aztékové nazvali až o mnoho století později lid žijící v oblasti Mexického zálivu. V překladu znamená „lid z kaučku“ či „kaučukoví lidé“. Přesto, že se jedná o první velkou civilizaci Nového světa, která navždy ovlivnila další osudy mezoamerických kultur, dodnes neznáme její pravé jméno, ani přesně neznáme fungování její společnosti a státu.

Právě vznikající olmécká civilizace převzala kolem roku 1150 př. n. l. vůdčí roli v Mezoamerice. Umožnil jim to především rozvoj a efektivní využívání zemědělství ve velice úrodné oblasti. Dále rafinované obchodní a diplomatické tahy prováděné nejspíše i pomocí sňatkové politiky. Tím dokázali do své oblasti soustředit značnou moc, ale také dostatečně početnou populaci, kterou dokázali jednak uživit a také ochránit. S tím souvisel i rozvoj stratifikace společnosti a především ideologie a náboženství.

Hlavním centrem se stalo město San Lorenzo, které bylo vybudované na umělé plošině nad pobřežními nížinami Mexického zálivu. Zabíralo rozlohu asi 1700 akrů a nacházelo se zde mnoho veřejných i náboženských budov. Známé jsou především slavné olmécké hlavy nebo macaté sošky dětí a válečníků.

Vedle San Lorenza se v oblasti rozvíjela další centra, která fungovala jako správní střediska daného území. Šlo především o lokality Tres Zapotes či La Venta. Jejich moc postupem doby sílila. Když došlo z neznámých důvodů k opuštění San Lorezna kolem roku 900 př. n. l., vystřídalo vůdčí postavení starého města jiné město, kterým byla La Venta. Zde docházelo k výstavbě dalších náboženských staveb. Jedná se například o jednu z nejstarších pyramid Nového světa nebo například i kamenné oltáře. Olmécké náboženství už také znalo lidské oběti, které do určité míry praktikovalo. Místy se objevily i stopy po kanibalismu.

Objevují se i první stély s vládci-bojovníky pod patronací různých bohů a též různé monumenty nesoucí první hieroglyfické písmo i známky o využívání kalendáře, což byly prvky, které rozšířili po celém Mexiku, ale k jejich rozvoji došlo především v mayské oblasti. Olmékové rozvíjeli a propagovali posvátnou míčovou hru, kterou znaly již starší zemědělské komunity. I když nebyli přímými vládci celé Mezoameriky, ale jen dané oblasti u Mexického zálivu, jejich kulturní vzorce byly jakousi platnou normou doby, stejně jako jejich umění.

Nadvláda Olméků, respektive olmécké civilizace jako kulturního vzoru, značně zeslábla kolem roku 400 př. n. l., kdy bylo opuštěno hlavní město La Venta. To v následujících letech vedlo k opuštění i dalších významných sídel oblasti a zániku jejich říše. Vyvoláno to bylo nejspíše rozvojem měst v mayské oblasti, což narušilo rovnováhu olméckého světa. Nastalé politické vakuum však umožnilo rozvoj nových kultur - Mayů či Zapotéků - pro něž se stala olmécká civilizace základem a její prvky věčnou součástí.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Mayové Aztékové

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy