Jak se zachovat při jaderné apokalypse? Tyto kroky vám mohou zachránit život a zdraví

Jaderný útok, ale i povodně, zemětřesení, záplavy nebo tornáda. To jsou jen některé z katastrof, které nás mohou nečekaně zasáhnout. V některých případech bychom měli dost času na sbalení potřebných věcí, ale například při jaderném výbuchu hraje roli kažná minuta. Je proto dobré být připraven na nejhorší.

Téměř denně v médiích čteme něco o jaderné válce a červeném tlačítku, které může zničit lidstvo. „Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a mé tlačítko funguje!" vzkázal před několika dny americký prezident Donald Trump svému severokorejskému protějšku Kim Čong-unovi

Nejen kvůli těmto slovům se mnoho lidí obává, že hrozba jaderné války je reálná. Krátce poté, co Trump zmíněná slova napsal na twitteru, zaznamenali američtí obchodníci enormní nárůst zájmu o pilulky obsahující jodid draselný, o kterých se často říká, že dokáží ochránit před radiací z radioaktivního spadu.

Ale pilulka není zázračná a samozřejmě lidi při jadernému útoku nemůže úplně ochránit. Ve skutečnosti odborníci na radiační zdravotnictví tvrdí, že je to až ta poslední věc, kterou lidé potřebují v soupravě pro přežití při útoku jadernými zbraněmi - zejména s ohledem na to, čeho by Severní Korea mohla být schopna.

Proč jsou pilulky s jodidem draselným jen plýtvání penězi?

Severní Korea horečně pracuje na miniaturizaci jaderných zařízení, které by mezikontinentální balistické střely odnesly tisíce kilometrů daleko. Hlavice nesené mezikontinentální balistickou střelou by pravděpodobně vybouchly vysoko nad městem, což znamená, že radioaktivního spadu by bylo jen málo, vysvětluje server Science Alert. Podle vlády je spad větší problém v případě, že by za jaderným výbuchem stáli teroristé. Taková nálož by totiž s největší pravděpodobností vybuchla velmi blízko země.

Spad vzniká a je šířen tak, že jsou špína a nečistoty jaderným výbuchem nasáty, pak jsou ozářeny na nebezpečnou úroveň a následně rozsypány do velké vzdálenosti. Jedním z produktů spadu je radioaktivní jód. Jód je absorbován a používán štítnou žlázou v krku, takže se zde mohou koncentrovat jeho radioaktivní formy a způsobit rakovinu. Zmíněné pilulky mohou zablokovat jeho absorpci, i když to může mít určité nežádoucí účinky. Nicméně radioaktivní jód představuje je malý zlomek prvků, kterým by lidské tělo bylo vystaveno v případě jaderné katastrofy.

Brooke Buddemeier, odborník na záření z Lawrence Livermore National Laboratory poukazuje na to, že si lidé často myslí, že je jodid draselný nebo nějaké pilulky ochrání před radioaktivním zářením. Jenže tak to podle něj není. „Máme je kvůli zabránění příjmu radioaktivního jódu, což je jen jeden radionuklid z tisíců radionuklidů, které jsou tam venku, vysvětluje Buddemeier. Odhaduje také, že radioaktivní jód tvoří jen 0,2 procenta látek, kterým bychom byli vystaveni. Pilulky jsou užitečné při řešení dlouhodobějších obav o kontaminaci potravinami. V případě jaderného výbuchu je nejdůležitější se ukrýt, říká expert.

Jak najít bezpečný úkryt?

Pokud by opravdu došlo k jadernému útoku a vy byste přežili řádění ohnivé koule a následnou tlakovou vlnu, měli byste najít skrýš. Je třeba nejméně 12 až 24 hodin zůstat uvnitř nějaké robustní budovy. Buddemeier vysvětluje, že existuje jasná a jednoduchá mantra: jděte dovnitř – zůstaňte tam – nalaďte rádio. „Vstupte dovnitř a dostaňte se do středu budovy. Pokud máte přístup k podzemním prostorám, je to skvělé,“ uvádí odborník s tím, že půda dokáže skvěle odclonit nebezpečné záření. Obyčejné rodinné domy příliš bezpečné nejsou, především pokud nemají suterén či sklep. Lepší jsou například školy nebo kancelářské budovy. Ideální jsou budovy z cihel nebo betonu, které mají málo oken.

Co mít v nouzovém balíčku?

Existuje řada serverů, které obsahují konkrétní rady a seznamy toho, co je dobré mít v případě jaderné katastrofy po ruce. Experti radí, že dobré si připravit plán a několik menších, základních nouzových souprav, které můžete uložit doma, v práci a v autě. „Nejde jen o jaderný holocaust. To vše je dobré mít připravené i pro další nouzové případy. Ujistěte se, že vy a vaše rodina budete i v případě nouze v bezpečí,“ uvádí Buddemeier.

Hlavní položkou je rádio, ideálně malé a lehce přenosné s nabíjecím portem USB, který může napájet další zařízení. Rádio je důležité pro příjem nouzového vysílání a pokynů. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, kam dopadl nebezpečný spad, kdy můžete opustit svůj úkryt a jaké jsou nejbezpečnější cesty do bezpečí. Podobně může fungovat i mobilní telefon, ale jeho funkčnost může záviset na věžích. Také jej může vyřadit elektromagnetický impuls z výbuchu, upozorňují odborníci.

Druhou nejdůležitější položkou je voda – ideálně asi 4 litry na osobu a den. Kromě pití je dobré ji mít na opláchnutí radioaktivního spadu, či vymáchání oblečení – právě tyto kroky mohou drasticky omezit riziko ozáření. A pak je samozřejmě nutné mít zásobu jídla a léků. To vše je nutné mít při ruce. Každá minuta pohybu mimo úkryt by totiž v případě krize ohrozila váš život.

Federal Emergency Management Agency (FEMA) - česky doslova Federální agentura pro zvládání krize - sestavila podrobný seznam toho, co je dobré mít připraveno v případě krize.

Kromě zmíněného většího množství vody na osobu je to zásoba trvanlivého jídla nejméně na tři dny, rádio na baterie, svítila a baterie, lékárnička, píšťalka, kterou si můžete přivolat pomoc, masku proti prachu s plastovou folií a lepící páskou, vlhké ubrousky, pytle na odpadky, sadu základního nářadí, otvírák na konzervy a mapy oblasti.

Tyto základní potřeby je pak možné doplnit o léky na předpis a brýle, kojeneckou výživu a pleny, krmivo a vodu pro domácí zvířata, důležité dokumenty v uzavřeném obalu, spacáky nebo přikrývky, náhradní oblečení a obuv, hasící přístroj, ženské hygienické potřeby, plastové nádobí, papír a tužku a něco na zkrácení dlouhého čekání – tedy knihy, hry nebo křížovky.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - radioaktivita krize

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Petr Pavel

Pavel začne pracovat na programu či na přípravě výjezdů do regionů

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. První výjezdy plánuje už před březnovou inaugurací do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

před 3 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi

Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání. 

před 3 hodinami

Petr Pavel

Česko se projevuje propagací maximálně antiruské linie, zní z Ruska

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel odmítl Zemanovu ochranku. Od soboty ho chrání policie

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán to uvedl v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

před 4 hodinami

Na karlovarském letišti hořelo

Letiště Karlovy Vary hořelo. Plameny zasáhly odletovou halu

V Karlových Varech v noci na dnešek hořela budova hlavní odletové haly mezinárodního letiště. Požár izolace se šířil v plášti budovy. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. V noci ani dnes ráno nebyl na letišti v plánu žádný přílet ani odlet. V objektu tak v době požáru nebyli žádní cestující, informoval dnes ČTK mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy

Lidé vsadili na výsledek prezidentských voleb více než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 milionů korun. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše (ANO), který sám ve čtvrtek na twitteru vyzval, aby si na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu.

před 5 hodinami

Obchod s oděvy

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni koncem února byla Británie jednou ze zemí, která se připojila k sankcím uvaleným na Rusko. Tyto sankce měly mimo jiné zabránit přísunu nového luxusního zboží do Ruska a řada výrobců luxusního zboží zavřela v zemi své obchody. V nejznámějším obchodním centru v Moskvě se však stále dá koupit zboží dvou britských značek a nadále je možné v Rusku koupit nové vozy značky Rolls-Royce, přestože automobilka tvrdí, že v této zemi nové vozy neprodává. Upozornil na to list Daily Mail.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem

Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují, říká ekonom Kovanda.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš neměl málo voličů, nejsou to ale hlasy pro ANO, varují politologové

Hlasy pro Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb nebudou automaticky v příštích volbách hlasy pro hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou. Vyplývá to z vyjádření politologů. Pro hnutí ANO je ale podle nich výhodné výsledek voleb takto interpretovat a snažit se z prohry udělat částečnou výhru. Babiš získal ve druhém kole 2,4 milionu hlasů, jeho protikandidát a vítěz volby Petr Pavel měl téměř o milion hlasů více.

před 9 hodinami

Olaf Scholz

Konec války záleží na Rusku, řekl Scholz. Chce Putinovi zavolat

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské tiskové agentuře RIA řekl, že Putin s kontaktem souhlasí.

před 9 hodinami

Česko si napraví reputaci? Výhra Pavla zlepší vztahy s EU, USA a NATO, tvrdí experti

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy