Co by se stalo s vaším tělem, kdybyste pozřeli prací prostředek? Pěna u pusy je ten nejmenší problém

Rozumnému dospělému člověku je jasné, že pojídat kapsle na praní nebo do myčky opravdu není dobrý nápad. Pokud by o tom náhodou někdo pochyboval, výrobce slova o tom, že prací prostředek není k jídlu, umisťuje i na obal. Přesto se najdou lidé, kteří jsou schopni – často jen pro zábavu – kapsli pozřít. Tušíte, co to s jejich tělem udělá?

Na sociálních sítích se šíří výzva „Tide Pod Challenge“, která se velmi rychle stala virálem. Princip spočívá v tom, že mají účastníci výzvy sníst kapsli na praní. Často si ale neuvědomují, že tím ohrožují nejen své zdraví, ale i život.

Co se stane s lidským tělem, když konzumujete koncentrovaný prací prostředek?

Detergent, který se používá k rozkládání složek odpadu, je složen ze směsi syntetických chemikálií - a jejich nejdůležitějšími složkami jsou povrchově aktivní látky.

Povrchově aktivní látky jsou molekuly s dlouhým řetězcem, které se připojí k vodě a mastnotě, a když jsou rozpuštěny ve vodě, vytvoří „supermolekuly ". Jinými slovy - snižují povrchové napětí rozpouštědel, usnadňují tak rozpouštění a odstraňování nečistot.

Naše ústa a trávicí systém jsou plné vody a tuků. A jejich agresivní likvidace v trávícím systému je velmi nebezpečná, vysvětluje server The Independent.

Nicméně podle zprávy vědecké pobočky Evropské komise „v malých množstvích mají povrchově aktivní látky nízkou orální akutní toxicitu" a obvykle způsobují jen podráždění sliznice. Při vyšších dávkách ale mohou být tyto látky mnohem škodlivější.

Podle zprávy může reakce na ně zahrnovat zvracení, bolesti břicha, plynatost a průjem. „V ojedinělých případech zvracení nebo tvorba značného množství pěny v ústech způsobuje riziko aspirace" - tedy riziko, že se nebude moci správně dýchat.

Závažnější rizika spojená s konzumací povrchově aktivních látek postihují starší osoby, malé děti nebo osoby s oslabeným imunitním systémem. I zdraví dospělí jedinci však mohou tvrdě pocítit vedlejší účinky podobných látek

A některé kapsle navíc obsahují bělidlo - oxidační činidlo. Při jeho požití hrozí popáleniny trávicího traktu, což může vyvolat zvracení. To může vést až k zánětu jícnu a negativnímu vlivu na trávení. V některých případech dokonce bylo zjištěno, že požití různých chemikálií tabletách způsobuje „depresi centrálního nervového systému", což může vést až k bezvědomí.

Související

Více souvisejících

zdraví lidské tělo věda Úklid Pračky

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy