Jak se zachovat při jaderné apokalypse? Tyto kroky vám mohou zachránit život a zdraví

Jaderný útok, ale i povodně, zemětřesení, záplavy nebo tornáda. To jsou jen některé z katastrof, které nás mohou nečekaně zasáhnout. V některých případech bychom měli dost času na sbalení potřebných věcí, ale například při jaderném výbuchu hraje roli kažná minuta. Je proto dobré být připraven na nejhorší.

Téměř denně v médiích čteme něco o jaderné válce a červeném tlačítku, které může zničit lidstvo. „Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a mé tlačítko funguje!" vzkázal před několika dny americký prezident Donald Trump svému severokorejskému protějšku Kim Čong-unovi

Nejen kvůli těmto slovům se mnoho lidí obává, že hrozba jaderné války je reálná. Krátce poté, co Trump zmíněná slova napsal na twitteru, zaznamenali američtí obchodníci enormní nárůst zájmu o pilulky obsahující jodid draselný, o kterých se často říká, že dokáží ochránit před radiací z radioaktivního spadu.

Ale pilulka není zázračná a samozřejmě lidi při jadernému útoku nemůže úplně ochránit. Ve skutečnosti odborníci na radiační zdravotnictví tvrdí, že je to až ta poslední věc, kterou lidé potřebují v soupravě pro přežití při útoku jadernými zbraněmi - zejména s ohledem na to, čeho by Severní Korea mohla být schopna.

Proč jsou pilulky s jodidem draselným jen plýtvání penězi?

Severní Korea horečně pracuje na miniaturizaci jaderných zařízení, které by mezikontinentální balistické střely odnesly tisíce kilometrů daleko. Hlavice nesené mezikontinentální balistickou střelou by pravděpodobně vybouchly vysoko nad městem, což znamená, že radioaktivního spadu by bylo jen málo, vysvětluje server Science Alert. Podle vlády je spad větší problém v případě, že by za jaderným výbuchem stáli teroristé. Taková nálož by totiž s největší pravděpodobností vybuchla velmi blízko země.

Spad vzniká a je šířen tak, že jsou špína a nečistoty jaderným výbuchem nasáty, pak jsou ozářeny na nebezpečnou úroveň a následně rozsypány do velké vzdálenosti. Jedním z produktů spadu je radioaktivní jód. Jód je absorbován a používán štítnou žlázou v krku, takže se zde mohou koncentrovat jeho radioaktivní formy a způsobit rakovinu. Zmíněné pilulky mohou zablokovat jeho absorpci, i když to může mít určité nežádoucí účinky. Nicméně radioaktivní jód představuje je malý zlomek prvků, kterým by lidské tělo bylo vystaveno v případě jaderné katastrofy.

Brooke Buddemeier, odborník na záření z Lawrence Livermore National Laboratory poukazuje na to, že si lidé často myslí, že je jodid draselný nebo nějaké pilulky ochrání před radioaktivním zářením. Jenže tak to podle něj není. „Máme je kvůli zabránění příjmu radioaktivního jódu, což je jen jeden radionuklid z tisíců radionuklidů, které jsou tam venku, vysvětluje Buddemeier. Odhaduje také, že radioaktivní jód tvoří jen 0,2 procenta látek, kterým bychom byli vystaveni. Pilulky jsou užitečné při řešení dlouhodobějších obav o kontaminaci potravinami. V případě jaderného výbuchu je nejdůležitější se ukrýt, říká expert.

Jak najít bezpečný úkryt?

Pokud by opravdu došlo k jadernému útoku a vy byste přežili řádění ohnivé koule a následnou tlakovou vlnu, měli byste najít skrýš. Je třeba nejméně 12 až 24 hodin zůstat uvnitř nějaké robustní budovy. Buddemeier vysvětluje, že existuje jasná a jednoduchá mantra: jděte dovnitř – zůstaňte tam – nalaďte rádio. „Vstupte dovnitř a dostaňte se do středu budovy. Pokud máte přístup k podzemním prostorám, je to skvělé,“ uvádí odborník s tím, že půda dokáže skvěle odclonit nebezpečné záření. Obyčejné rodinné domy příliš bezpečné nejsou, především pokud nemají suterén či sklep. Lepší jsou například školy nebo kancelářské budovy. Ideální jsou budovy z cihel nebo betonu, které mají málo oken.

Co mít v nouzovém balíčku?

Existuje řada serverů, které obsahují konkrétní rady a seznamy toho, co je dobré mít v případě jaderné katastrofy po ruce. Experti radí, že dobré si připravit plán a několik menších, základních nouzových souprav, které můžete uložit doma, v práci a v autě. „Nejde jen o jaderný holocaust. To vše je dobré mít připravené i pro další nouzové případy. Ujistěte se, že vy a vaše rodina budete i v případě nouze v bezpečí,“ uvádí Buddemeier.

Hlavní položkou je rádio, ideálně malé a lehce přenosné s nabíjecím portem USB, který může napájet další zařízení. Rádio je důležité pro příjem nouzového vysílání a pokynů. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, kam dopadl nebezpečný spad, kdy můžete opustit svůj úkryt a jaké jsou nejbezpečnější cesty do bezpečí. Podobně může fungovat i mobilní telefon, ale jeho funkčnost může záviset na věžích. Také jej může vyřadit elektromagnetický impuls z výbuchu, upozorňují odborníci.

Druhou nejdůležitější položkou je voda – ideálně asi 4 litry na osobu a den. Kromě pití je dobré ji mít na opláchnutí radioaktivního spadu, či vymáchání oblečení – právě tyto kroky mohou drasticky omezit riziko ozáření. A pak je samozřejmě nutné mít zásobu jídla a léků. To vše je nutné mít při ruce. Každá minuta pohybu mimo úkryt by totiž v případě krize ohrozila váš život.

Federal Emergency Management Agency (FEMA) - česky doslova Federální agentura pro zvládání krize - sestavila podrobný seznam toho, co je dobré mít připraveno v případě krize.

Kromě zmíněného většího množství vody na osobu je to zásoba trvanlivého jídla nejméně na tři dny, rádio na baterie, svítila a baterie, lékárnička, píšťalka, kterou si můžete přivolat pomoc, masku proti prachu s plastovou folií a lepící páskou, vlhké ubrousky, pytle na odpadky, sadu základního nářadí, otvírák na konzervy a mapy oblasti.

Tyto základní potřeby je pak možné doplnit o léky na předpis a brýle, kojeneckou výživu a pleny, krmivo a vodu pro domácí zvířata, důležité dokumenty v uzavřeném obalu, spacáky nebo přikrývky, náhradní oblečení a obuv, hasící přístroj, ženské hygienické potřeby, plastové nádobí, papír a tužku a něco na zkrácení dlouhého čekání – tedy knihy, hry nebo křížovky.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - radioaktivita krize

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

27. dubna 2025 21:55

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy